Post sponsorowany

Uwodnienie

Oznacza jaki procent materiału, z którego zrobiono soczewkę jest po prostu wodą. Zazwyczaj, mieści się on pomiędzy 24-95%. Niższa zawartość występuje w soczewkach całodobowych.

Tleno – przepuszczalność

Oznacza jak dużo trenu przedostaje się przez materiał soczewki i dociera do rogówki. Najogólniej rzecz biorąc – im jest ona wyższa, tym lepiej. Jest ona związana z uwodnieniem i grubością soczewki. Trzeba jednak pamiętać, że przy mieszankach hydrożeli z silikonami, ta relacja nie jest już tak oczywista.

Ważność

Określa ona, jak długo można nosić dane soczewki. Na rynku można spotkać jednodniowe, całodobowe, dwutygodniowe oraz soczewki miesięczne. Jednodniowe są jednorazowe i przed snem po prostu się je wyrzuca. Całodobowe, czyli tzw. Day&Night nadają się do noszenia przez całą dobę, łącznie z nocą. Są one bardzo specyficzne, bo pozostałych typów soczewek nie można stosować przy zamkniętych oczach. Soczewki miesięczne należy ściągać przed snem oraz zapewniać im odpowiednią higienę. W nocy, powinny być zanurzone w specjalistycznym płynie.

Typy

Soczewki mogą być tzw. zerówkami, ale mogą też pełnić funkcje korekcyjne. Pod tym względem wyróżnia się soczewki sferyczne, czyli jednoogniskowe. Nadają się do korygowania wady od -25D do +25D. Soczewki toryczne przeznaczone są dla osób cierpiących na astygmatyzm. Najczęściej korygują również problemy z krótko- oraz dalekowzrocznością. Soczewki dwuogniskowe, zwane też progresywnymi, nadają się dla osób, które potrzebują różnej mocy soczewek do dali i do bliży. Jest to wada wzroku, która występuje z wiekiem.

Zabarwienie

Jest ono najczęściej jasnozielone lub jasnoniebieskie. Nie wpływa ono na barwę oka. Jest tylko ułatwieniem przy aplikacji soczewki.

Kolor

Soczewki są dostępne we wielu kolorach i odcieniach. Można zakupić je we wersji zerówek oraz z właściwie dopasowaną mocą. Wszystko zależy od wyobraźni.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x