Post sponsorowany

Wymarzony urlop coraz bliżej, a nas dopadło niechciane zapalenie dróg oddechowych? Czym charakteryzuje się ta dolegliwość i jak najlepiej ją zwalczyć?

Co wywołuje infekcje dróg oddechowych?

Górne drogi oddechowe składają się a jamy nosowej, nosogardła, gardła, krtani oraz tchawicy. Każdy z tych odcinków może zostać zajęty przez chorobę, która przy niestosownym leczeniu albo jego braku może zająć kolejne części dróg oddechowych. Jak pokazują badania, wirusy stanowią aż 70 procent patogenów odpowiadających za infekcje dróg oddechowych. Na ich atak w największym stopniu narażone są niemowlęta, dzieci, astmatycy, alergicy, pacjenci poddani immunosupresji oraz osoby przewlekle chore.

Do najpopularniejszych infekcji wirusowych zalicza się zapalenie zatok, zapalenie krtani, zapalenie gardła i migdałków, nieżyt nosa oraz grypę. Infekcje dróg oddechowych mogą się rozwijać także na tle bakteryjnym. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z pneumokokami, bakteriami wywołującymi anginę ropną, gronkowcem złocistym oraz pałeczką odpowiadającą za zapalenie nagłośni.

W jaki sposób możemy rozpoznać infekcję wirusową?

Objawy świadczące o tym, iż mamy do czynienia z infekcją wirusową dróg oddechowych są o wiele mniej nasilone i różnią się od symptomów choroby wywołanej przez zakażenie bakteryjne. Wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych rozwija się w przeciągu tygodnia. Klasycznymi objawami początkowej fazy infekcji trwającej od 3 do 5 dni są – gorączka nie przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza, ból mięśni, ból głowy, suchy kaszel, wodnista wydzielina z nosa, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, suchy kaszel, ból ucha i trudności z połykaniem.

Jeżeli infekcja, mimo leczenia lub w sposób samoistny, nie uległa wyciszeniu, może przejść w drugą fazę, w której to obserwujemy zmianę charakteru wydzieliny z wodnistej na gęstą, która daje wrażenie nieustannie zatkanej jamy nosowej oraz zatok. Mamy tu także do czynienia z tak zwanym mokrym kaszlem.

Główne objawy infekcji bakteryjnej

Jak już zostało wspomniane, z infekcjami bakteryjnymi mamy do czynienia rzadziej, lecz są one groźniejsze, jako że niosą za sobą szereg powikłań. Do najpopularniejszych ich objawów zalicza się: gorączkę przekraczającą 38,5 stopni Celsjusza, ból ucha, ból gardła, uczucie drapania w gardle, problemy z przełykaniem śliny, chrypę, brak kaszlu, śluzowo – ropną wydzielinę z nosa oraz powiększone węzły chłonne.

Leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych

Decyzja o wdrożeniu antybiotykoterapii jest tu podejmowania w oparciu o wynik skali Centora. Jest to punktowa skala oceny prawdopodobieństwa zakażenia Streptococcus pyogenes. Ocenianymi parametrami są tutaj: gorączka przekraczająca 38 stopni Celsjusza, powiększone węzły chłonne szyjne przednie, nalot na migdałkach i obrzęk, wiek 3 – 14 lat, wiek 15 – 44 lata, wiek powyżej 45 lat. Za każdy objaw przyznaje się 1 punkt, z wyjątkiem wieku 15 – 44 lata, gdzie występuje wartość 0 i wieku powyżej 45 lat – wówczas odejmuje się 1 punkt. Pacjent, który otrzymał od -1 do 1 punktu, nie kwalifikuje się do leczenia. W przypadku 2-3 punktów niezbędne będzie wykonanie badania bakteriologicznego, a powyżej 3 – rozpoczyna się antybiotykoterapię i wykonuje antybiogram. Takie leczenie zwykle trwa 10 dni.

W terapii infekcji górnych dróg oddechowych stosuje się leczenie objawowe. Nie wdraża się tutaj antybiotykoterapii, a zamiast tego podaje leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (zawierające paracetamol) oraz przeciwbólowe (z ibuprofenem albo naproksenem). Dodatkowo, zastosować można także leki obkurczające śluzówkę jamy nosowej, które ułatwiają oddychanie i pozbycie się wycieku z nosa. Więcej informacji na temat leczenia zapalenia górnych dróg oddechowych można znaleźć na stronie: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Źródła:

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-oddechowego-i-alergie,zapalenia-drog-oddechowych,artykul,1579920.html

https://nazdrowie.pl/artykul/laryngologia/zapalenie-gornych-drog-oddechowych/

http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x