Post sponsorowany

Dlaczego dręczy nas kaszel w nocy i jak go skutecznie zwalczyć? To jeden z odruchów obronnych organizmów. W trakcie kasłania przez nasze usta wyrzucane są niepotrzebne drobnoustroje, które mogłyby zaszkodzić, powodując wiele infekcji. Aby odruch ten miał miejsce, konieczne jest wystąpienie podrażnienia receptorów czuciowych znajdujących się na powierzchni przewodów oddechowych i oskrzeli.

Suchy kaszel w nocy – przyczyny dolegliwości

Najczęściej kaszel w nocy bezpośrednio związany jest z wydzieliną, która spływa po tylnej ścianie gardła, podrażniając je. Ponadto kaszlowi mogą towarzyszyć inne objawy takie jak katar, czy zapalenie zatok. Objawy szczególnie się nasilają, kiedy chory znajduje się w pozycji leżącej bez zachowania kąta pomiędzy gardłem a pozostałą częścią tułowia. Wtedy wydzielina odpływa znacznie wolniej, a kaszel jest niezwykle uporczywy.

Z suchym kaszlem w nocy mają do czynienia również astmatycy. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwiększona skłonność oskrzeli do kurczenia się. W momencie skurczu przez ten i tak niewielki organ przepływa znacznie mniej powietrza, dlatego pojawia się kaszel. Warto pamiętać, że przewlekłe napady kaszlu mogą świadczyć o poważnej chorobie, dlatego należy udać się do lekarza specjalisty w celu postawienia właściwej diagnozy.

Przyczyna suchego kaszlu może być również z pozoru tak błaha jak zgaga. Dolegliwość jest bezpośrednio związana z układem pokarmowym i powstającymi podrażnieniami. W momencie, kiedy spożyjemy ostrą lub smażoną potrawę, ścianki przełyku i żołądka ulegają uszkodzeniu. Głównym objawem jest przedostawanie się soków trawiennych do wyższych partii układu, przez co powstaje podrażnienie i kaszel, który może dręczyć chorego nawet przez całą noc. Ulgę przynosi zazwyczaj ułożenie ciała w wyższej pozycji leżącej.

Suchy kaszel związany z sercem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że suchy kaszel w nocy może oznaczać poważne problemy z układem krążenia. Najczęściej związane są one z nieprawidłową pracą serca, która objawia się zastojem krwi w mniejszym, płucnym układzie krwionośnym. W ten sposób dochodzi do zaburzeń funkcjonowania nie tylko serca, ale również płuc, w związku z czym pojawia się uporczywy kaszel. Chory zazwyczaj czuje ulgę po przyjęciu pozycji siedzącej, jednak poprawa jest tylko chwilowa, jak najszybsza wizyta u specjalisty jest nieunikniona.

Kaszel u dziecka w nocy – o czym świadczy?

Jak się okazuje, kaszel w nocy nie musi świadczyć o wystąpieniu choroby. To naturalna reakcja obronna organizmu, co oznacza, że może być wynikiem przedostania się do dróg oddechowych zarówno drobnoustrojów, jak i mikroskopijnych drobinek pyłków, które wpływają drażniąco na ścianki układu. Ponadto, kiedy dziecko dręczy suchy kaszel w nocy, warto zwrócić uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa. Może zdarzyć się tak, że jest niewystarczająca, a wtedy główną przyczyną dolegliwości jest drażniące powietrze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/.

Sprawa znacznie się komplikuje, kiedy oprócz kaszlu dziecko dręczy również katar, ból głowy, czy stan podgorączkowy. Wtedy możesz mieć pewność, że Twoja pociecha jest przeziębiona i kolejnego dnia pierwsze kroki warto skierować do lekarza pierwszego kontaktu.

Suchy kaszel w nocy – domowe sposoby

Domowych sposobów na walkę z suchym kaszlem w nocy jest wiele, warto zatem wypróbować kilka z nich, ponieważ rozwiązanie problemu może być na wyciągnięcie ręki. Pierwszym ze sposobów, jest regularne i bardzo dokładne wietrzenie mieszkania lub domu. Regularnie otwierając okno, dopuszczasz powietrze z zewnątrz, dzięki czemu miesza się ono z tym znajdującym się w pomieszczeniu, wymieniając i odświeżając.

Może się jednak zdarzyć tak, że samo wietrzenie nie wystarczy, dlatego koniecznym zakupem może okazać się nawilżacz powietrza. To w większości kompaktowe urządzenie, które możesz ustawić w swoim domu, a w ciągu dnia będzie ono nawilżać i oczyszczać powietrze. Warto zaznaczyć, że działanie urządzenia powinno przynieść ulgę również astmatykom, dlatego pomyśl nad tego typu inwestycją we własne zdrowie.

W momencie, gdy dręczy Cię suchy kaszel w nocy, nie możesz zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu. Każda osoba dorosła powinna każdego dnia przyjmować minimum 2,5 litra płynów w różnej postaci. Płyny te pozwolą poprawnie funkcjonować każdej partii organizmu. Co ważne, płyny pozytywnie wpłyną również na drogi oddechowe, odpowiednio je nawilżając, dzięki czemu wszelkie drobiny i bakterie będą miały znacznie utrudnione zadanie rozwoju.

Suchy kaszel w nocy może dręczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale nie zawsze oznacza chorobę. W wielu przypadkach jest to wyłącznie reakcja organizmu na wniknięcie drobinek pyłów lub bakterii. Stanowi on problem, gdy dołączają się inne symptomy choroby, jak katar, czy bóle głowy. Wtedy jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Źródła:

wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/suchy-kaszel-w-nocy-jakie-sa-przyczyny-nocnego-kaszlu.html#close

zdrowie.gazeta.pl/vickszdrowie/1,155362,10876551,Kaszel_suchy__jak_sobie_ulzyc_.html

mamotoja.pl/kaszel-dziecka-w-nocy,choroby-malego-dziecka-artykul,19747,r1p1.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x