Testosteron najczęściej kojarzy się z męskością, siłą, a nawet agresją. Jest to szablonowe myślenie, w dużej mierze oparte na przejawiających się w społeczeństwie stereotypach. Każdy z nas powinien jednak mieć świadomość tego, że testosteron odgrywa ogromną rolę dla zdrowia i kondycji każdego mężczyzny, a także kobiety. Bo nie wszyscy wiedzą, ale kobiety również posiadają ten hormon. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym jest testosteron oraz jak zwiększyć poziom testosteronu w organizmie.
Co to jest testosteron?
Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy. Produkcją testosteronu zajmują się komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach przy udziale hormonu luteinizującego, a dodatkowo w znikomych ilościach jest wytwarzany przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko. Proces ten jest sterowany przez podwzgórze za pośrednictwem przysadki mózgowej.
Wyprodukowany testosteron trafia do krwi, gdzie tylko jego niewielka ilość występuje w postaci wolnej oraz związanej z albuminami, a cała reszta jest związana z białkiem transportowym SHBG i jest to testosteron nieaktywny. Testosteron w stanie wolnym wykazuje zdolność do stymulacji genów zarządzających syntezą białek.
Rola testosteronu w organizmie
Testosteron spełnia szereg różnych funkcji, w tym odpowiada za kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym. W przypadku niedoboru, braku lub wady receptorów u płodu z kariotypem XY, mogą wystąpić liczne wady rozwojowe, w tym spodziectwo, obojnactwo rzekome męskie, wyjątkowym przypadkiem jest zespół nadwrażliwości na androgeny. Testosteron zwiększa poziom cholesterolu we krwi, więc teoretycznie przyczynia się do rozwoju miażdżycy tętnic. Jest przeciwieństwem estrogenów, które zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Może także podnosić ciśnienie krwi. Nadal jednak nie wiadomo, jaki wpływ ma testosteron na zwiększenie ryzyka chorób serca i naczyń.
Ciekawostką jest, że do niedawna spora część społeczeństwa była przekonana, jakoby testosteron miał przyspieszać wzrost kości długich, jednak najnowsze badania wykazały, że odpowiadają za to estrogeny.
Testosteron u mężczyzn
W organizmie mężczyzny hormon zwany testosteronem jest odpowiedzialny za wykształcenie drugorzędowych cech płciowych w okresie dojrzewania, czyli w momencie gdy jego poziom jest bardzo wysoki. Testosteron jest uznawany za najważniejszy męski hormon płciowy. Dzięki niemu powiększa się i rozwija członek wraz z jądrami, obniża się barwa głosu, a także pojawia się owłosienie łonowe oraz owłosienie wokół twarzy. Warto podkreślić, że testosteron w okresie dojrzewania pobudza wzrost włosów, a w dorosłym życiu ma bezpośredni wpływ na łysienie. Testosteron dodatkowo przyczynia się do utrzymania popędu seksualnego na prawidłowym poziomie. Odpowiada też za produkcję plemników.
Testosteron jest często wykorzystywany w kulturystyce, gdyż wpływa na wzrost masy mięśniowej, która jest kluczowym czynnikiem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Jednak w przypadku jego stosowania należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż nierozwagę można przypłacić wysoką ceną, a skutki kuracji mogą być nieodwracalne. Jednym z następstw przyjmowania testosteronu w nieodpowiednich ilościach jest zatrzymanie naturalnej produkcji tego hormonu. Jeśli już do tego dojdzie to taka osoba nie jest w stanie zorientować się od razu, a dopiero po zakończeniu całej kuracji hormonalnej, gdyż wcześniej był dostarczany testosteron z zewnątrz. Wygląd ciała jest rzeczą ważną, ale nie można przypłacać go kosztem własnego zdrowia.
Testosteron u kobiet
Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, testosteron występuje również w organizmie kobiety i jak się okazuje, także ma w nim całkiem spore znaczenie. Testosteron u kobiet odpowiada bowiem za prawidłowe funkcjonowanie jajników, wytrzymałość kości, a także odpowiedni poziom libido. Ważna jest nie tylko sama obecność testosteronu w organizmie, ale też jego dokładna ilość. Jajniki będą działać prawidłowo tylko wtedy, gdy będzie równowaga między poziomem testosteronu a poziomem estrogenu. Wpływ na testosteron ma dieta, dlatego jego natężenie można w prosty sposób wyregulować, jeśli tylko wiemy, że to nieodpowiednia ilość tego hormonu w naszym organizmie jest przyczyną problemu.
Nadmiar testosteronu u mężczyzny
Stosunkowo rzadko, jednak zdarzają się przypadki, u których ilość testosteronu we krwi przewyższa możliwe normy. Poziom testosteronu może się wahać na różnych etapach życia, a nawet w ciągu jednego dnia, więc trudno jest określić konkretną prawidłową wartość hormonu. Jak nietrudno się domyślić, nadmiar testosteronu może mieć miejsce u osób przyjmujących go z zewnątrz, np. sportowców. Takie osoby zazwyczaj przyjmują sterydy anaboliczne, testosteron lub inne związane z nim hormony, gdyż ich głównym celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Przyjmując preparaty nie zastanawiają się nad tym, jakie ich działania mogą przynieść skutki, a te mogą być bardzo poważne.
Wpływ testosteronu na organizm mężczyzny jest spory. Objawem wysokiego poziomu testosteronu w organizmie jest zbyt mała ilość plemników, zmniejszenie rozmiaru jąder, a nawet całkowita impotencja. Na dalszym etapie może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego prowadzące do zwiększenia ryzyka zawału serca. U mężczyzn przyjmujących zbyt duże ilości testosteronu może dojść do rozrostu prostaty powodującej dyskomfort podczas oddawania moczu. Mogą wystąpić również choroby wątroby, trądzik lub opuchlizna nóg. Czasami takie osoby zmagają się z bólem głowy, bezsennością, wahaniami nastroju i urojeniami. U osób młodych może dojść do zahamowania wzrostu w procesie dojrzewania. Niewykluczone są również problemy z agresją.
Nie tylko u mężczyzn może występować nadmiar testosteronu, zbyt duże ilości tego hormonu mogą gromadzić się także w organizmach kobiet. Zazwyczaj wtedy muszą zmagać się z zespołem policystycznych jajników. Dodatkowo mogą wystąpić u nich zaburzenia cyklu menstruacyjnego, niepłodność, nadmierne owłosienie ciała, łysienie androgenowe, depresja, a także wzrost masy ciała.
Skutki zaniżonego poziomu testosteronu
Dotychczas przeprowadzone obserwacje wykazały, że niedobór testosteronu w organizmie może nieść za sobą poważniejsze skutki niż jego nadmiar. Pierwszymi sygnałami, jakie powinny dać nam do myślenia, jest widoczne zmniejszenie owłosienia na ciele, spadek masy mięśniowej, spadek libido i zmniejszenie rozmiaru jąder. Gdy do tego jeszcze zwiększy się poziom estrogenów w męskim organizmie, można zaobserwować powiększenie gruczołów piersiowych i osłabienie kości. W niektórych przypadkach mężczyźni mogą doświadczać problemów z koncentracją, uderzeń gorąca i pogorszenie nastroju.
Odpowiedni poziom testosteronu we krwi przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma szczególne znaczenie dla układu rozrodczego i popędu seksualnego. Odstępstw od normy w zakresie poziomu testosteronu we krwi nie można lekceważyć. Należy wykonać badanie testosteronu (wolnego). Przeprowadza się je w momencie, gdy poziom testosteronu całkowitego budzi nasze podejrzenia. Wyniki badań pozwolą nam zdiagnozować różne stany świadczące o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Sposoby na podniesienie poziomu testosteronu
Do osób miewających problemy ze zbyt niską ilością testosteronu we krwi jak bumerang wracają pytania: Jak zwiększyć libido? Jak podnieść testosteron? Przedstawiamy 10 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie. Oto one:
- Zdrowo się odżywiaj. Dostarczając organizmowi odpowiednią dla niego ilość kalorii dajesz mu możliwość produkować hormony w prawidłowych ilościach.
- Regeneruj się. Sypiaj minimum 7 godzin. Znaczna część hormonu produkowana jest podczas głębokiego snu.
- Zadbaj o dobrą wagę. Zrzucenie zbędnych kilogramów sprawi, że Twój organizm zacznie produkować testosteron w takiej ilości, jakiej dokładnie potrzebuje.
- Ćwicz. Krótkie i intensywne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na ilość testosteronu w organizmie i utrzymują jego odpowiedni poziom nawet w wieku starszym.
- Zadbaj o minerały. Niedobór niektórych minerałów ma zły wpływ na produkcję testosteronu.
- Nie stresuj się. Nie od dziś wiadomo, że nerwy wykazują zły wpływ na cały organizm, w tym na wytwarzanie testosteronu.
- Ogranicz cukier. Ilość testosteronu zmniejsza się wraz ze spożyciem dużej dawki cukru.
- Jedz zdrowe tłuszcze i nie unikaj cholesterolu. Jak się okazuje, testosteron jest pochodną cholesterolu, więc wyeliminowanie go ze swojej diety może obniżyć poziom hormonu w organizmie.
- Trenuj z dużymi ciężarami. Duża intensywność ćwiczeń podnosi poziom testosteronu.
- Uprawiaj seks. Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wykazały, że seks ma wpływ na zwiększenie ilości testosteronu w organizmie.
Źródło:
http://www.fabrykasily.pl/porady-trenerow/jak-zadbac-o-wlasciwy-poziom-testosteronu-cz-i
https://pl.wikipedia.org/wiki/Testosteron
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron