Zapalenie oskrzeli jest chorobą, której objawy podobne są do zwykłego przeziębienia. Nie można jednak jej lekceważyć, ponieważ nieleczona doprowadzić może do poważnych skutków dla naszego organizmu.

Przyczyny

Częstą przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy, takie jak na przykład rhinowirusy. To wirusy, które wywołują przeziębienie oraz grypę.

Czasami za zapalenie oskrzeli obwinia się także infekcję bakteryjną. Są to jednak znacznie rzadsze przypadki.

Objawy

Do najczęściej występujących objawów zapalenia oskrzeli zalicza się:

  • bóle głowy,
  • gorączkę,
  • kaszel,
  • złe samopoczucie.

Kaszel towarzyszący zapaleniu oskrzeli charakteryzuje odkrztuszanie śluzowe białe oraz ropne żółte.

Leczenie

W przypadku zdiagnozowania zapalenia oskrzeli zalecane jest, aby chory został w domu oraz odpoczywał. Powinien przyjmować dużą ilość płynów, a w razie pojawienia się gorączki zbić ją paracetamolem, ibuprofenem albo aspiryną.

Lekarz przepisać może również leki, których celem jest usunięcie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Ułatwiają one jej odkrztuszanie.

Antybiotyki w przypadku zapalenia skrzeli podaje się niezwykle rzadko. Wynika to z tego, że choroby tej w większości przypadków nie powodują bakterie. Podanie antybiotyków nie przyniosłoby rezultatów, a mogłoby nawet zaszkodzić.

Jeśli natomiast u chorego występują duszności/nasilony kaszel lekarz często zaleca przyjmowanie leków rozkurczających oskrzela. Ich działanie polega na rozkurczaniu mięśni ściany oskrzeli.

Terapia tymi lekami ma sens tylko wtedy, gdy u chorego stan zapalny stał się przyczyną obturacji oskrzeli czyli ich zwężenia.

Lekarz osłuchując klatkę piersiową pacjenta jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć obturację oskrzeli. Jej objawami są duszności oraz świszczący oddech.

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dzieci tak samo jak u dorosłych nie należy bagatelizować. Pomimo tego, że nie jest tak poważne jak zapalenie płuc, nieleczone może mieć poważne powikłania dla zdrowia.

Objawy

Podejrzenia, że dziecko zachorowało na zapalenie oskrzeli można mieć wtedy, kiedy jest zniecierpliwione, marudne, obolałe. Ponadto ma katar, podrażnione gardło.

Towarzyszy temu gorączka, a suchy kaszel przechodzi w mokry.

Udać należy się wtedy bezzwłocznie z dzieckiem do lekarza.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci

Lekarz po zdiagnozowaniu zapalenia oskrzeli zaleca przede wszystkim, aby dziecko dużo odpoczywało i piło. Przepisać może również leki na obniżenie gorączki, odkrztuszenie wydzieliny.

Leki mukolityczne to leki rozrzedzające oraz ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Są one dostępne pod postacią syropu lub formy wziewnej. Po podaniu takiego leku można również delikatnie oklepać plecy dziecka w celu pozbycia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Czasami lekarz zaleca również przyjmowanie na noc preparatów przeciwkaszlowych . Zawierają one lewodropropizynę, butamirat oraz dekstrometorfan.

Zapalenie oskrzeli u niemowląt

Zapalenie oskrzeli to choroba, która często występuje u najmłodszych dzieci. Nieleczone może przerodzić się na przykład w zapalenie płuc.

Przyczyny

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to inaczej mówiąc infekcja dolnych dróg oddechowych. Odpowiedzialne są za nią wirusy, które wywołują przeziębienie.

Zarazki te mnożą się w nosie niemowlaka, następnie trafiają do gardła, później do oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli może być spowodowane również infekcyjną chorobą zapalną. Należy do nich ospa wietrzna, różyczka, odra.

Bakterie u niemowlaków tak samo jak u dzieci,czy dorosłych są niezwykle rzadko przyczyną zapalenia oskrzeli.

U niemowlaków zapalenie oskrzeli pojawia się częściej niż u starszych dzieci, dorosłych. Wynika to z tego, że niemowlaki posiadają niedojrzały układ odpornościowy.

Objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia oskrzeli u dzieci zalicza się:

  • intensywny kaszel,
  • zmiana kaszlu z suchego na mokry,
  • wymioty (spowodowane niemożnością odkrztuszenia kaszlu),
  • śnięcie skóry dziecka,
  • trudności z oddychaniem,
  • bóle brzucha,
  • bóle w klatce piersiowej,

Leczenie

Lekarz w przypadku zdiagnozowania zapalenia oskrzeli u niemowlaka przepisuje zazwyczaj leki przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Mają one na celu ułatwić dziecku oddychanie, a także pozbyć się wydzieliny z oskrzeli.

Oprócz tego rodzic powinien wykonywać dziecku masaż plecków. Takie delikatne oklepywanie ma zapobiegać temu, by wydzielina wydostawała się na zewnątrz.

Wykonywać się je powinno 3 razy dziennie od 15 minut do 60 min.

Odbywać powinno się rano po podaniu leku wykrztuśnego oraz wieczorem.

Leczenie to ma również na celu zapobiegnięcie się rozwinięcia choroby w zapalenie płuc.

Zakażenie

Zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Infekcja przenosi się z osoby chorej na zdrową poprzez rozpylania się w powietrzu śliny oraz wydzieliny z jamy nosowej.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli zapalenie oskrzeli stwierdzono u jednego z domowników. Zarażenie ma miejsce szczególnie w przypadku kichania, kaszlu, mówienia.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad higieny. Należy myć często ręce, wykluczyć czynne oraz bierne palenie papierosów.

 

Źródła

www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-oddechowego-i-alergie,zapalenie-oskrzeli,artykul,1683500.html

www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli

infozdrowie24.pl/temat/zdrowie/zapalenie+oskrzeli+objawy+u+doros%C5%82ych

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-leczenie-zapalenia-oskrzeli-aa-fDsd-jvmv-zr6q.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x