Post sponsorowany

Zapalenie oskrzeli to ostre zakażenie układu oddechowego przebiegające z kaszlem, gorączką i bólami mięśni.

Ta często występująca infekcja atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, ze szczytem zachorowań w okresie jesienno-zimowym.Choroba choć niegroźna, to zaniedbana i nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań.

Przyczyny i objawy choroby

Ostre zapalenie oskrzeli spowodowane jest najczęściej przez wirusy: grypy A i B, paragrypy, koronawirusy, adenowirusy i inne. U niewielkiego odsetka pacjentów przyczyną choroby mogą być: bakteria Bordetella pertussis oraz bakterie atypowe – Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae.

W przypadku wystąpienia objawów ostrego zapalenia oskrzeli oraz wywiadu wskazującego na możliwość zakażenia wirusem grypy warto rozważyć wykonanie szybkich testów na grypę, które pozwolą na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Głównym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel, początkowo suchy, a następnie produktywny z odkrztuszeniem wydzieliny, który może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu infekcji.

Gorączka zazwyczaj nie jest wysoka, rzadko występuje duszność oraz przyspieszenie akcji serca, co odróżnia ostre zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc.

Diagnostyka ostrego zapalenia oskrzeli

W trakcie procesu chorobowego lekarz po przełożeniu słuchawki stetoskopu do klatki piersiowej może stwierdzić obecność fenomenów osłuchowych takich jak: furczenia, świsty oraz rzężenia. Typowe dla zapalenia oskrzeli są świsty wynikające z obturacji dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli, szczególnie o ciężkim przebiegu, jest trudne do odróżnienia od zapalenia płuc. Pomocne może się okazać wykonanie RTG klatki piersiowej, gdzie w przypadku zapalenia płuc obecne są zagęszczenia miąższowe.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli jest chorobą samoograniczającą się, jednak odpowiednie leczenie może skrócić czas jego trwania. Najważniejszym elementem leczenia tej jednostki chorobowej jest odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Z uwagi na etiologię wirusową stosujemy leczenie łagodzące nasilenie objawów, a nie likwidujące przyczynę. W przypadku gorączki powyżej 38°C należy podać leki przeciwgorączkowe.

Jeśli występuje produktywny kaszel w nocy, należy zastosować produkt ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny taki jak np. Flavamed. Zawiera on ambroksol, który upłynnia i rozrzedza wydzielinę, ułatwiając oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Należy pamiętać, że kaszel jest odruchem obronnym organizmu, dlatego w miarę możliwości nie należy go hamować, przyjmując leki przeciwkaszlowe. Przy zaostrzeniu objawów chorobowych, kiedy występuje duszność, a kaszel jest intensywny, lekarz może zalecić przyjmowanie leków rozkurczających oskrzela. Jeśli infekcja przedłuża się, może być konieczne zastosowanie antybiotyków ze względu na możliwość nadkażenia bakteryjnego lub podejrzenia etiologii bakteryjnej choroby.

Po ustąpieniu infekcji kaszel może się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Wirusy powodujące zapalenie oskrzeli przenoszą się drogą kropelkową, dlatego w trakcie choroby należy unikać spotkań i często myć ręce.

Kaszel, Suchy Kaszel, Mokry Kaszek – jakie są rodzaje kaszlu i jego przyczyny.Jednym słowiem wszystko co musisz wiedzieć o kaszlu dowiesz się z tego artykułu – https://diagnozujmy.pl/kaszel-suchy-mokry/

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x