Post sponsorowany

Każdy zapewne słyszał o próchnicy, lecz tak naprawdę, jak wiele o niej wiemy? Ile osób ma świadomość, że nie tylko niszczy zęby, lecz również może być zagrożeniem dla zdrowia? Czym jest dokładnie próchnica, jak jej przeciwdziałać i jak leczyć? Tego dowiecie się w tym artykule.

Co to jest próchnica

W jamie ustnej człowieka żyje ponad 300 różnych gatunków bakterii. Część z nich jest neutralna dla naszego ciała. Za nasze problemy z zębami odpowiadają szczepy, rozkładające cukry zawarte w pożywieniu,jest to przede wszystkim gatunek Streptococcus mutans – bakteria gram dodatnia, będąca fakultatywnym beztlenowcem. W wyniku ich działania powstaje płytka nazębna, której 80% stanowią same bakterie, zaś reszta masy to nierozpuszczalny polimer glukozy mutan . Jednak nie wszystkie cukry mają szkodliwe działanie, najgorsze skutki wywołują sacharoza, glukoza oraz fruktoza, skrobia już znacznie mniej. Podczas ich rozkładu wytwarzane są kwasy organiczne, obniżające poziom pH w jamie ustnej, co powoduje rozpuszczanie wiązań wapniowych i wypłukiwanie jonów wapnia ze szkliwa, co w ostateczności prowadzi do powstawania ubytków.

Nie leczona próchnica, nie tylko jest przyczyną utraty zębów w młodym wieku, lecz także bakterie mogą się przedostać do krwiobiegu i wraz z prądem krwi dotrzeć do różnych narządów wywołując różne zaburzenia w funkcjonowaniu np. nerek, serca czy płuc. Mogą wywoływać takie choroby jak: stan zapalny zatok, zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia, uszkodzenia nerek a nawet zapalenie opon mózgowych czy sepsę.

próchnica

Jak przeciwdziałać

Podatność na działanie bakterii chorobotwórczych jest osobnicza i zależna również od genów. Jednak dość łatwo jej przeciwdziałać. Przede wszystkim regularnie, minimum dwa razy dziennie szczotkować zęby. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie zębów po każdym posiłku, który zawiera cukry, może to być jednak dość uciążliwe. Najlepiej do tego celu wybrać odpowiednią szczoteczkę, z właściwym włosiem. Coraz bardziej powszechne stają się szczoteczki elektryczne, które znacznie dokładniej czyszczą zęby, dzięki obracającej się główce. Jeśli zdecydujesz na taki zakup sprawdź, które szczoteczki elektryczne są najlepsze zdaniem klientów. W niektórych przypadkach mogą jednak powodować uszkodzenia szkliwa, lepiej wtedy zdecydować się na elektryczną szczoteczkę soniczną. Samo mycie może nie wystarczyć dlatego używaj nici dentystyczny, do oczyszczania przestrzeni między zębowych oraz stosuj płyny do płukania jamy ustnej. Istotne znaczenie ma też regularne usuwanie płytki nazębnej, w której się namnażają bakterie.

Warto również ograniczyć spożywanie cukrów, nie tylko w posiłkach, lecz także w napojach. Jeść za to więcej: produktów białkowych, z dużą zawartością wapnia oraz witamin A, C i D.

próchnica

Jak leczyć

Najistotniejszą kwestią jest regularna kontrola stanu zębów oraz szybkie usuwanie powstałych w wyniku choroby. W tym celu dentysta musi usunąć całą uszkodzoną i zarażoną tkankę zęba następnie wytrawić 28% kwasem fosforowym by przygotować powierzchnię zęba do przyjęcia plomby. Obecnie najczęściej stosowanym wypełnianiem jest materiał światłoutwardzalny, dzięki czemu od razu po wyjściu z gabinet den stycznego możemy spożywać posiłki.

Drugim zabiegiem wzmacniającym zęby i chroniącym je przed próchnicą jest remineralizacja. Ma ona na celu usunięcie drobnych odwapnień, które są widoczne w formie małych plamek na zębach. Dentysta takie miejsca dokładnie oczyszcza a następnie nakłada specjalny preparat fluorowy mający formę żelu lub lakieru.

Sprawdź najwyższej jakości usługi w klinice Warsaw Dental Center .Zespół specjalistów zadba o to, aby spełniać marzenia o pięknym uśmiechu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x