Post sponsorowany

Sterydy a leczenie chorób skóry

Sterydy, ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, często są stosowane przy leczeniu wielu chorób skóry, takich jak m.in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy toczeń rumieniowaty. Takie leki stanowią nierzadko ostatnią deskę ratunku, kiedy zawodzą inne kuracje i kiedy trzeba pozbyć się silnego stanu zapalnego czy zaawansowanej alergii. O sterydach często mówi się, że wywołują one skutki uboczne, choć nie objawiają się one u każdego w jednakowym stopniu. Warto pamiętać również, że nie leczą one przyczyn choroby, stąd po ich odstawieniu często następuje jej nawrót. Zdarza się także, że wówczas dochodzi do zaostrzenia objawów i przy każdym kolejnym leczeniu sterydami pacjenci uodparniają się na nie, przez co leczenie traci swoją skuteczność. Mogą wówczas nastąpić takie reakcje jak ścieńczenie skóry w miejscu stosowania leku, wysypy i wypryski posterydowe czy też przebarwienia.

Na szczęście, istnieją inne alternatywne metody leczenia tego rodzaju chorób skóry. Jakie sposoby warto wymienić?

Emolienty

Emolienty to specjalne preparaty, które silnie natłuszczają i odżywiają skórę dotkniętą takimi chorobami jak np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Tego rodzaju dermokosmetyki nie tylko łagodzą ich przebieg, ale także regulują florę bakteryjną skóry. W skład emolientów wchodzą m.in. białka, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, lanolina lub wazelina, których przeznaczeniem jest odbudowa bariery naskórka. Preparaty łagodzą objawy takie jak swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie. Na powierzchni skóry tworzą one tzw. warstwę okluzyjną ograniczającą odparowywanie wody z naskórka. Co więcej, dają uczucie gładkości i miękkości skóry i w efekcie zapobiegają przesuszeniu się skóry. Emolienty znajdziemy w takich kosmetykach jak maści, lotiony, balsamy czy kremy.

Kąpiele lecznicze

Inne metody wspomagające leczenie chorób skóry to m.in. kąpiele lecznicze, np. w oliwce, w roztworach soli Epsom, soli z Morza Martwego i siarczanu magnezu. Składniki te zmiękczają i świetnie nawilżają skórę, odżywiają i wpływają na jej szybszą regenerację. Wpływają one bardzo korzystnie na ogólną wytrzymałość skóry, działają przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo i oczyszczająco, a jednocześnie relaksują i odprężają.

Lampa plazmowa FSL

Lampa plazmowa FSL to również skuteczny sposób na leczenie chorób skóry, takich jak łuszczyca, rumień twarzy, zakażenia grzybicze, androgenowe wypadanie włosów, półpasiec, AZS czy trądzik pospolity i różowaty. Ta terapia jest uważana za jedną z najskuteczniejszych w leczeniu zapalnych chorób skórnych bez użycia sterydów. Lampa FSL może być stosowana u najmłodszych oraz nie powoduje skutków ubocznych. Wykazano, że leczenie tym sposobem skutkuje najniższym wskaźnikiem nawrotów atopowego zapalenia skóry (około 2%).

Fototerapia Dermalux® LED

Fototerapia Dermalux® LED, zwana także ledoterapią, to zabieg wykorzystujący działanie energii światła LED, o różnych długościach fal (światło czerwone, niebieskie, podczerwień). Metoda ta stosowana jest przy leczeniu takich problemów skórnych jak łuszczyca, AZS czy różne odmiany trądziku. Jej inne zastosowania to: przyspieszanie procesów gojenia się skóry po zabiegach medycyny estetycznej, redukcja przebarwień i zmarszczek oraz ujędrnianie. Jest to także zabieg, który działa na obkurczanie rozszerzonych naczynek krwionośnych, dlatego może być on pomocny po zabiegach laseroterapii przy utrzymującym się rumieniu twarzy.

Fototerapia Dermalux® LED może być stosowana po zabiegach, takich jak m.in. mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, peeling skóry, mikrodermabrazja, radiofrekwencja oraz terapia fotodynamiczna. Jej zastosowanie sprawia, że skraca się czas rekonwalescencji po wspomnianych wyżej zabiegach.

Fototerapia Dermalux® LED oraz zabieg z użyciem lampy plazmowej FSL dostępne są w ofercie łódzkiej Kliniki Urody prof. Andrzeja Kaszuby. Odwiedź stronę i dowiedz się więcej –  http://klinika-urody.pl/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x