Węgiel aktywny jest głównie wykorzystywany przy problemach z zaparciami oraz biegunką. Zazwyczaj występuje w postaci czarnych tabletek. Węgiel, którego używa się w celach terapeutycznych nosi nazwę węgla leczniczego.

Węgiel aktywny – co to za substancja?

 Węgiel aktywny jest wytwarzany z miazgi drzewnej. Proces ten odbywa się w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Następnie jest poddawany działaniom pary wodnej.

Aktywowanie węgla leczniczego jest niezwykle ważne dla zwiększenia jego powierzchni adsorpcyjnej. Dzięki temu zwiększa się jego zdolność pochłaniania substancji szkodliwych.

Węgiel aktywny – działanie

Węgiel aktywny posiada zdolności absorbujące. Oznacza to, że wiąże się z innymi substancjami. Dzięki temu bakterie oraz toksyny wywołujące biegunkę znikają.

Ponadto węgiel aktywny pokrywa błonę przewodu pokarmowego i tym samym chroni go przed wpływem szkodliwych substancji.

Eliminuje niebezpieczne zaparcia spowodowane substancjami chemicznymi oraz lekami.

Węgiel aktywny jest pomocniczym lekiem przy zatruciach.

Węgiel aktywny – zastosowanie

Stosowanie węgla aktywnego polecane jest głównie przy biegunce. Wynika to z jego zdolności absorbujących czyli w tym przypadku bakterii oraz toksyn.

Jego stosowanie jest również polecane przy zatruciach. Należą do nich głównie zatrucia:

  • paracetamolem,
  • solami metali ciężkich,
  • salicylanami,
  • fenolami,
  • pochodnymi benzadiazepiny,
  • nikotyną.

Węgiel aktywny nie może być jednak stosowany we wszystkich rodzajach zatruć.

Stosowany jest również w leczeniu wzdęć.

Substancja ta wykorzystywana jest również w celu wybielania zębów. Posiada ona zdolności pochłaniania osadów pozostawionych przez przez kawę, herbaty, papierosy, czerwone wino.

Jest to jednak nieskuteczna metoda, ponieważ węgiel aktywny nie przenika przez szkliwo. Nie jest w stanie poradzić sobie z kamieniem nazębnym.

Węgiel aktywny stosowany jest także przy krwotokach z nosa. Czasami wykorzystywany jest również przy bezsenności.

Ponadto substancja ta wykorzystywana jest w kosmetyce. Węgiel aktywny dzięki temu, że posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze stosowany jest przy produkcji preparatów leczących trądzik, zaskórniki oraz przetłuszczające się włosy.

To środek wspomagający leczenie łupieżu.

Ponadto węgiel aktywny wpływa korzystnie na rozszerzone pory. Substancja ta zwęża je i odblokowuje.

Stosowanie węgla aktywnego polecane jest również osobom ze skórą tłustą. Węgiel aktywny przeciwdziała wydzielaniu sebum.

Węgiel aktywny stosowany jest także w celu łagodzenia ugryzień owadów oraz podrażnień. Wykazuje działanie detoksykujące, niweluje ból oraz zapobiega obrzękom.

Węgiel aktywny wykorzystywany jest również do produkowania do masek ochronnych. Stosuje się go także do produkcji filtrów do wody oraz filtrów powietrza.

Węgiel aktywny – w jakiej formie występuje?

Węgiel aktywny występuje najczęściej w formie czarnych tabletek. Suplementy, które zawierają węgiel aktywny wpierają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wspomagają utrzymanie metabolizmu lipidów.

Węgiel aktywny kupić można również w formie proszku. Taki proszek wykorzystuje się jednak w celu oczyszczenia skóry oraz włosów z toksyn, a także brudu i nadmiaru sebum.

Węgiel aktywny – skutki uboczne stosowania

Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku rozstroju żołądka, silnego bólu brzucha, niedrożności jelit oraz oraz wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Przyjmować nie mogą go również niemowlęta, osoby z zaburzeniami świadomości.

Stosować go nie należy jednocześnie z doustnie podawanymi odtrutkami, do których należy paracetamol. Węgla aktywnego nie można także przyjmować w czasie posiłków.

Wynika to z tego, że pożywienie osłabia jego działanie.

Węgiel aktywny, pomimo tego, że jest uważany za bezpieczny środek jego niewłaściwe  stosowanie może nieść za sobą różne konsekwencje. Należą do nich:

  • barwienie kału na czarno,
  • zaburzenia żołądkowo – jelitowe,
  • zaparcia,
  • wymioty,
  • upośledzenie pochłaniania enzymów trawiennych, witamin.

Warto wiedzieć, że węgiel aktywny może być wyłącznie krótkotrwale oraz doraźnie. Wynika to z tego, że może pozbawić nasz organizm z witamin, a także istotnych dla niego enzymów.

 

Źródła

www.colfarm.pl/pl/poradnik/dla-pacjenta/wegiel-aktywowany

www.pureandfresh.pl/post/wegiel-aktywny-czym-jest

www.medonet.pl/zdrowie,wegiel-aktywny—opis–wlasciwosci–zastosowanie,artykul,1725386.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x