W życiu każdego z nas przychodzi moment, gdy pragniemy powiększyć swoją rodzinę i zacząć starania o pierwszego potomka. Wiele par decyduje się na posiadanie dziecka w późniejszych latach, jednak nie powinno mieć to negatywnego wpływu na płodność, jeśli starania rozpoczną się przed końcem czterdziestego roku życia.

Mimo tego, że wydawać nam się może, że zapłodnienie komórki jajowej nie jest trudne i większości par nie zajmuje to więcej niż jeden miesiąc starań, to prawda jest inna. Badania wykazują, że coraz więcej osób ma problemy z płodnością, które utrudniają szybkie zajście w ciążę. Jeśli zaczynamy starać się o dziecko, powinniśmy pamiętać, o tym by jak najbardziej zwiększyć swoje szanse. Warto więc wiedzieć jak poprawić swoją płodność, by starania o dziecko nie trwały długo.

Kiedy najlepiej zacząć starać się o dziecko?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają największe szanse na zapłodnienie w młodym wieku. Szacuje się, że najlepszym wiekiem na staranie się o pierwsze dziecko to wiek dwudziestu – dwudziestu pięciu lat. To właśnie w tym wieku mamy największą płodność i cieszymy się największą energią i zdrowiem. Jednak wiele osób w tym wieku nawet nie myśli o powiększeniu rodziny. Często studia, kariera i zabawa jest tym, co najważniejsze w tych latach życia.

Nie wyklucza się jednak, że zajście w ciąże jest możliwe nawet u kobiet mających ponad czterdzieści lat. Zdarza się to jednak nieczęsto, ponieważ kobiecy organizm wytwarza komórki jajowe zdolne do zapłodnienia tylko do określonego czasu. Jeśli kobieta przez całe swoje życie cieszyła się zdrowiem, dbała o siebie i miała w pełni zdrową i bilansowaną dietę jej szanse na ciążę wraz z rosnącym wiekiem nie maleją tak drastycznie.

Jednak kobiety, które mają problemy z miesiączkowaniem, zróżnicowaną dietę i często żyją w stresie powinny pamiętać, że ich płodność słabnie wraz z wiekiem, a możliwość zajścia w ciąże w wieku czterdziestu pięciu latach może być niewielka.

Nowością okazały się ostatnie badania, które pokazały, że kobiety rodzące w wieku trzydziestu lat mają znacznie łatwiejsze porody, od ich młodszych koleżanek. Badania, wykazały również, że takie kobiety są zdrowsze i żyją dłużej.

Jeśli chodzi o mężczyzn, u nich sprawa płodności wygląda zupełnie inaczej. Istnieją nawet przypadki, kiedy to mężczyzna mający siedemdziesiąt lat za kilka miesięcy miał zostać tatą. Jest to możliwe, ponieważ u mężczyzn nie zanika zdolność do zapładniania. Ich organizm cały czas produkuje nowe plemniki, które wystarczająco silne i zdrowe, są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Jednak ryzyko wad płodu w takim przypadku może być ogromne. Wiele dzieci, które zostały spłodzone przez starszego mężczyznę cierpiało na wady wrodzone. Warto pamiętać, że z wiekiem jakość plemników znacząco się zmniejsza, a to może wpłynąć na zdrowie dziecka. Istnieją również przypadki, gdy taka ciąża nie została donoszona do końca, ponieważ zarodek był zbyt słaby i nie utrzymał się przy życiu.

Jak zacząć przygotowywać się do ciąży?

Najlepiej zacząć się przygotowywać już trzy miesiące przed planowanym rozpoczęciem starań. Ten czas pozwoli nam przygotować nasz organizm do wymagającego zadania, jakim jest zapłodnienie oraz ciąża. Najważniejsze jest, by para razem zaczęła przygotowania. Żadna ze stron nie powinna być mniej zaangażowana, ponieważ może to tworzyć niepotrzebne nieporozumienia i niepewność u jednej z osób w związku. Co więc należy zrobić przed rozpoczęciem starań się o dziecko?

  • Po pierwsze – udać się do lekarza. Zbadanie siebie pomoże nam wykluczyć wszelkie choroby, które mogą utrudnić zajście w ciążę, czy zagrozić dziecku, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Kobiety powinny udać się do ginekologa, który zleci im badania narządów rodnych, które wykluczą wszelkie choroby oraz które pomogą wykryć możliwe infekcje intymne.

    Warto również przebadać poziom hormonów oraz wykonać wszystkie podstawowe badania. Nawet mała nieprawidłowość, może sprawić, że starania się o potomka mogą się wydłużyć. Mężczyzna udając się do urologa, również powinien wykonać badania na infekcje intymne i choroby układu rozrodczego.

  • Jeśli wyniki badań wyszły dobrze, to czas na kolejny etap przygotowań. Partnerzy powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ważne jest, by w ich diecie znalazło się jak najwięcej pełnowartościowych produktów. Powinni też wykluć te niezdrowe i przetworzone. Ograniczenie spożywania fast foodów z pewnością przyczyni się do zwiększenia naszej płodności.

    Zamiana słodkich przekąsek na owoce i orzechy będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu. Oczywiście lampka wina raz w tygodniu nie powinna zaszkodzić, jednak nadmierne spożywanie alkoholu znacznie zmniejsza szanse na zajście w ciąże. Inne używki, takie jak papierosy, również powinny zniknąć z naszej diety.

  • W zdrowym ciele zdrowy duch – jest to jak najbardziej prawda. Trochę sportu i ruchu na pewno nie zaszkodzi. Warto więc zacząć lekkie ćwiczenia, jeśli chcemy zacząć starania o potomka. Jeśli natomiast nie mamy czasu ani chęci do sportów, codzienny spacer może być doskonałą alternatywą. Ruch wzmacnia naszą płodność, ponieważ przyśpiesza krążenie krwi w narządach płciowych, dzięki czemu poprawia ich pracę.
  • Nie wolno również zapominać o witaminach, minerałach i kwasach tłuszczowych, które są niezwykle potrzebne, by zachować naszą płodność i dodatkowo ją wesprzeć. Stworzono zestawy witamin i innych niezbędnych składników odżywczych specjalnie dla par starających się o dziecko. Wraz z lekarzem możemy wybrać najlepszy preparat, który ułatwi nam zapłodnienie.
  • Pary starające się o potomstwo powinny pamiętać, by ograniczyć napięcia pomiędzy sobą. Stres i kłótnie mają wpływ na potencję mężczyzn i libido kobiet. Brak chęci na seks może znacznie zmniejszyć szanse na owocne starania. Stres podnosi poziom wielu w dużych dawkach niekoniecznie korzystnych hormonów, przez co płodność obojga partnerów może się zmniejszyć.

Jak często uprawiać seks przy staraniu się o dziecko?

To pytanie zadaje wiele par. Jaki jest czas, kiedy organizm mężczyzny wytworzy nowe plemniki zdolne do zapłodnienia? Wskazana jest przerwa jednego dnia pomiędzy jednym stosunkiem a drugim. Wielu lekarzy zaleca nawet dwudniową przerwę, ale żadne badania nie potwierdziły, że w tym czasie jakość i ilość znacząco się zwiększa.

Nie należy jednak robić dłuższych niż trzy dni przerw pomiędzy stosunkami. W tym czasie w jądrach mężczyzny znajduje się już wystarczająco duża ilość plemników i produkcja kolejnych jest wstrzymana, co negatywnie wpływa na jego płodność. Może to skutkować spowolnieniem produkcji plemników, a nawet ich uszkodzeniem. Tak więc najlepiej, w czasie starań się o potomstwo uprawiać seks co najmniej trzy razy w tygodniu.

Produkty dla mężczyzn, które zwiększają płodność

Banany

Są jednym z produktów, który wpływa na płodność mężczyzny. Wystarczy jeden zjedzony banan dziennie, by jakość i ilość plemników wzrosła. Wspomagają one ruchliwość plemników i długość ich życia, dzięki czemu mają one większą szansę na dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Sok pomarańczowy

Działa na tej samej zasadzie co banany. Tutaj również wystarczy jedna szklanka soku pomarańczowego dziennie, by zwiększyć jakość nasienia. Dzięki takiej kuracji, mężczyzna zwiększy swoją płodność, a dzięki temu powiększy również szansę na zapłodnienie.

Granaty

Są one doskonałym afrodyzjakiem. Mają wpływ na potencję mężczyzn i poprawiają jakość nasienia.

Cynk

Jeden z suplementów, który powinien znaleźć się w diecie każdego mężczyzny starającego się o potomstwo. Cynk odpowiada za wiele procesów zachodzących w układzie rozrodczym mężczyzny. Poprawia krążenie krwi w narządach płciowych oraz reguluje poziom testosteronu, który ma ogromny wpływ na męską płodność.

Regularne spożywanie cynku przez mężczyznę może zwiększyć żywotność jego plemników i dodać im siły. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo zapłodnienia, a zarodek już od pierwszych dni poczęcia, będzie silniejszy i jego szanse na przeżycie, zwiększą się.

Produkty, które powinny znaleźć się w diecie kobiety starającej się o potomstwo

Szpinak

Jest to bogate źródło witaminy B9 czyli kwasu foliowego, który jest niezbędny u kobiet starających się o dziecko. Podnosi płodność kobiety i przygotowuje jej organizm do ciąży. Kwa foliowy jest odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim płodność.

Niepokalanek mnisi

Jest to ziołowy preparat, który może sprawdzić się u kobiet z nieregularnymi miesiączkami. Ten naturalny suplement może uregulować cykle kobiety i pobudzić jajniki do pracy, dzięki czemu jest możliwa owulacja. Reguluje on również poziom hormonów, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Jest to produkt polecany kobietom, które od kilku miesięcy bez skutecznie starają się o dziecko.

Kwasy tłuszczowe omega 3

niezwykle ważne dla kobiecej płodności. Wpływają na jakość śluzu płodnego oraz owulację. Często kobiety mają problemy z cyklami bezowulacyjnymi, co uniemożliwia zajście w ciążę. Spożywanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 i innych kwasów tłuszczowych może znacząco wpłynąć na płodność kobiety.

Co jest najważniejsze dla par starających się o potomka?

Warto pamiętać, żeby w czasie starań nie zapominać o sobie. Niech starania o dziecko nie przysłonią świata, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na samopoczucie, jeśli za pierwszym razem nie dojdzie do zapłodnienia. Należy również odprężyć się podczas każdego stosunku seksualnego i nie traktować seksu jak sesję zapładniającą. To może jedynie wywrzeć presję, a przez to pojawi się stres, który ma niekorzystne działanie na naszą płodność.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x