Zadbane zęby to nie tylko oznaka dbania o zdrowie. Śnieżnobiały uśmiech może również sprawić, że będziemy czuć się pewniej. Warto jednak pamiętać, że wybielanie zębów chodź z pozoru nie wydaje się czymś skomplikowanym należy wykonywać pod okiem dentysty.

Wybielanie zębów – może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Piękne, śnieżnobiałe, śliniące zęby to marzanie prawie każdego z nas. Osoby znane, podziwiane na całym świecie zachwycają pięknym uśmiechem. Nastała pewnego rodzaju era hollywoodzkiego uśmiechu. Oczywiście, to bardzo dobrze, że tyle ludzi chce dbać o swoje zęby, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka, konsekwencji niektórych zabiegów, takich jak na przykład wybielanie zębów.

Usuwanie przebarwień

W celu usunięcia przebarwień z zewnętrznej warstwy zębów ściera się i chemicznie rozbija przebarwienia. Wszystko to wykonuje się za pomocą chemicznych i fizycznych środków. Jeśli chcemy pozbyć się przebarwień gromadzących się pod szkliwem należy wybielić powierzchnię zębów. Zabieg ten to proces chemiczny. W celu uzyskania śnieżnobiałych zębów utlenia się cząsteczki odpowiedzialne za przebarwienia.
Wyróżnia się kilka metod wybielania zębów. Różnią się one między sobą pod względem stężenia nadtlenku wodoru czyli środka wybielającego. To pozwala uzyskać odpowiednią biel zębów.

Co przyczynia się do powstawania przebarwień?

Niestety istnieje kilka przyczyn powstawania przebarwień zębów. Wiele produktów spożywczych i napoi barwi zęby. Palenie tytoniu, picie alkoholu, czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej również ma wpływ na powstawanie przebarwień. Należy dlatego koniecznie myć często i dokładnie zęby.

Metody wybielania zębów

Istnieje kilka metod wybielania zębów. Można samemu, za pomocą odpowiednich środków, takich jak na przykład pasty, paski wybielające pozbyć się przebarwień. Nie jest to jednak skuteczna, trwała metoda.

Bardziej skuteczniejsze oraz bezpieczniejsze wybielanie zębów jest to przeprowadzone przez dentystę. Jeżeli zdecydujemy się już na taki zabieg należy wybrać dobrego lekarza i upewnić się czy nie będzie wykonywała go kosmetyczka. Do wykonania takiego zabiegu używa się lamp halogenowych, lub lamp LED. Emitują one różne ciepło światła. Ma to wpływ efekt wybielania jak również na wrażliwość dziąseł, zębów.

Laserowe wybielanie zębów jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż domowe, bądź te wykonywane u kosmetyczki wybielanie zębów. Efekt natomiast takiego laserowego wybielania zębów utrzymuje się do dwóch lat.

Wybielanie a zdrowie zębów

Cały zabieg wybielania zębów to nic innego jak reakcja utleniania. Związek wybielający dostarcza elektron związkom redukującym, takim, które są wybielane. W tym procesie bierze udział nadtlenek wodoru. Rozpada się on na wodę i tlen pod wpływem naświetlania promieniami UV. Wybielanie zębów powinno skończyć się właśnie na tym etapie. Ważne dlatego jest to jaki specjalista będzie wykonywał nam ten zabieg, aby wiedział kiedy przerwać proces wybielania.

Efekty niepożądane

Nawet przeprowadzone przez specjalistów wybielanie zębów może nieść ze sobą pewne ryzyko.
Do najpopularniejszych efektów niepożądanych zalicza się:

  • zmiany w szkliwie – taki efekt niepożądany jest najczęstszy przy używaniu domowych pasków, nakładek wybielających. Powodują one zmniejszenie twardości i sprężystości szkliwa;
  • zagrożenie rtęcią – niestety czasami może dojść do interakcji między wybielaczem, a materiałami dentystycznymi; nadtlenek karbamidu, który również jest stosowany do wybielania zębów może doprowadzić do uwolnienia rtęci z plomb amalgamatowych;
  • podrażnienia dziąseł – występują jednak one najczęściej podczas samodzielnego wybielania zębów za pomocą systemu nakładkowego – nie dopasowuje się on często do łuku zębowego, dlatego powstają choroby bądź uszkodzenia dziąseł.

Co, jeśli jednak podejmiemy decyzję o wybielaniu zębów?

Jeśli podejmiemy jednak decyzję o wybielaniu zębów, należy koniecznie przestrzegać pewnych zasad:

  1. Nie wybielaj zębów zbyt często.
  2.  Po wybielaniu zębów unikaj napoi, pokarmów, które mogą doprowadzić do przebarwień. Kawa, herbata, wino, buraki, to produkty, których należy szczególnie unikać.
  3.  Nie wybielaj zębów sam w domu. Jeśli zdecydujesz się na ten krok udaj się do dobrego specjalisty.

 

Przeciwwskazania do wybielania zębów

  • posiadanie zębów mlecznych,
  •  ciąża,
  •  karmienie piersią,
  •  zęby nadwrażliwe.

Jeśli zdecydujemy się wybielić zęby, poświęćmy czas na szukanie dobrego dentysty, którego wiedza i doświadczenie może zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

 

Źródła

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/zeby-sposoby-na-wybielanie-zebow-w-domu-i-u-stomatologa_34790.html

www.bellastoma.pl/2018/01/08/wybielanie-zebow-bezpieczne/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x