Siemię lniane to dość popularny i szeroko dostępny produkt, który jest niezwykle bogaty w błonnik oraz kwasy omega-3. Wiele osób uznaje go za element tzw. superżywności – produktów o właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Sprawdź, co może ono zrobić dla twojej sylwetki i zdrowia.

Wiele osób zapomina, że zboża powinny stanowić istotną część ich codziennego żywienia. Pomyśl sam, ile zbóż znalazło się na twoim talerzu w ostatnim tygodniu? Dlaczego jest to takie ważne?

  • Pełne ziarna zbóż zapewniają dużą dawkę energii.
  • Dają długotrwałe uczucie sytości dzięki stopniowemu uwalnianiu energii z węglowodanów do organizmu
  • Pomagają w eliminacji szkodliwych substancji z organizmu
  • Zawierają błonnik, który pomaga w regulowaniu pracy jelit
  • Zawierają przeciwutleniacze
  • Poprawiają kondycję skóry
  • Wpływają pozytywnie na funkcjonowanie mózgu

Oto lista zbóż, które warto uwzględnić w diecie

  • sezam
  • pestki dyni
  • pestki granatu
  • nasiona chia (szałwia hiszpańska)
  • pestki winogron
  • słonecznik
  • kminek
  • siemię lniane
  • amarantus

Dlaczego warto jeść siemię lniane?

1) Jest ono bardzo odżywcze. Zawiera kwasy omega oraz enzymy ułatwiające procesy trawienne. Znajdziemy w nim także witaminy E i B oraz tak istotne mikro i makroelementy jak jod, żelazo, cynk, magnez, wapń, fosfor, potas, mangan, krzem czy miedź.

2) Siemię pomaga kontrolować masę ciała i poprawia trawienie, dzięki zawartym w nim enzymom. Pomaga też poprawić wchłanianie substancji odżywczych z jelit do organizmu. Zapewnia ono także uczucie sytości, dzięki obecności w nim rozpuszczalnego błonnika. Pomaga on ponadto w zaparciach oraz unikaniu nadmiaru płynów w organizmie. Jest więc idealne dla osób, które muszą trzymać dietę. Powinny go za to unikać osoby cierpiące na uchyłkowatość jelita. Może on u nich wywołać dyskomfort, a nawet nasilenie się dolegliwości.

3) Badania wskazują także, że siemię lniane pomaga w odbudowywaniu flory bakteryjnej w jelitach. Dzięki temu możliwe jest nie tylko poprawienie ogólnej odporności organizmu, ale także wspomaga dobre trawienie i wchłanianie się substancji odżywczych.

4) Jest zalecane kobietom w każdym wieku. Zawiera bowiem związki estrogenu, które pomagają poprawić zasoby tego hormonu. Zdaniem części badaczy może ono mieć wpływ na płodność kobiety.

5) Zdaniem wielu badaczy może ono także pomóc w profilaktyce nowotworów, a to dzięki obecności ligniny. Ma ona mieć działanie ochronne przed schorzeniami piersi, okrężnicy czy płuc. Warto w takiej sytuacji wprowadzić je do naszej diety, nawet w niewielkich ilościach.

6) Ponadto wpływa ono pozytywnie na włosy i skórę i może być stosowane, jako doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy egzema.

Skuteczny może być tu także olej lniany, wykorzystywany do codziennego smarowania skóry. Podobny efekt, czyli ograniczenie łuszczenia się może mieć olej lniany wcierany we włosy. To dobra wiadomość dla osób, które męczy łupież. Aplikację oleju warto połączyć z masażem skóry głowy, by jeszcze szybciej zauważyć efekty. 

Jak można podawać siemię lniane?

Na początek warto wypróbować starte i zmielone na proszek nasiona lnu. Można w tym celu wykorzystać młynek do kawy. Nasiona można dodać do kanapek, sałatek, soków, jogurtów czy zup. Dziennie powinno się zjadać około łyżeczki mielonego lnu, co daje około 25 g. Mielone nasiona nie posiadają zewnętrznej warstwy, dzięki czemu mogą być lepiej przyswojone, a enzymy i substancje odżywcze w nich zawarte trafią bezpośrednio do naszego organizmu.

Jeśli nie odpowiada nam mielenie lub też nie chcemy brudzić młynka do kawy, zawsze zostaje nam ugotowanie siemienia lnianego. Na szklankę wody należy dodać łyżkę stołową nasion. Po doprowadzeniu do wrzenia, należy całość pozostawić na kilka minut, by nasiona wchłonęły wodę. Kiedy nasiona będą gotowe? Kiedy woda stanie się mętna. Taki napój należy pić codziennie rano, aby usprawnić perystaltykę jelit i zapobiec zaparciom. 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x