W dzisiejszych czasach zainteresowanie zdrowym odżywianiem jest coraz większe. Zaobserwować można wzrastającą świadomość ludzi na temat rodzajów diet, zdrowia i zdrowego stylu życia.
Czy jednak popularna wiedza jest prawdziwa? Czy warto poddawać się żywieniowym modom odnośnie cukru i glutenu?
Cukier – podstawowe informacje
Cukier biały jest cukrem poddanym procesom oczyszczania. Nie zawiera dlatego żadnych składników odżywczych.
To wyłącznie wysokokaloryczne źródło energii. W 100g zawiera 405 kcal.
Inne cukry, takie jak cukier brązowy czy trzcinowy różnią się jedynie tym, że nie zostały poddane procesom oczyszczania przez co zawierają niewielkie ilości składników mineralnych.
Cukier nie bez powodu nazywany jest ,,białą śmiercią”. Osoby, które często go spożywają są narażone na zachorowanie na wielu groźnych problemów zdrowotnych takich jak na przykład:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca typu 2,
- miażdżyca,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- próchnica zębów,
- otyłość.
Warto, więc zwracać uwagę na to, aby produkty, które kupujemy nie zawierały cukrów przetworzonych takich jak między innymi:
- cukier biały, buraczany, trzcinowy,
- cukier inwertowany,
- melasa,
- syrop słodowy, kukurydziany,
- syropy wysokofruktozowe,
- dekstroza,
- skrobia gelatynizowana (spotkać można ją np. w chipsach, krakersach).
Najczęściej w różnego rodzajach produktów spotkać można syrop glukozowo-fruktozowy, uważać należy na niego szczególnie, ponieważ nie jest niczym innym jak cukrem w płynie.
Gluten – podstawowe informacje
Gluten jest mieszaniną białek, zawartych w gatunkach zbóż takich jak pszenica, owies, jęczmień orkisz, żyto, kamut, pszenżyto. Jego wartość odżywcza jest niezwykle mała.
Przez producentów żywności dodawany jest do różnych produktów. Należą do nich parówki, pasztety, mięso mielone, słodycze, wędliny, piwo, produkty mleczne.
W celu wyeliminowania glutenu z diety należy bazować na pozostałych odmianach mąki takich jak ryżowa, gryczana, ziemniaczana, kukurydziana. Jeśli chcemy kupić pieczywo bezglutenowe należy wybierać takie z oznaczeniem o braku glutenu czyli przekreślonym kłosie zboża.
Czy gluten szkodzi?
To, że cukier jest szkodliwy można śmiało powiedzieć. Jego zły wpływ na zdrowie jest niepodważalny.
Jeśli natomiast chodzi o gluten zdania są podzielone. Nie powinny na pewno spożywać go osoby zmagające się z celiakią. Celiakia to uwarunkowana genetycznie nietolerancja na gluten.
Po spożyciu przez osoby z celiakią produktów zawierających gluten pojawić mogą się:
- bóle brzucha,
- biegunki,
- niski wzrost,
- zanik miesiączki,
- afty,
- osteoporoza.
Nadwrażliwość na gluten, która nie jest leczona prowadzić może do:
- zespołu jelita drażliwego,
- nieswoistego zapalenia jelit,
- marskości wątroby,
- cukrzycy,
- anemii.
Osoby, które cierpią na celiakię czyli nietolerancję na gluten muszą koniecznie stosować odpowiednią bezglutenowa dietę.
Osoby, które nie zmagają się z celiakią, a chcą się zdrowo odżywiać oraz cieszyć smukłą sylwetką mogą również wyeliminować ze swojej diety gluten.
Wzdęty brzuch, trudności z utratą wagi mogą być właśnie problemem spowodowanym spożywaniem pokarmów zawierających to białko.
Dlaczego gluten jest szkodliwy?
W wyniku toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone. Układ odpornościowy produkuje przeciwciała przeciwko glutenowi i uszkadza to kosmki jelitowe.
Wzdęcia, bóle jelit, bóle głowy, ospałość po wyeliminowaniu z diety glutenu u większości osób znika. Oznacza to, że większość ludzi czuje się lepiej będąc na diecie bezglutenowej.
Na pytanie: co jest zdrowsze – cukier czy gluten, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Cukier jest powinniśmy ograniczyć wszyscy, najlepiej całkiem wyeliminować z diety.
Gluten natomisat wyeliminować z diety powinni wszyscy, którzy zmagają się z celiakią i nietolerancji pokarmowymi. Zrezygnować mogą z niego osoby, które chcą cieszyć się zgrabną, smukła sylwetką, a zmagają się ze wzdętym brzuchem.
Źródła:
www.schaer.com/pl-pl/a/czym-jest-gluten?gclid=Cj0KCQjw_vfcBRDJARIsAJafEnEu9T7ozGsLCg8qqPpS-d1n3g8_o9jMRpVNtBi6WxsDrFaq2bNzCOYaAtveEALw_wcB
www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/gluten-jest-zdrowy-czy-szkodzi-gdzie-wystepuje-gluten-tabela_43436.html
zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/560331,gluten-diety-cukier-prawdy-i-mity-o-zdrowym-odzywianiu.html