Angina to choroba o szybkim i gwałtownym przebiegu, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć, bo jej powikłania mogą mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Można się nią zarazić poprzez kontakt z chorą osobą, gdyż angina przenosi się drogą kropelkową. Już po kilku godzinach od zarażenia pojawią się objawy podobne do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych: silny ból gardła, wysoka gorączka, łamanie w kościach czy katar. Angina zazwyczaj przebiega bez komplikacji, wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie aby szybko wrócić do zdrowia. Jakie są rodzaje i jak przebiega leczenie anginy? Jakie angina może mieć powikłania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Angina – epidemiologia
Angina może występować u ludzi w każdym wieku, ale najczęściej atakuje dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Czy angina jest zaraźliwa? Niestety tak. Źródło zakażenia stanowią osoby chore lub nosiciele choroby, która przenosi się drogą kropelkową. Największą liczbę zachorowań notuje się głównie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Anginę wywołują głównie paciorkowce, ale też wirusy, a nawet grzyby.
Rodzaje anginy
Ze względu na miejsce występowania infekcji możemy wyróżnić anginę migdałka podniebiennego, gardłowego i migdałka językowego. Według innego podziału wyróżnia się następujące rodzaje angin:
– angina aftowa
– angina agranulocytarna
– angina błoniasta
– angina septyczna
– angina Ludwiga
– angina rzekomobłoniasta
– angina monocytowa
Angina – objawy
Objawy anginy to nie tylko lokalne zmiany na migdałkach. Najczęstsze symptomy choroby to:
– silny ból gardła (promieniujący)
– ropne zapalenie gardła
– obrzęk gardła, trudności w przełykaniu
– wysoka gorączka
– biały nalot na migdałkach
– powiększone węzły chłonne szyi
– powiększone i przekrwione migdałki
– ropa na migdałkach
– brak apetytu
– złe samopoczucie
– katar
Angina – leczenie
Angina u dziecka nie przejdzie sama, podobnie zresztą co u dorosłego. Trzeba zastosować terapię antybiotykową, a rodzaj leku i kryteria jego stosowania powinien ustalić lekarz. Do leczenia stosowane są antybiotyki z grupy penicylin. Kluczowe w tym przypadku jest odróżnienie anginy od mononukleozy, której przebieg jest bardzo podobny, ale wtedy należy zastosować inne leki.
Zazwyczaj chorym na anginę zaleca się podobny zestaw lekarstw. Aby zmniejszyć gorączkę przyjmuje się środki mające w swoim składzie paracetamol. A co na ból gardła? Skutecznie radzą sobie z nim leki odkażające jamę ustną oraz medykamenty łagodzące ból. Angina ropna może być również łagodzona naparami z ziół. Chory powinien na kilka dni zostać w łóżku. Angina u dzieci to powód do zatrzymania dziecka w domu i nie puszczania go do szkoły. Chorobę trzeba wyleżeć, poza tym nie można zarażać innych dzieci na zachorowanie.
Powikłania anginy – anginę wylecz do końca!
Jeśli angina ropna nie będzie leczona lub stosowana terapia nie przyniesie poprawy stanu zdrowia mogą pojawić się powikłania po anginie takie jak:
– zapalenie ucha środkowego
– zapalenie węzłów chłonnych szyi
– ropień okołomigdałkowy mogący powodować zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych
– zapalenie nerek
– zapalenie stawu
– stany zapalne skóry
W niektórych przypadkach konieczne jest wycięcie migdałków, co stanowi formę profilaktyki anginy.
Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/angina
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/angina-przyczyny-objawy-leczenie-w-pytaniach-i-odpowiedziach_34431.html