Płukanie ust olejem to doskonały sposób na pozbycie się wielu prześladujących nas schorzeń– zarówno bezpośrednio w jamie ustanej, jak i całym organizmie. Jak wzmocnić swoje zdrowie za pomocą tej metody?
Skąd wzięło się płukanie ust olejem?
Ssanie oleju (ang. oil pulling) ma swoje początki w medycynie ajurwedyjskiej- starożytnym systemie medycyny indyjskiej. W latach dziewięćdziesiątych znów powróciło łask, aby współczesny człowiek mógł czerpać z niego korzyści. Dzisiaj wystarczy poświęcić około 20 minut dziennie, aby uzyskać zadowalające efekty. Kiedyś, jak zalecała Ajurweda, należało nie tylko skupić się na ssaniu oleju, ale także na medytacji. Takie praktyki miały oczyszczać zarówno ciało, jak i ducha, a także leczyć wiele chorób.
Co na to dzisiejsza medycyna?
Dawniej trudno było znaleźć racjonalne uzasadnienie dla tego typu praktyk, dziś jednak wiadomo, że mają one ścisłe podłoże naukowe. Często zdarza się, że w jamie ustnej i przestrzeniach do niej przylegających zbiera się martwa tkanka stanowiąca dobrą pożywkę dla bakterii takich jak gronkowce, paciorkowce czy grzybów, jak np. Candida albicans. Poprzez ślinę i krew bakterie, które znajdują się w i na zębach mogą rozprzestrzeniać się na cały organizm infekując go. Z pomocą przychodzą nam tłuszcze, które pozytywnie wpływają na rany, choroby skóry i dziąseł, ponieważ są bakteriobójcze.
Jakie choroby pomaga zwalczyć płukanie ust olejem?
Bezpośrednio wpływa na higienę jamy ustnej, pomaga w leczeniu oraz zapobiega chorobom przyzębia i dziąseł. Schorzenia mające początek w ustach wiążą się także z innymi przypadłościami, które początkowo zdają się ze sobą nie korelować. U osób z chorobami przyzębia i dziąseł zwiększa się ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu, a także artretyzmu i wrzodów . Choroba przyzębia może wpływać też na rozwinięcie się insulinoodporności, utratę gęstości kości, infekcji płuc i oskrzeli, układu pokarmowego oraz nerwowego. Zwłaszcza kobiety, które chcą zostać matkami lub są w ciąży powinny pamiętać o wyleczeniu chorób zębów. Ryzyko urodzenia przedwcześnie jest trzy razy wyższe u osób z niekorzystnym stanem zdrowia w jamie ustnej.
Informacje od osób, które regularnie stosują metodę oil pulling, wskazują na poprawę także w kwestii bólów głowy i pleców, migren zapalenia zatok, hemoroidów, problemów ze snem czy długotrwałego zmęczenia.
Pozytywne skutki zależą od stanu danego organizmu, jednak pewne jest zyskanie bielszych zębów, świeżego oddechu na dłużej i zdrowszych dziąseł – bez stosowania jakichkolwiek chemicznych preparatów.
Jakie oleje są odpowiednie do płukania jamy ustnej?
Wiele zależy od indywidualnych preferencji – wyrazisty smak oleju, np. rzepakowego nie każdemu może przypaść do gustu. Na początek warto spróbować płukać usta olejem kokosowym ze względu na jego przyjemny zapach i smak. Ważne, aby był nierafinowany i dobrej jakości.
Alternatywą dla osób dopiero zaczynających kurację może być dowolny olej z dodatkiem soku z cytryny lub olejku cynamonowego/miętowego, aby przytłumić jego smak. W miarę przyzwyczajania się do tej metody, można próbować ssać olej słonecznikowy, sezamowy (te dwa zaleca Ajurweda), lniany, rzepakowy, kukurydziany, a nawet oliwę.
Jak płukać usta?
Olej wyciąga i pochłania bakterie z powierzchni i przestrzeni między zębami a także dziąseł, dlatego trzeba pamiętać, że nie wolno połykać zawartości ust po ich wypłukaniu. Cała czynność powinna trwać średnio 15-20 minut. Należy odmierzyć 2-3 łyżeczki wybranego oleju roślinnego. W wyborze ilości oleju należy wziąć pod uwagę również miejsce w jamie ustnej na ślinę, która wydziela się podczas ssania.
Płukać usta można przed i po jedzeniu. Jeśli robimy to na czczo, warto wypić szklankę wody, aby nawodnić organizm i umożliwić mu wytwarzanie odpowiedniej ilości śliny. Jeśli zdecydujemy się wykonać czynność po jedzeniu, należy odczekać ok. 2 godziny po posiłku.
Instrukcja krok po kroku:
– odmierz łyżeczką wskazaną ilość oleju zmieszanego lub nie z kilkoma kroplami soku z cytryny lub olejkiem dla uzyskania znośnego dla siebie smaku
– płucz usta i wszystkie zakamarki między zębami około 15-20 minut
– jeśli w czasie płukania zaczniesz się krztusić wypluj zawartość ust, przepłucz je wodą i zacznij od początku
– gdy w ustach zacznie brakować miejsca, wypluj połowę i kontynuuj płukanie lub wypluj wszystko i weź kolejną porcję oleju
– po upłynięciu czasu i wypluciu zawartości dokładnie wypłucz usta wodą.
Płukać usta należy 1-3 razy dziennie, bardzo ważna jest regularność i konsekwencja. Kurację można stosować tak długo, aż nie odczuje się efektów lub dowolnie długo, aby zapobiec nawrotom występujących wcześniej schorzeń.
[1] Płukanie ust olejem, http://www.arkadia-polania.pl/plukanie-ust-olejem.php
[2] Płukanie ust olejem, https://paleosmak.pl/plukanie-ust-olejem/
[3] Płukanie ust olejem (ssanie oleju) czyści zęby i wzmacnia cały organizm, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/plukanie-ust-olejem-ssanie-oleju-czysci-zeby-i-wzmacnia-caly-organizm_36001.html