Winogrona pochodzą od owoców dzikiej roślinności z regionu Morza Kaspijskiego. Owoc ten uprawiali już starożytni Egipcjanie. Rzymianie natomiast rozpowszechnili uprawę winogrona w rejonie Morza Śródziemnego.

Owoce winogrona pomagały wtedy na skaleczenia, rany, choroby układu pokarmowego. Były również stosowane do produkcji wina.

Obecna medycyna również dostrzega niezwykłe właściwości tego z pozoru niepozornego winogrona. Oto niektóre z nich.

 

Właściwości antynowotworowe

Jedną z najważniejszych zalet spożywania winogron jest to, że posiadają antynowotworowe właściwości. Wszystko to dzięki flawonoidom. Znajdują się one w pestkach, skórkach, szypułkach winogron.

Winogrona zawierają również witaminy C, A. Są one, tak jak flawonoidy, naturalnymi przeciwutleniaczami czyli antyoksydantami.

Eliminują z organizmu wolne rodniki. Jak dowodzą najnowsze badania wyciąg z nasion winogron niszczy komórki rakowe w hodowli m.in. raka skóry, sutka, jelita, płuc, żołądka, prostaty.

 

Winogrona a choroby serca i cukrzyca

Winogrona pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Zmniejszają również odporność na insulinę.

W wyniku tego zmniejszają ryzyko chorób serca oraz cukrzycy.

Owoce te zawierają bowiem fitochemikaliia. Są to substancje czynne pochodzenia roślinnego. Mają one działanie przeciwutleniające.

Winogrona dzięki zawartym w sobie flawonoidom podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL, hamują utlenianie „złego” LDL. Zapobiegają miażdżycy, udarowi mózgu, zawałowi serca.

 

Redukcja tkanki tłuszczowej

Winogrona zawierają resweratol . Wspomaga on proces odchudzania. Nasila proces rozpadu tkanki tłuszczowej.

Poprawia również insulinowrażliwośc komórek. Jest to bardzo ważne dla regulacji poziomu glukozy i insuliny we krwi, co z kolei wpływa pozytywnie na obniżenie wagi i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Warto jednak pamiętać, że 100 g tego owocu zawiera 69 kcal, dlatego będąc na diecie redukującej poziom masy ciała należy jeść je z umiarem.

 

Ochrona przed osteoporozą

Winogrona zawierają bor, czyli pierwiastek, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie na odpowiednim poziomie estrogenów. One zaś regulują proces wchłaniania wapnia, który chroni przed menopauzą.

Estrogeny zabezpieczają także przed chorobą niedokrwienną serca.

 

W walce z żylakami

Winogrona dzięki zawartym w sobie polifenolom wpływają korzystnie na naczynia krwionośne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ naczynia krwionośne odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Dzięki nim do najważniejszych organów docierają wszystkie niezbędne substancje. Warto wiedzieć, że uszkodzone bądź kruche naczynia krwionośne mogą doprowadzać do uszkodzeń serca, mózgu,wzroku czy powstania żylaków.

Należy dlatego spożywać dużo winogron wraz z pestkami. Jeśli jednak zamierzamy kupić winogrona w sklepie spożywczym należy zwrócić uwagę czy pochodzą one z upraw ekologicznych, aby były jak najmniej opryskiwane chemikaliami.

 

Działanie antybakteryjne

Antybakteryjne działanie winogron znane jest już od dawna. Hipokrates wykorzystywał je do leczenia infekcji dróg moczowych.

Warto jednak podkreślić, że działanie to odnosi się do winogron ciemnych. Ich sok posiada związki, które nie pozwalają bakteriom przywierać do ścianek pęcherza moczowego.

Wyciąg z tych owoców można również zastosować do zwalczania bakerii helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

 

Winogrona na zmarszczki?

Polifenole zawarte w winogronach mają szerokie zastosowanie. Jak się okazuje mogą przeciwdziałać w powstawaniu zmarszczek.

Polifenole atakują wolne rodniki, przez co proces starzenia opóźnia się. Skóra natomiast staje się bardziej odżywiona, rozjaśniona.

Kwasy, które zawarte są w miąższu winogron działają złuszczająco. Ograniczają wydzielanie się sebum.

 

Winogrona w ochronie przed promieniami UV

Jak dowodzą najnowsze badania przed promieniowaniem ultrafioletowym jest ważne nie tylko stosowanie kosmetyków z filtrami, ale również to co spożywamy.

Polifenole, które zawarte są w winogronach zmniejszają zniszczenia zdrowych komórek, które są powodowane przez promienie słoneczne.

 

Jakie winogrona wybierać?

Wybierając winogrona należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pochodzą z upraw ekologicznych. Ważne bowiem jest to, żeby były jak najmniej pryskane.

Najlepiej wybierać ciemne winogrona, gdyż zawierają one najwięcej falawonoidów.

Winogrona to owoce, które dzięki swoim właściwościom pomagają zwalczyć wiele chorób, zapobiegać ich powstawaniu. Włączmy je do swojej diety, a jakość naszego zdrowia poprawi się.

Nie bójmy się również stosować wyciągów tego owocu w kosmetyce. Ma on bowiem zbawienny wpływ na jakość naszej skóry.

 

Źródło:

www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/winogrona-wlasciwosci-zdrowotne-iwartosci-odzywcze-winogron_37062.html

 

 

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x