Post sponsorowany

Nadmierna potliwość to dolegliwość bardzo krępująca, która niejednokrotnie wywołuje duże zażenowanie u jej posiadaczy. Nie jest to problem zagrażający życiu czy kondycji fizycznej, natomiast ma duży wpływ na estetykę wyglądu, zapach, a także stan psychiczny osoby zmagającej się z nim. Poznaj sprawdzone sposoby na nadmierną potliwość.

Jak rozpoznać potliwość?

Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nie ma ogólnych norm, które pasowałyby do każdego człowieka na ziemi. Wynika to z faktu, że potliwość zależy nie tylko od właściwości organizmu, ale także np. od klimatu, w którym żyjemy. Za wyznacznik uznawany jest najczęściej fakt czy dana osoba ma niemalże bez przerwy mokrą daną okolicę ciała, np. dłonie, stopy czy pachy. Potliwość dzielimy na dwa typy: smakową (dotyczącą obszaru ust, brody i ogólnie twarzy) oraz miejscową (zlokalizowaną wokół jednego obszaru na ciele np. pach).

Objawy nadpotliwości. Sprawdź czy dotyczą też Ciebie!

Nadmierna potliwość może objawiać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest ten, w którym objawem są jedynie plamy na ubraniach, mokre dłonie czy kropelki na skroniach. W przypadku drugim – dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach. I jedna i druga sytuacja jest bardzo krępująca, dlatego osoby z problemem nadpotliwości często wycofują się z niektórych dziedzin życia. Mimo że dolegliwość ta wydaje się być niezagrażająca życiu, znacznie wpływa na komfort psychiczny i może powodować, m.in.:

l Obniżenie samooceny

l Zmniejszenie poczucia własnej wartości

l Wycofanie się z życia społecznego

l Problemy w interakcjach z innymi ludźmi

l Niemożliwość wyrażenia własnego stylu poprzez ubiór (ze względu na plamy widoczne bardziej na niektórych kolorach i częściach garderoby)

Skąd się bierze nadmierna potliwość?

Przyczyn nadpotliwości jest bardzo wiele, jednak istnieje kilka głównych. Są to m.in.:

l Zaburzenia neurologiczne

l Zaburzenia hormonalne

l Cukrzyca

l Menopauza lub andropauza

l Infekcje bakteryjne i wirusowe

Nadmierna potliwość – leki i inne sposoby

Sposoby na nadpotliwość są różne. Można próbować leczyć ją domowymi metodami, można stosować preparaty na nadmierną potliwość lub poddać się działaniu lasera. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być jednak sytuacja, kiedy nadmierna potliwość zostaje skonsultowana z lekarzem. Wynika to z faktu, że tylko on po kompleksowych badaniach i analizie przypadku jest w stanie dobrać odpowiednie środki zaradcze. Mogą być to np.

l Silne tabletki na nadpotliwość

l Antyperspiranty lecznicze w sprayu

l Preparaty na nadpotliwość typu roll-on

l Bloker potu tabletki

Pamiętaj – blokery to nie wszystko!

Warto pamiętać, że niezależnie czy zamierzamy zdecydować się na nadpotliwość czy domowe sposoby konieczna jest uprzednia lub prowadzona równolegle eliminacja przyczyny nadmiernego wydzielania potu. Wszelkie środki, pozwalające uniknąć zbyt silnego pocenia się, działają doraźnie i nie powinno się stosować ich zbyt długo, dlatego przede wszystkim zażegnanie źródła dolegliwości jest kluczem do sukcesu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x