Każdy z nas wie, jak uciążliwe i natrętne potrafią być komary. Już jakiś czas temu rozpoczął się okres, kiedy nietrudno wrócić ze spaceru z wieloma czerwonymi bąblami i drapać się całą noc. Jak z pomocą naturalnych sposobów uchronić się przed uporczywym swędzeniem trwającym wiele dni?

Co przyciąga komary?

Ludzka krew jest bardzo atrakcyjnym pożywieniem dla samic komarów poprzez zawarte w niej białko. Przekłuwając skórę, komarzyca jednocześnie wpuszcza substancję, która przeciwdziała krzepliwości krwi. Co je szczególnie przyciąga? Atrakcyjne są dla nich ciepło ciała, pot, zwiększona zawartość dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dużo zależy także od miejsca, w którym przebywamy. Powinniśmy unikać zacienionych wilgotnych miejsc, jak na przykład okolice rzek, jezior, gęstych lasów.

Naturalne sposoby na odstraszanie komarów

Używając chemicznych specyfików, np. sprejów również sami je wdychamy i nie służy to naszemu zdrowiu zwłaszcza w nadmiernych ilościach. Właśnie dlatego warto zapoznać się z kilkoma naturalnymi sposobami na odstraszenie komarów, które uchronią nas przed denerwującym brzęczeniem przez cały wieczór czy noc.

Rośliny:

Kocimiętka

Zawiera olejek eteryczny o nazwie neptalakton, kwitnie akurat w czasie, kiedy komary uprzykrzają nam życie- od czerwca do lipca oraz od września do października, nadaje się do zasadzenia do zasadzenia w doniczce, więc może być pod ręką także dla ludzi mieszkających nawet w centrum miasta

Pelargonia

Posiada podobne właściwości jak kocimiętka.

Bodziszek cuchnący

Potarcie jego liści z powodzeniem odstraszy owady

Plektrantus koleusowaty

Inaczej komarzyca lub komarowiec, działa odpychająco nie tylko na komary, ale także na mole, kwitnie od maja do początku jesieni

Mirt

Intensywny zapach tej rośliny jest dla komarów nie do przyjęcia

Bazylia

Podobnie jak mirt, postawienie obu tych roślin na parapecie zmniejszy ilość komarów w domu

Mięta

Jej aromatyczne liście zadziałają jak mirt i bazylia.

Olejki eteryczne:

  • migdałowy
  • cytrynowy
  • waniliowy
  • eukaliptusowy
  • kokosowy
  • sosnowy.

Skuteczne okazać się mogą także wyciąg z kwiatów pomarańczy, olejek anyżowy i herbaciany, kamfora, waleriana. Przydatne mogą być też kadzidełka i świeczki o tych zapachach.
Warto pamiętać, że zanim posmarujemy skórę olejkiem czy natrzemy liśćmi którejś z wymienionych roślin, trzeba zrobić próbę alergiczną na małym fragmencie skóry.


Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/naturalne-sposoby-na-komary-sprawdzone-domowe-sposoby-na-komary_41434.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x