Cesarskie cięcie może być zaplanowane lub mogą zmusić do niego nieprzewidziane okoliczności podczas porodu. W przypadku gdy cesarskie cięcie jest zabiegiem planowanym, wykonuje się je mniej więcej w 38. tygodniu ciąży.
Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?
Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia może zapaść już na sali porodowej. Wpływa na nią wiele czynników, aczkolwiek decydujące są zawsze zdrowie i życie dziecka oraz matki. W większości przypadków cesarskie cięcie wykonywane jest jednak planowo, w wyniku świadomej i przemyślanej decyzji pacjentki i lekarza. Najczęściej wykonuje się je około 38. tygodnia ciąży, choć coraz więcej specjalistów zaleca, aby poczekać do momentu pojawienia się skurczów. W ten sposób zapobiega się jatrogennemu wcześniactwu, a więc sytuacji, gdy dziecko urodzi się za wcześnie, na przykład w wyniku źle wyznaczonego terminu porodu.
Cesarskie cięcie w trakcie porodu – przyczyny
Na podjęcie decyzji o wykonaniu nieplanowanego wcześniej cesarskiego cięcia wpływa najczęściej bezpośrednie zagrożenie życia matki lub rodzącego się dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to prywatny poród czy w szpitalu publicznym, są sytuacje, w których konieczne jest wykonanie „cesarki”. Na taką decyzję wpłynąć może m.in. stan zdrowia matki:
- nadciśnienie tętnicze;
- stan przedrzucawkowy;
- cechy rozwijającej się infekcji, gorączka;
- brak postępów w 1. lub 2 okresie porodu (np. w wyniku dysproporcji płodowo-miednicznej, gdy dziecko jest „za duże” w stosunku do miednicy, znajduje się za wysoko w kanale rodnym).
Stan zdrowia rodzącego się dziecka również może skłonić lekarzy do podjęcia decyzji o cesarskim cięciu. Szczególnie istotne są:
- zaburzenia tętna płodu;
- przedłużający się niski poziomu bicia serca dziecka;
- tachykardia – zbyt wysoka podstawa czynności serca płodu (powyżej 170–180 uderzeń/min), często występująca jednocześnie z infekcją wewnątrzmaciczną lub gorączką u matki.
Decyzję o cesarskim cięciu w takiej sytuacji podejmuje się w 1. lub 2. okresie porodu.
Cesarskie cięcie – kiedy się je planuje?
Planowane cesarskie cięcie w wielu przypadkach związane jest ze wskazaniami medycznymi. Rozpoznane przed porodem nieprawidłowe ułożenie dziecka lub dysproporcja płodowo-miedniczna mogą wpłynąć na decyzję o cesarskim cięciu. Taką formę porodu rozważa się również w przypadku ciąży wielopłodowej lub w sytuacji, gdy ułożenie bliźniaków uniemożliwia naturalny poród.
Do cesarskiego cięcia skłaniają często wskazania medyczne dotyczące zdrowia matki, m.in.:
- ortopedyczne (uraz kości miednicy);
- kardiologiczne (wady i choroby serca);
- neurologiczne i psychiczne;
- okulistyczne (stan siatkówki oka);
- ginekologiczne (łożysko przodujące, czyli umiejscowione w bliskim sąsiedztwie szyjki macicy, co grozi odklejeniem łożyska w trakcie porodu).
Cesarskie cięcie może mieć charakter elektywny, a więc zostać wykonane na prośbę ciężarnej. Często przyczyną takiej decyzji ze strony przyszłej mamy jest strach przed porodem, jak również potrzeba pełnej kontroli nad przebiegiem porodu. Efektywne cesarskie cięcie wykonuje się bez żadnych wskazań medycznych.