Upalne i słoneczne dni to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje znacznie więcej wody niż zazwyczaj. Jednak wiele osób o tym zapomina. Jest wiele przyczyn odwodnienia, ale zdarza się ono najczęściej latem. Może ono nieść ze sobą poważne powikłania, które mają wpływ na nasze zdrowie. Należy więc pamiętać, by nawadniać swój organizm bez względu na to gdzie się znajdujemy. To pomoże nam zachować równowagę naszego organizmu.

Człowiek w osiemdziesięciu procentach składa się z wody, tak więc jest ona niezbędnym składnikiem do życia. Każdego dnia powinniśmy wypić dwa litry wody, natomiast, kiedy temperatury się zwiększają, potrzebujemy jej nieco więcej. Wiele osób o tym zapomina. Jakie są przyczyny odwodnienia i co grozi naszemu organizmowi w takiej sytuacji?

Kiedy najczęściej jesteśmy narażeni na odwodnienie?

Jest wiele przyczyn, które powodują u nas odwodnienie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy odwodnieni, a dzieje się tak, ponieważ odwodnienie może być spotykane w dwóch różnych odsłonach – jawnej i ukrytej. Każdego dnia możemy się odwodnić, a jest to spowodowane tym, że nasz organizm z osiemdziesięciu procentach składa się z wody, dlatego niezwykle ważne jest, to byśmy dostarczali naszemu organizmowi niezbędną ilość wody. W ten sposób będziemy w stanie zachować równowagę pracy naszego organizmu.

Odwodnienie ukryte pojawia się wtedy, gdy jedynym objawem odwodnienia jest uporczywe pragnienie. To jest pierwszy objaw odwodnienia. To uczucie pojawia się u nas, ponieważ nasz organizm daje nam znać, że potrzebuje on nawodnienia. Takie odwodnienie, najczęściej pojawia się u nas, ponieważ zapominamy o wypiciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Jeśli nie wypijemy przynajmniej jednej szklanki wody w ciągu jednej godziny, to nasz organizm odczuwa brak nawodnienia. Pojawia się wtedy uczucie pragnienia, które możemy ugasić jedynie wypijając odpowiednią ilość wody.

Na szczęście, mimo że taki rodzaj odwodnienia pojawia się u nas często, nie ma on wielkiego wpływu na nasze zdrowie i szybko możemy mu zaradzić. Jednak często pojawiające się odwodnienie utajone, może skutkować poważnymi zaburzeniami w pracy naszego organizmu. Pojawić się może suchość skóry oraz pękające naczynka. Warto więc pamiętać, by w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody, by nie doprowadzić do takiego rodzaju, odwodnienia.

Odwodnienie jawne jest najczęściej spotykane podczas choroby, u sportowców czy w czasie opalania. Takie odwodnienie objawia się uporczywym pragnieniem oraz zawrotami głowy. Mogą się pojawiać również zaburzenia widzenia, a nawet utrata przytomności. Przy odwodnieniu jawnym możemy odczuwać na zmianę gorąco i ciepło. Możemy spotykać się z uczuciem duszności i dreszczy, które pojawiają się na naszym ciele. Jest to poważny rodzaj odwodnienia, który najczęściej potrzebuje interwencji lekarskiej.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, najlepiej poprosić kogoś bliskiego, by zawiózł nas do szpitala, gdzie zajmą się nami specjaliści. Przy odwodnieniu w takim poważnym stopniu, powinniśmy dostać kroplówkę, która, w szybki i skuteczny sposób dostarczy nam odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych jednocześnie nawadniając nasz organizm.

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia należą:

  • Grypa żołądkowa to czas kiedy nasz organizm potrzebuje odpowiedniego traktowania. Ze względu na duża ilość utraconych przez wymioty, czy biegunkę, płynów należy odpowiednio nawadniać organizm. Jednak wiele osób w czasie choroby, nie ma ochoty na picie ani jedzenie. Złe samopoczucie, osłabienie organizmu, mdłości i bóle brzucha odbierają ochotę na cokolwiek. Właśnie przez to, w czasie choroby jesteśmy narażeni na odwodnienie. Warto więc pamiętać, że mimo złego samopoczucia, musimy odpowiednio zadbać o nasz organizm w czasie choroby, by miał on siły do walki z chorobą. Jeśli o tym zapomnimy, to narażamy się na poważne powikłania po chorobie oraz odwodnienie, które może tylko pogorszyć nasz stan zdrowia.
  • Ciąża to czas kiedy w kobiecym ciele dochodzi do wielu zmian. Jest to bardzo wymagający okres. W pierwszym trymestrze ciąży, kobiety często cierpią z powodu porannych mdłości i wymiotów. Jest to okres kiedy są one najbardziej narażone na odwodnienie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych kobiety oraz zarodka.
  • Podczas opalania często dochodzi do odwodnienia. W czasie opalania wiele osób zapomina o tym, że należy nawadniać swój organizm. Jest to czas kiedy nasze ciało jest wystawione na promienie słoneczne, przez co jego temperatura znacząco się podnosi. Przez to gruczoły naszej skóry wytwarzają pot, który ma za zadanie ochłodzić nasze ciało. Jednak jednocześnie woda z naszego organizmu jest wytracana, właśnie za pomocą wydzielającego się potu. Jeśli w czasie opalania nie nawodnimy swojego organizmu, może się u nas pojawić odwodnienie, które będzie miało bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm.
  • Sportowcy oraz osoby, które ciężko pracują często są narażone na odwodnienie. Dziej się tak ponieważ podczas wysiłku, nas organizm wytwarza pot, który tak jak w przypadku opalania, ma za zadanie schłodzić nasz organizm. W tej sposób tracimy wodę, która jest niezwykle ważnym elementem naszego ciała. Kiedy w czasie treningu, czy pracy nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, to może pojawić się u nas odwodnienie.
  • Nieprawidłowa dieta, w której brakuje odpowiedniej ilości wody może skutkować odwodnieniem. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wypicie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, czyli dwóch litrów wody jest niezbędne, by nasz organizm pracował prawidłowo, a jego funkcje nie zostały zaburzone.

Odwodnienie – jakie może nieść ze sobą skutki?

Tak jak każda dolegliwość, taki i odwodnienie może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. W sporadycznych przypadkach osoby z odwodnieniem umierały na skutek wyczerpania organizmu. Nie są to jednak częste przypadki, ponieważ osoby, które nie przeżyły odwonienia, nie miały możliwości konsultacji z lekarzem i dostępu do wody. Przez to ich organizm nie wytrzymał ogromnego wysiłku. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele innych skutków, jakie niesie ze sobą odwodnienie, a w niektórych przypadkach, maja one ogromny wpływ na nasze zdrowie.

  1. Przy częstym odwodnieniu możemy cierpieć z powodu suchości skóry. Nasza skóra na skutek utraty wody z organizmu staje się przesuszona i pomarszczona. Zdarza się to najczęściej u osób, które nie dostarczają do swojego organizmu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Tak więc, jeśli twoja skóra jest przesuszona i pomarszczona, to znak dla ciebie, że pijesz za mało płynów w ciągu dnia. To może również przyśpieszyć proces starzenia się naszej skóry, ponieważ nie jest ona odpowiednio nawilżona i nawodniona. U wielu kobiet, już we wczesnych latach ich życia pojawiają im się zmarszczki, a może być to spowodowane zbyt małą ilością wody w organizmie.
  2. Zaburzenia pracy naszego organizmu mogą być spowodowane odwodnieniem. Przez to, że nasze ciało składa się głównie z wody, to zbyt mała jej ilość w naszym organizmie sprawia, że jego praca staje się zaburzona. Problemy z nadwagą, wahania hormonów, czy bóle miesiączkowe i problemy z płodnością, mogą być powodowane odwodnieniem naszego organizmu. Problemy z nadwagą, mogą pojawiać się, ponieważ praca metabolizmu może znacząco spowolnić, przed zbyt małą ilość spożywanych płynów w ciągu dnia. Zaburzenia hormonalne oraz problemy z miesiączkowanie, również mogą pojawiać się przez odwodnienie naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu i bez nie jesteśmy w stanie przeżyć nawet kilki dni. Problemy układu rozrodczego, to nie jedyne co może nas czekać przez odwodnienie. Zaburzyć się może praca wielu układów w naszym organizmie. Procesy zachodzące w naszym ciele mogą całkowicie się zmienić i działać na naszą niekorzyść.
  3. Utrata przytomności – na skutek odwodnienia, możemy z straci przytomność. Jest to często spotykane u sportowców, który w czasie wysiłku zapominają o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda wytrącana z ciała przez gruczoły potowe na celu schłodzenie nas, ale jednocześnie sprawia, że tracimy najważniejszy składnik naszego organizmu. Należy więc pamiętać, że podczas treningu, czy innego rodzaju wysiłku fizycznego, mamy obowiązek nawodnić odpowiednio nasz organizm, by unikać odwodnienia.
  4. Osłabienie organizmu – często pojawia się u osób chorych. W przypadku grypy żołądkowej tracimy bardzo dużo płynów, więc niezwykle ważne jest, by dostarczyć nam wysoka dawkę płynów. Dzięki temu nasz organizm zachowa równowagę, mimo choroby. Jednak, kiedy zapomnimy o nawodnieniu naszego organizmu, to może on zaburzyć swoja pracę, przez co staniemy się osłabieni i w efekcie, nie będziemy mieli siły na walkę z chorobą.
  5. Śpiączka farmakologiczna – jest możliwe, że przez odwonienie zapadniemy w śpiączkę. Jest to jednak spotykane tylko wtedy, gdy nasz organizm nie miał dostępu do wody przez kilka dni. Wtedy nasz organizm nie ma siły, by utrzymać nas przy przytomności. Na szczęście takie przypadki nie są często spotykane. Mamy ciągły dostęp do wody, więc kiedy jesteśmy na tyle świadomi, by wiedzieć, że dzieje się z nami coś niedobrego, to wiemy jak mamy postąpić i dostarczamy naszemu organizmowi to czego potrzebuje.

O czym koniecznie musisz pamiętać? 

Codziennie musisz wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie. To jest absolutne minimum, które potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. W czasie lata lub przy wysiłku fizycznym musimy pić znacznie więcej płynów. Dzieje się tak, ponieważ temperatura naszego ciała wrasta, przez co uruchamiają się gruczoły potowe, które wydalają z naszego ciała niezbędną nam wodę. Tak więc niezwykle ważne jest, byśmy pamiętali o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu, ponieważ to pozwala nam na utrzymanie pełnego zdrowia. Jeśli w ciągu dnia nie wypijemy przynajmniej dwóch litrów wody, możemy cierpieć na długotrwałe odwodnienie, które może mieć bardzo poważne konsekwencje dla kondycji naszego zdrowia.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x