Zbyt wysoki poziom cholesterolu, otyłość, wysokie ciśnienie – to plaga dzisiejszych czasów i to na całym świecie. To wszystko może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia, a nawet kalectwa lub śmierci z powodu zawału serca czy udaru mózgu. A wszystko zaczyna się właśnie od tego cholesterolu. Czym on jest i co jeść, by obniżyć jego poziom?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to potoczna nazwa lipoprotein. Lipoproteina HDL zwana jest dobrym cholesterolem, niezbędnym dla organizmu, a lipoproteina LDL złym cholesterolem, którego poziom powinien być jak najniższy. Podwyższony cholesterol to zasługa braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety, a więc bogatej przede wszystkim w cukier i tłuszcze, zwłaszcza kwasy tłuszczowe nasycone i tłuszcze trans, a także w czerwone mięso. Zbyt wysoki cholesterol LDL przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a także wielu innych poważnych chorób układu krążenia, a także samego serca począwszy od nadciśnienia, a skończywszy na zawale serca czy udarze mózgu. Poziom cholesterolu można łatwo zmierzyć wykonując test w warunkach domowych, który można zakupić w aptece, lub badanie krwi, zwane lipidogramem. Jest to o wiele lepsza i dokładniejsza opcja. Niestety w podstawowych badaniach krwi często mierzony jest jedynie całkowity poziom cholesterolu. Warto więc domagać się u lekarza rodzinnego zrobienia pełnego lipidogramu z podziałem na cholesterol HDL oraz LDL. Warto pamiętać także o tym, że choć wysoki cholesterol częściej dotyczy osób z nadwagą i otyłych, to również osoby szczupłe mogą mieć wysoki.

Co jeść, by obniżyć poziom cholesterolu?

Jeśli mamy za wysoko poziom cholesterolu, konieczne jest nie tylko zwiększenie aktywności fizycznej, ale także odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, nabiału oraz roślinnych tłuszczów utwardzonych, które oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych przyczyniających się do podwyższenia poziomu złego cholesterolu zawierają także tłuszcze trans. Aby obniżyć poziom cholesterolu należy spożywać tylko zdrowe tłuszcze w postaci tłustych ryb, olejów roślinnych oraz pestek, zawierając nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 oraz omega 6. Należy także ograniczyć spożycie cukru, a więc unikać słodyczy i słodzenia napojów. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna być przede wszystkim bogata w owoce i warzywa. Rekomendowana jest zwłaszcza dieta śródziemnomorska oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach. Uważana jest za dietę przeciwmiażdżycową i chroniącą serce. Ograniczona w tej diecie jest także ilość produktów pochodzenia zwierzęcego i mięsa. Walcząc z wysokim cholesterolem warto zmniejszyć spożycie mięsa i unikać mięsa czerwonego, czyli wieprzowego i wołowego. Najlepiej wybierać chude mięso drobiowe, takie jak kurczak czy indyk oraz niskotłuszczowe produkty mleczne. Słodycze najlepiej zamienić na owoce, a przede wszystkim na jabłka, które warto zjadać jedno każdego dnia. Oprócz tego istnieje także wiele różnych produktów stworzonych specjalnie dla osób z podwyższonym cholesterolem. Są to leki i suplementy wspierające wątrobę i obniżające cholesterol, a także specjalne margaryny do smarowania pieczywa, takie jak Benecol. Warto zamienić masło czy zwykłą margarynę na właśnie taką.

Pomoc w doborze diety

Jeśli mamy problem w dobraniu sobie odpowiedniej diety, możemy poprosić o pomoc dietetyka, który stworzy nam optymalny jadłospis, który pomoże obniżyć cholesterol, ale będzie zgodny z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym. Co ciekawe, w ustaleniu odpowiedniej diety. który jest stosunkowo mało znaną jeszcze metodą należącą do medycyny alternatywnej.Terapia ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Pozwala na szybką diagnostykę i pomoc w przypadku wielu różnych chorób, w tym chorób układu krążenia. Potrafi pomóc nawet przy podwyższonym poziomie cholesterolu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x