Cukier nie od dziś i nie bez powodu nazywany jest wręcz „białą śmiercią”. Ma bowiem bardzo niekorzystny wpływ na organizm i to w wielu aspektach. Oto dlaczego cukier uzależnia, a także jaki dokładnie ma wpływ na organizm.

Dlaczego cukier uzależnia?

Cukier z powodzeniem można zaliczyć do używek. Podobnie jak alkohol czy papierosy potrafi uzależnić. Dlaczego tak się dzieje? Zjedzone ciastko powoduje wyrzut insuliny. Przez chwilę czujemy się błogo i przyjemnie, bo cukier pobudza i dodaje energii. Jednak tylko przez chwilę. Za moment przychodzi gwałtowny spadek energii, a my mamy chęć na kolejne ciastko, aby to uczucie i energia z powrotem wróciły. Cukier powoduje chwilowe uwolnienie się hormonów szczęścia i każdy chce, aby to trwało i trwało, więc je więcej i więcej ciastek. Tymczasem ciastka, zwłaszcza te ze sklepu nafaszerowane są dodatkowymi substancjami smakowo – zapachowymi, które sprawiają, że jeszcze bardziej nas do nich ciągnie i potrafimy zjeść naraz całą paczkę. W końcu okazuje się, że codziennie musimy zjeść porcję czegoś słodkiego, a jeszcze do tego słodzimy kawę i herbatę i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cukier znajduje się nawet w produktach, gdzie byśmy się go tam nie spodziewali. To sprawia, że jemy go stanowczo za dużo i sieje spustoszenie w naszym organizmie.

Cukier powoduje otyłość

Oczywiście nie tylko cukier. Słodycze, które zjadamy, oprócz cukru zawierają niezdrowe, utwardzone tłuszcze roślinne. To przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, wzrostu poziomu cholesterolu, a w końcu nadmiernych, dodatkowych kilogramów, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do łatwego i szybkiego tycia i do tego prowadzimy mało aktywny tryb życia.

Niebezpieczna cukrzyca

Otyłość i spożywanie nadmiernych ilości cukru może przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że są dwa rodzaje tej choroby. Pierwsza wynika z niedoboru insuliny, przez co człowiek nie trawi cukru i ma go we krwi stanowczo za dużo. Konieczne jest wtedy przyjmowanie insuliny, by wyrównać poziom cukru i całkowita rezygnacja z jedzenia słodkości. Drugi rodzaj cukrzycy to taki, w którym poziom cukru spada poniżej normy. Jest to hipoglikemia, która jest dość niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, z której wielu pacjentów już się niestety nie wybudziło. Nieleczona cukrzyca prowadzi często prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Raj dla bakterii i grzybów

Nadmiar spożywanego cukru powoduje, że w układzie pokarmowym tworzą się wprost idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Niebezpieczne bakterie mogą doprowadzić do zniszczenia flory bakteryjnej w jelitach, a grzyby z rodzaju candida czyli drożdżaki do grzybicy układu pokarmowego, co może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Próchnica zębów

Cukier powoduje szybsze psucie się zębów. Wszystkie pokarmy bogate w cukier powodują bowiem gwałtowne obniżenie się pH w ustach. Dzieje się tak dlatego, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej metabolizują cukier do kwasu. W powstawaniu próchnicy znaczenie ma nie tylko ilość spożywanego cukru, ale także częstość, konsystencja posiłków oraz pory dnia, w jakich są spożywane.

Rozwój chorób serca i układu krążenia

Jak wiadomo, cukier wpływa na poziom cholesterolu oraz wysokość ciśnienia krwi, więc należy również do przyczyn pojawiania się chorób serca i układu krążenia, które mogą być bardzo niebezpieczne. Wśród tych chorób znajduje się miażdżyca czy nadciśnienie. W najgorszym wypadku zaś może dojść nawet do zawału serca czy udaru mózgu.

Ile można jeść cukru i jak badać jego poziom?

Kobieta w ciągu dnia może zjeść 6 łyżeczek cukru, a mężczyzna 9. Poziom cukru można, a nawet należy badać regularnie w warunkach domowych za pomocą glukometru. O wiele bardziej miarodajne są jednak wyniki badania laboratoryjnego krwi pobranej z żyły. Jeśli poziom cukru jest wysoki, a do tego występują niepokojące objawy, jest to znak, że należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pomocny w zdiagnozowaniu problemów oraz doborze odpowiedniej diety.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x