Post sponsorowany

Włosy zniszczone zabiegami chemicznymi – jak je zregenerować?

Trwała, farbowanie, rozjaśnianie, prostowanie, stylizacja… lista zabiegów koloryzujących i stylizujących, jakie fundujemy włosom, jest bardzo długa. Nawet gdy twoje włosy z natury są mocne i potrafią wiele znieść, jeżeli systematycznie fundujesz im tego rodzaju doświadczenia, prędzej czy później ich kondycja ulegnie pogorszeniu. Na szczęście istnieją sposoby, żeby wspomóc je w powrocie do formy.

Jakie są objawy zmęczenia włosów zabiegami chemicznymi lub termicznymi?

Eksperymenty na włosach mają na celu dodanie im urody, objętości lub oryginalnego wyglądu, jednak nie jest tajemnicą, że włosy za nimi nie przepadają. Ich struktura jest bowiem bardzo delikatna i nawet podstawowe zabiegi higieniczne i upiększające – mowa tu o myciu, suszeniu, używaniu produktów do stylizacji – mogą wpłynąć na pogorszenie ich kondycji. Objawy są wówczas widoczne gołym okiem. Pierwszy, bardzo typowy, to rozwarstwienie, widoczne szczególnie na końcach. Jednak problem z rozdwojonymi końcówkami to nie wszystko, bo włosy mogą być przesuszone, łamliwe, trudne do rozczesania i układania. Typowa jest także utrata połysku i sprężystości. Mówiąc krótko: włosy aż proszą się o regenerację. Dlatego dobrze jest opracować plan naprawczy i jak najszybciej go wdrożyć.

Pierwsza pomoc dla włosów – jak szybko poprawić ich wygląd?

Jeżeli włosy są bardzo zniszczone, oczywiście dobrze jest je podciąć, przynajmniej o kilka centymetrów, bo to cienkie, delikatne i narażone na ciągłe otarcia końcówki zwykle cierpią najbardziej. Pozostałą część włosów należy natomiast poddać intensywnej kuracji regenerującej. Możesz zrobić to przy pomocy odpowiednich preparatów. Zawsze przed dokonaniem wyboru sprawdź, czy zawierają w składzie komponenty o udowodnionym, pozytywnym wpływie na kondycję włosów. Dobrym przykładem jest witamina B5, czyli kwas pantotenowy. Jako składnik preparatów do włosów (zwykle w postaci prowitaminy B5, czyli pantenolu) ma przede wszystkim dodać fryzurze blasku i objętości. Ponadto poprawia strukturę włosów uszkodzonych przez zabiegi chemiczne. Jedno z badań wykazało, że aplikacja na włosy pantenolu może zahamować proces ścieńczenia włosów, aczkolwiek nie przywraca ich dawnej grubości, jeżeli już ją utraciły.(1)

Innym składnikiem, który sprawdza się w preparatach regenerujących włosy, jest miód. Możemy znaleźć go w wielu przepisach na domowe maski i nic dziwnego, bo wielokierunkowo wpływa na stan włosów. Przyczynia się do ich szybszego wzrostu, nawilża, odżywia, dodaje blasku, pomaga radzić sobie z łamliwością. Dba nie tylko o same włosy, ale także skórę głowy, od której kondycji również zależy zdrowie i wygląd naszych pasm.(2)

Dobre nawyki dla zdrowia włosów

Właściwy dobór preparatów na pewno pomoże włosom wrócić do formy. Zainwestuj jednak nie tylko w wysokiej jakości odżywkę lub maskę, ale przede wszystkim w szampon, którego używamy przecież najczęściej, dlatego powinien kompleksowo zadbać o stan włosów. Jaki wybrać? Wartą uwagi propozycją na pewno jest Aktywny szampon restrukturyzujący H-Nutrimelin marki Pharmaceris, którego formuła została opracowana specjalnie z myślą o włosach zniszczonychZawiera prowitaminę B5, ekstrakt z miodu, a do tego polimery kationowe, które zapewniają włosom odpowiedni poziom nawilżenia, zabezpieczają przed rozdwajaniem i ułatwiają rozczesywanie.

Oprócz używania specjalistycznych preparatów, na jakiś czas lepiej zrezygnować z zabiegów chemicznych oraz traktować włosy z najwyższą delikatnością, szczególnie podczas mycia, rozczesywania i suszenia. Idealnie, jeśli kruche kosmyki nie będą też obciążane piankami, lakierami lub innymi środkami do stylizacji,które mogą je jedynie obciążać.

Jeśli tylko kompleksowo podejdziesz do planu regeneracji włosów, z pewnością wkrótce odzyskają siłę, sprężystość i zachwycający blask.

Piśmiennictwo:

Morris R., Nicholls E. What Does Vitamin B5 Do? https://www.healthline.com/health/vitamin-watch-what-does-b5-do Data dostępu: 5.12.2019.
Lockett E. All About Using Honey for Hair Health and 10 Ways to Try It Today. https://www.healthline.com/health/honey-for-hair Data dostępu: 5.12.2019.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x