Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. To moment, który odmienia jej życie i sprawia, że staje się ona zupełnie kimś innym. W jej życiu niebawem pojawi się nowy członek rodziny, który przyniesie nie tylko dużo miłości i radości, ale również obowiązków. Ciąża jest dla kobiety czasem wymagającym. W jej organizmie dochodzi do wielu zmian, które mogą powodować zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Jeśli więc planujesz mieć dziecko lub jesteś w ciąży, to warto wiedzieć jak się zachowywać, jaką dietę stosować i co robić, by w czasie ciąży czuć się zdrowo i dbać o rozwój malucha.

Okres ciąży – co się dzieje z organizmem kobiety?

Po zapłodnieniu komórki jajowej, jest ona umieszczona w macicy kobiety. Jest to prawidłowy czas liczenia rozpoczęcia się ciąży. W tym czasie w organizmie kobiety rozpoczynają się pierwsze zmiany. W dniu spodziewanej miesiączki nie dochodzi do krwawienia. Miesiączka zostaje zatrzymana przez zarodek na dziewięć miesięcy, w przypadku niektórych kobiet na dłuższy okres czasu.

Bywają jednak przypadki, że w pierwszych miesiącach ciąży pojawiają się lekkie plamienia. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie kobiety może jeszcze dochodzić do procesu oczyszczania, a zarodek jest zbyt mały, by blokować całą ilość krwi. Nie jest to jednak niepokojący objaw. Jeśli plamienie jest długie i powtarza się często, a towarzyszy mu ból, to warto udać się do lekarza, by ocenił czy nie doszło do uszkodzenia zarodka.

Kolejne miesiące przyczyniają się do zachodzących w organizmie kobiety zmian. Są to przede wszystkim zmiany w układzie hormonalnym. Zostaje wytwarzany hormon odpowiedzialny za produkcję mleka, przez co piersi kobiet stają się większe i bolesne.

Odporność kobiety może się zmniejszyć, ponieważ jej organizm dba nie tylko o nią, ale również o rozwijające się w jej łonie dziecko. Kobieta potrzebuje znacznie większej dawki witamin, minerałów i innych składników odżywczych, by móc prawidłowo funkcjonować, a zarodek rozwijać się. Koleje miesiące to czas rozwoju malucha oraz zmian fizycznych widocznych u młodej mamy. Jej brzuch znacząco się powiększa i staje się widoczny. Przez to może ona cierpieć na częste bóle pleców i nóg, ponieważ jej ciało zostało obciążone dodatkowym ciężarem.

Tuż przed porodem kobieta może odczuwać wyraźne skurcze mięśni macicy, które są objawem zbliżającego się rozwiązania ciąży. Po tym czasie organizm kobiety nie wraca do funkcjonowania sprzed ciąży. Jeszcze przez klika tygodni nadal zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi. Przez ten czas może nie mieć miesiączki, a jej cykle nie regulują się.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Warto wiedzieć czym objawia się ciąża. To pomoże nam określenie kiedy doszło do zapłodnienia oraz dnia porodu. Wiadomość o ciąży dla wielu kobiet może być niespodzianką, bo niektóre objawy mogą im się kojarzyć ze zbliżającą się miesiączką. Warto, więc dowiedzieć się jakie dokładnie objawy pojawiają się po zapłodnieniu.

Pierwszym sygnałem, że mogło dojść do zapłodnienia może być zatrzymanie miesiączki. Jeśli po trzech dniach od terminu spodziewanej miesiączki, nie pojawia się u nas krwawienie, może to być oznaka ciąży. Dlatego ważne jest prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego, dzięki któremu określimy kiedy powinien pojawić się u nas okres oraz czy istnieje inna przyczyna spóźniającego się krwawienia.
Jeśli zamiast krwawienia doszło do plamienia, kobiety skarżą się, że miały miesiączkę i to właśnie dlatego nie widziały, że są w ciąży. To jednak nie jest okres, a jedynie krwawienie spowodowane implantacją zarodka. Ściana macicy mogła zostać lekko naruszona i stąd może pochodzić krwawienie. Zazwyczaj jest to lekkie krwawienie, które trwa najdłużej trzy dni. Są jednak kobiety, które miały normalne krwawienia nawet przez kilka pierwszych miesięcy ciąży.

Bóle piersi mogą kojarzyć się ze zbliżającą się miesiączką. Jednak mogą być również objawem ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zarówno w czasie okresie i ciąży w organizmie kobiety pojawiają się hormony, które mogą powodować bóle piersi. W przypadku ciąży, jest to naturalne, jednak kiedy ból pojawia się przed i w czasie okresu, to może to być spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.

Mdłości to częsty objaw ciąży. Poranne mdłości i wrażliwość na zapachy może być znakiem, że doszło do zapłodnienia. Warto więc obserwować wszystkie zmiany jakie zachodzą w naszym organizmie, by wiedzieć, czy mogło dojść do zapłodnienia. Mdłości mogą się pojawić także przed okresem, co może być spowodowane zmianami hormonalnymi.

Częste zmęczenie i senność jest odczuwana przez kobiety w ciąży oraz przed okresem. Dziej się tak, ponieważ podczas okresu kobieta może czuć się osłabiona przez proces oczyszczania. A w czasie ciąży jej organizm potrzebuje odpoczynku i spokoju, który pozwoli na przygotowanie się ciała na kolejne etapy ciąży.

Wszystkie te objawy mogą się pojawić u kobiet przed okresem, w czasie jego trwania oraz podczas ciąży. Dlatego właśnie te dolegliwości mogą zmylić kobietę, przez co będzie ona miała wrażenie, że niebawem pojawi się krwawienie, a jeśli doszło do plamienia, może ono być mylone z krwawieniem miesiączkowym. Jeśli okres jest inny niż w poprzednich miesiącach, nie pojawił się w wyznaczonym terminie i odczuwamy dolegliwości wymienione powyżej, to najlepiej wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub nie informację o zapłodnieniu.

Co jest potrzebne kobiecie w ciąży

Jest to czas niezwykle wymagający dla organizmu kobiety. W tym okresie pracuje on dla dwojga. Dlatego niezwykle ważne jest, by kobieta w ciąży otrzymywała wszystko czego potrzebuje w czasie ciąży, ponieważ to zapewni bezpieczeństwo jej i rozwijającego się malucha. Tak więc jeśli twoja partnerka lub ty spodziewasz się dziecka, to powinnaś zapoznać się z poniższą listą rzeczy, które są niezbędne dla zdrowia kobiety ciężarnej.

Odpowiednie witaminy i minerały

To niezwykle ważne, by w czasie ciąży kobieta spożywała odpowiednią dawkę niezbędnych do życia substancji odżywczych. Jedną z ważniejszych witamin jest witamina B9 czyli kawas foliowy. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie kobiety w czasie ciąży oraz rozwój dziecka.
Warto również rozpocząć suplementację składnikami wskazanym przez lekarza prowadzącego ciążę. To właśnie on najlepiej zdecyduje, jakich składników najbardziej potrzebuje przyszła mama. Odpowiednia dieta z witaminami i minerałami sprawi, że ciało kobiety będzie silne i gotowe na przetrwanie okresu ciąży, a maluch będzie miał dostarczane wszystko to czego potrzebuje. Dzięki temu jego rozwój będzie funkcjonował prawidłowo.

Odpoczynek

Jeśli kobieta w ciąży odczuwa zmęczenie, to nie należy tego ignorować. To znak od organizmu, że potrzebuje on czasu na regenerację. I to dzięki odpoczynkowi, kobieta nabierze sił na kolejne działania. Warto więc w czasie ciąży pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i relaksu, ponieważ jest to potrzebne w tym okresie życia. Oczywiście kobiety w ciąży nawet do dziewiątego miesiąca mogą normalnie pracować. Ważne jest tylko, by nie nadwyrężały się i nie dźwigały ciężkich przedmiotów, ponieważ do może zaszkodzić ciąży.
Bardzo ważny jest też spokój – stres i kłótnie źle wypływają na organizm kobiety w ciąży. Badania udowodniły, że kobiety, które w czasie ciąży były narażone na stres częściej traciły dziecko, miały ciężkie porody, a ich dzieci cierpiały z powodu zaburzeń procesu rozwoju. Dlatego tak ważne jest, by kobieta w ciąży miała pełne spokój i nie była narażona na długotrwały stres.

Masaże

Jest to potrzebne dla kobiet w ciąży, ponieważ z powodu dodatkowego ciężaru płodu, ich kręgosłup i nogi są obciążone i mogą boleć. Dlatego wskazane są masaże, które rozluźnią ciało kobiety i pozbędą się bolesnych skurczy mięśni. Masaże mogą również zapobiec powstawaniu cellulitu i rozstępów, ponieważ poprawiają krążenie krwi. Dzięki temu skóra kobiety szybciej się regeneruje i nie widoczne są na niej zmiany, które powoduje ciąża.

Odpowiednia ilość ruchu

Sport nie jest wykluczony w ciąży, a jest nawet wskazany, ponieważ poprawia sprawność kobiety, przyśpiesza krążenie krwi, co może być pomocne podczas porodu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom dla kobiet w ciąży, poród może stać się szybki i znacznie mniej bolesny. Dlatego w czasie ciąży kobiety nie powinny rezygnować z ćwiczeń, jednak ich wykonywanie powinno być ostrożniejsze , by nie zaszkodziły one zdrowiu malucha.

Odpowiednia dieta 

W czasie ciąży wiele kobiet ma zachcianki jedzeniowe. Nie zawsze są one jednak spowodowane ciążą i związanym z nią zamianami w organizmie, a jedynie sugestią, stereotypowym zachowaniem kobiet ciężarnych. W czasie ciąży kobieta powinna odżywiać się zdrowo i rezygnować z tłuszczy nasyconych oraz cukrów. Warto by jej dieta była bogata w owoce i warzywa, które są źródłem witamin i minerałów. Powinna również spożywać dużo kwasów tłuszczowych omega 3, ponieważ mają one wpływ na prawidłowy rozwój malucha. Oczywiście czekolada raz na jakiś czas nie jest zabroniona. Może podnieść cukier, we krwi, co pozytywnie wpływanie na samopoczucie ciężarnej kobiety. Warto jednak pamiętać, by dieta była zbilansowana i zawierała w sobie jak największą ilość odżywczych składników.

Wsparcie

Tego kobieta w ciąży potrzebuje najbardziej. Czas ciąży może się wydawać najwspanialszym okresem w życiu każdej kobiety, jednak jest to również okres, kiedy jej życie całkowicie się zmienia. Te zmiany mogą przerastać i sprawiać, że kobieta czuje się przerażona nadchodzącymi zmianami. W tym czasie powinna mieć pełne wsparcie ze strony partnera, który zapewni ją, że wszystko jest w porządku i takie będzie kiedy urodzi się dziecko. Wsparcie i akceptacja rodziny również są potrzebne. Partner powinien mówić swojej kobiecie, że jest ona piękna, ponieważ w czasie ciąży, kiedy jej ciało zmienia się na każdym poziomie, może się ona czuć nieatrakcyjnie. Zapewnienie partnera na pewno to zmieni. Samopoczucie przyszłej mamy i poczucie akceptacji od innych jest ważne, ponieważ tylko w takich okolicznościach jest możliwa szczęśliwa i zdrowa ciąża.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x