Post sponsorowany

Trzaskanie drzwiami, brak reakcji na polecenia rodziców, wagary – okres dorastania jest niezwykle trudny nie tylko dla dziecka, ale również dla jego najbliższych. Jak wesprzeć młodego człowieka w poszukiwaniu tożsamości? Jakie zachowania powinny wzbudzić i stać się impulsem do wizyty u psychologa?

Okres dorastania rozpoczyna się z reguły w wieku 12-13 lat i trwa nawet zazwyczaj do 19 r.z. Podczas tego czasu w organizmie młodego człowieka szaleje prawdziwe hormonalne tornado. Jego konsekwencją są nie tylko zmiany wyglądu, ale również zachowania. Nastolatek patrzy na siebie bardzo krytycznie. Rodzice nagle stają się „nie tacy, jak potrzeba”, a świat – wrogi. Emocje sięgają zenitu, a wysoki poziom napięcia wymaga rozładowania.

Bunt sposobem ratunku

W obliczu zaskakujących zmian w wyglądzie i zachowaniu młodzi ludzie często pozostają bezsilni. Nie znając konstruktywnych sposobów na rozładowanie napięcia, trzaskają drzwiami, przytępiają zmysły alkoholem i wyładowują agresję w bójkach. Nie wiedząc, jak rozwiązać piętrzące się problemy, wolą od nich uciekać, a przynależności szukają przede wszystkim w grupach rówieśniczych.

nastoletni-bunt

Jak wesprzeć nastolatka?

Dobrą relację z dzieckiem warto budować już od pierwszych chwil. Często zdarza się bowiem, że nastoletni bunt jest odpowiedzią na niespełnione potrzeby z przeszłości. Brak czasu i uwagi ze strony rodziców, obojętność na dziecięce kłopoty, czy brak wsparcia w rozwiązywaniu codziennych problemów rzadko przemykają niezauważone. Pierwszym krokiem, aby wesprzeć nastolatka, powinno być więc zbudowanie (lub odbudowanie) zaufania. A do tego prowadzi przede wszystkim szczera rozmowa. Czasem zdarza się jednak, że wysiłki rodziców nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nastolatek jest zamknięty na kontakt i niechętny „do współpracy”. Czy w takim momencie warto poprosić o pomoc profesjonalistę?

Kiedy wizyta u psychologa?

Warto odwiedzić z dzieckiem gabinet psychologa, jeśli młody człowiek:

  • nie stosuje się do norm społecznych i zasad obowiązujących w domu i szkole,
  • jest agresywny, wdaje się bójki i konflikty z innymi,
  • stosuje zachowania autodestrukcyjne, np. okalecza się,
  • używa substancji psychoaktywnych, np. alkoholu lub marihuany,
  • ma poważne problemy z nauką i wagaruje,
  • po okresie wzmożonej aktywności wpada w marazm i depresję.

Przeprowadzona odpowiednio wcześnie konsultacja z psychologiem pomoże nie tylko zatrzymać, ale również odwrócić „maszynę destrukcji”. Dzięki wsparciu profesjonalisty, nastolatek poczuje się zrozumiany, a rodzic nauczy się konstruktywnych sposobów wsparcia.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x