Cholesterol jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka. Pomimo tego, że odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu jego nadmiar we krwi prowadzi do wielu poważnych chorób, w tym do choroby wieńcowej serca.

Cholesterol HDL i LDL

Wyróżnić można dwa typy cholesterolu HDL oraz LDL.

Cholesterol LDL nazywany potocznie złym cholesterolem. Składa się lipoprotein o niskiej gęstości , które są transportowane z wątroby do komórek ciała. Wysoki wskaźnik tego rodzaju cholesterolu jest związany z występowaniem chorób układu krążenia. Powoduje on też powstawanie blaszek miażdżycowych i uszkadzanie ścian tętniczych. Na poziom cholesterolu LDL wpływają m. in.takie czynniki jak: nadwaga i otyłość, palenie papierosów, wysoki poziom stresu, nieodpowiednia dieta, niewystarczająca ilość aktywności fizycznej, czynniki genetyczne.

Cholesterol HDL nazywany jest dobrym cholesterolem ze względu na to, że wiąże zbędny cholesterol i transportuje go do wątroby. Później jest on magazynowany lub wydalony z organizmu. Najbardziej korzystna jest sytuacja, w której występuje niski wskaźnik cholesterolu LDL oraz wysoki HDL.

Grupy ryzyka

W grupie ryzyka osób ze skłonnościami do podwyższonego cholesterolu są osoby:

  • zmagające się z otyłością.
  • jedzące często tłuste, niezdrowe potrawy
  • palące papierosy
  • nie uprawiające sportu, o siedzącym trybie życia
  • Osoby po 45 roku życia.

Odpowiedni poziom cholesterolu

W celu zbadania poziomu cholesterolu należy wykonać badania krwi. Pokazują one ilość całego cholesterolu oraz jego poszczególnych rodzajów.

Poziom ogólnego cholesterolu we krwi powinien być niski. Ważny jest jednak stosunek cholesterolu HDL do cholesterolu ogólnego.

Pamiętać należy, że cholesterol potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania komórek i stanowi istotny komponent błon komórkowych. Pełni rolę prekursora hormonów oraz kwasów żółciowych, które wspomagają trawienie.

Sposoby na obniżenie cholesterolu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego należy zadbać o jego odpowiedni poziom.

  1. Należy zamienić  tłuszcze w diecie z tych nasyconych na nienasycone.
  2. Wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik również będzie pomocne. Zapobiega on przedostawaniu się cholesterolu z jelit do krwi i obniża jego stężenie. Znajdziesz go w produktach takich jak owsianka, jęczmień, suszone śliwki, fasola, gruszka, jabłka.
  3. Rezygnacja z używek także odgrywa bardzo ważną rolę – głównie palenia papierosów i picia alkoholu.
  4. Dużą rolę w podniesieniu stężenia ,, dobrego” cholesterolu HDL oraz obniżeniu „złego” LDL odgrywa wysiłek fizyczny. Dzięki reguralnym ćwiczeniom dojdzie do korzystnych zmian cholesterolu i redukcji tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna wspomaga zapobiegać takim chorobom jak choroby serca, mózgu, nowotworom. Przeciwdziała, również otyłości, depresji, chorobom Alzhaimera.
  5. Spożywanie ryb i kwasów omega 3 wpłynie na zachowanie zdrowszego serca. Kwasy te obniżają ciśnienie krwi i ryzyko rozwoju blaszki miażdżycowej. Wykazują także działanie antyarytmiczneObniżają poziom triglicerydów. Ich spożywanie zalecane jest szczególnie osobom po zawale serca.
  6. Dieta bogata w orzechy włoskie, laskowe, migdały z pewnością nie zaszkodzi są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczoweIch dzienna dawka wynosić powinna 40 g. Należy wybierać tylko orzechy niesolone oraz niesłodzone.
  7. Żywe kultury bakterii Lactobacillus korzystnie wpływają na florę bakteryjną. Bogate w nie są na przykład kiszonki.
  8. Jedzenie czosnku, cebuli, szczypiorku  w naturalny sposób pomoże obniżyć cholesterol i cukier we krwi.
  9. Również cynamon obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. 
  10. Do swoich posiłków lub deserów dodawaj około 1/2 łyżeczki dziennie tej przyprawy.

Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe skonsultuj się koniecznie z lekarzem.

Źródła:

diagnozujmy.pl/cholesterol-hdl-ldl/

http://kardiologsiedlce.pl/porada-najlepsze-naturalne-metody-obnizenia-cholesterolu-i-odmlodzenia-twojego-serca.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x