Zdrowa żywność jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobory lub nadmiar jest widoczny gołym okiem. Jednak coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji, w których osoba jedząca dużo nie jest otyła ani niedożywiona, a zdrowo wyglądające osoby… są pochłonięte walką z infekcjami i zakażeniami. Odpowiedni plan żywieniowy pozwoli cieszyć się zdrowiem na długo, ponieważ żywność staje się jednocześnie najlepszym lekarstwem – według słów ojca medycyny, Hipokratesa, który mówił „Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo żywnością”. Prawidłowe żywienie na bazie posiłków bogatych w wartości odżywcze nie tylko zapobiega, ale i cofa niektóre choroby i ich objawy.

Rewolucja żywnościowa

Wzrost konsumpcjonizmu i rozwój gospodarczy wywołały niemałą rewoltę na naszych talerzach, na których coraz częściej miejsce warzyw zastępowało luksusowe do tej pory mięso. Produkty roślinne zostały wyparte produktami pochodzenia zwierzęcego, i w efekcie nasz organizm przestał przyjmować potrzebne wartości odżywcze (mięso wprawdzie dostarcza tłuszcze i białka, jednak jego składniki odżywcze są dużo bardziej ubogie niż te zawarte w warzywach). To jeden z powodów takiego rozwoju chorób cywilizacyjnych, dlatego zaczęto zgłębiać pojęcie żywności, która leczy – żywności funkcjonalnej.

Żywność funkcjonalna lecznicza

Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli został udowodniony jej korzystny wpływ na zmniejszeniu ryzyka zachorowania lub poprawie stanu zdrowia czy samopoczucia. Taka żywność powinna być konwencjonalną częścią diety i obok naturalnych składników powinna wykazywać też właściwości polepszające samopoczucie, korzystanie oddziałujące na organizm i być przebadana za pomocą biomarkerów.

Do tego żywności leczniczej zalicza się:

  1. naturalne prozdrowotne produkty: pomidory bogate w likopen, soja z fitosterolami, saponinami, inhibitorami i proteazami, sok żurawinowy, produkty owsiane, cytrusy, herbata: czarna i zielona, olej kukurydziany, winogrona, siemię lniane
  2. żywność wzbogacona substancjami aktywnymi biologicznie: produkty mleczne z bakteriami probiotycznymi, wołowina z kwasem linolowym zapobiegającym nowotworom, jaja wzbogacone omega-3 (wpływ na cholesterol i układ krążenia), napoje izotoniczne i energetyzujące zawierające minerały i witaminy, tłuszcze wzbogacone estrami fitostanoli, pełnoziarniste pieczywo i musli, napoje witaminowe
  3. środki spożywcze z wyeliminowanymi składnikami niepożądanymi: wyroby z mąki, mleka, cukru, napoje bezglutenowe, bez dodatku soi i laktozy

Nutraceutyki

Pojęcie, które także należy znać, to nutraceutyki – czyli żywność funkcjonalna, która wykazuje podobne korzyści zdrowotne, jest jednak zamknięta w formie tabletek lub kapsułek, przez co nie jest pełnoprawnym posiłkiem, a jedynie dodatkiem.

Zagadnienia związane ze  zdrową żywnością w miarę upływu czasu i rozwoju zaawansowanych chorób cywilizacyjnych, będą coraz popularniejsze wśród osób, które chcą bardziej zadbać o zdrowie swojego organizmu i wyleczyć się z możliwych schorzeń i dolegliwości i wprowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego żywność funkcjonalna jest ciekawym zagadnieniem także dla producentów, którzy aby spełniać potrzeby konsumentów, będą wprowadzali coraz więcej propozycji tego typu do swojego asortymentu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x