W skutecznym wyleczeniu każdej choroby jest dobór odpowiedniego leczenia, oraz trafna diagnoza. O taką czasami nie jest łatwo. Chorujemy na coraz bardziej skomplikowane schorzenia. Niekiedy pomoc przy zwykłym złamaniu ręki, może być nie dość dobra, bez dokładnego zbadania urazu. Rozwiązaniem wielu medycznych dylematów, jest rezonans magnetyczny, który pozwala szczegółowo zdiagnozować problem.

Czym jest badanie MR?

MR, czyli skrót z języka angielskiego (magnetic resonance). Z takim oznaczeniem możemy się spotkać na skierowaniu od specjalisty, który zaleca nam wykonanie diagnostyki obrazowej. Rezonans magnetyczny jest badaniem, które pozwala zobrazować co dzieje się z narządami wewnętrznymi, czy tkankami. Potrafi określić wszelkie zmiany w układzie szkieletowym i mięśniowym. Przebieg badania jest mało inwazyjny dla pacjenta. W zależności od partii ciała, które jest badane, przygotowanie do rezonansu nieco się różni. Konieczność bycia na czczo jest wymagane tylko w przypadku, gdy lekarz kierujący na rezonans zleci podanie kontrastu. W innym wypadku jednym wytycznym jest ubiór niezawierający metalowych elementów, ze względu na działanie silnego pola magnetycznego. – Wielu pacjentów obawia się badania MR. Narosło wiele mitów, na temat tego sposobu diagnozowania pacjenta. Nie mniej jednak specjaliści są zgodni, że rezonans jest całkowicie bezpieczny, a co najważniejsze skuteczny. Pozwala lekarzowi wykryć nawet najmniejsze zmiany w organizmie pacjenta.– mówi XYZ z Lecznica Citomed Toruń. Często ludzie idący na obrazowanie MR, czują lęk przed ciemnym i głośnym pomieszczeniem. Nowoczesne pracownie rezonansu magnetycznego, zapewniają pacjentom komfort podczas badania.

Rezonans – kiedy jest niezbędny?

Rezonans magnetyczny odgrywa ważną rolę w diagnozowaniu wszelkich dolegliwości. Za jego pomocą lekarz może wykluczyć konieczność operacji kręgosłupa, zalecając jedynie odpowiednią rehabilitację. Obraz z agnio MR może wykryć tak poważne choroby jak tętniak mózgu https://www.citomed.pl/pracownie/rezonansu-magnetycznego/zakres-uslug-36. Jego wczesne wykrycie daje szanse pacjentowi na zniwelowanie prawdopodobieństwa pęknięcia, a za ca tym idzie, daje szanse na przeżycie. Wykorzystywanie w diagnostyce rezonansu magnetycznego stało się swego rodzaju standardem. Zwykłe zdjęcie RTG może nie wykryć wszelkich zmian w strukturach naszych narządów czy układów kostnych. Przeciwskazaniem do wykonania badania MR są wszelkiego rodzaju implanty ortopedyczne wykonane z metalu, rozrusznik serca, niektóre sztuczne zastawki czy odłamki metalu w ciele pacjenta. O wszystkich tego typu elementach koniecznie trzeba poinformować lekarza. W każdym innym przypadku rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpieczny. Obawy czy lęk nie powinny decydować o odwlekaniu badania MR. Skuteczne i efektywne leczenie to przede wszystkim wczesne, dokładne zdiagnozowanie problemu. Badanie rezonansem magnetycznym w żaden sposób nie wpływa na nasze zdrowie. Może jedynie pomóc wyleczyć dolegliwości, z którymi się zmagamy.

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x