Cukrzyca typu 1 jest chorobą pojawiającą się najczęściej u dzieci i młodzieży między 10 a 19 rokiem życia. Taki typ cukrzycy wymaga stałego podawania insuliny egzogennej.

Objawy cukrzycy typu 1

Do najczęstszych objawów cukrzycy typu 1 można zaliczyć:

  • duże pragnienie,
  • częste oddawanie moczu.
  • duże łaknienie w stosunku do malejącej wagi
  • senność
  • osłabienie
  • problemy z widzeniem. Obraz wdziany przez diabetyka może być podwójny.

Leczenie cukrzycy typu 1

Podstawą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulina. Diabetyk czyli osoba borykająca się z tą chorobą musi regularnie sprawdzać jaki ma poziom cukru we krwi oraz przyjmować przepisaną mu przez lekarza insulinę.

Nieodłącznym elementem leczenia powinna być również odpowiednia dawka aktywności fizycznej oraz zdrowa zbilansowana dieta. Osoby chore na cukrzycę powinny wyeliminować ze swojej diety cukier, a także stosować się do zaleceń lekarza.

Celem jest uniknięcie wystąpienia ostrych przewlekłych powikłań cukrzycy. Możliwe jest to dzięki utrzymywaniu stężenia glukozy na odpowiednim poziomie.

Insulina to podstawowy lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Osoba, u której rozpoznano tę, chorobę wymaga na samym początku leczenia w warunkach szpitalnych. Insulinę podaje się we wlewie dożylnym przy użyciu pompy zewnętrznej do podawania leków. Dożylnie uzupełniane zostają również płyny oraz elektrolity.

Suplementy diety przy cukrzycy typu 1

Osobom chorym na cukrzycę typu 1 często towarzyszą niedobory witamin oraz składników mineralnych. Dlatego należy zadbać, oprócz odpowiednio dobranej diety, o odpowiednią suplementację.

Wysoki poziom glukozy w surowicy krwi może być przyczyną utraty wielu składników odżywczych. Prowadzić to może do niedoborów niebezpiecznych dla zachowania zdrowia organizmu.
Ponadto podwyższony poziom glukozy może prowadzić do rozwojów powikłań cukrzycowych wiążących się z narastającym stresem oksydacyjnym. Warto więc zadbać o suplementację przeciwutleniaczami, które pomagają organizmowi w zahamowaniu aktywności wolnych rodników.

Do ważnych suplementów przy cukrzycy typu 1 należą :

Witamina D3 

Jej niedobór dotyczy setek ludzi, w tym większości chorych na cukrzycę. W świetle najnowszych badań jej deficyt może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1.

Stosowanie jej przy występowaniu tej choroby jest niezwykle ważne, ponieważ witamina ta wykazuje zdolność do hamowania reakcji autoimmunologicznej organizmu skierowanym przeciwko komórkom beta trzustkiWitamina D3 zwiększa również wrażliwość komórek ciała na działanie insuliny.

Oleje rybne 

Są niezwykle istotne w zapobieganiu insulinooporności. To źródło bogatych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Koenzym Q 10

Koenzym Q10 to niezwykle ważny suplement dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Usprawnia wszystkie procesy w nim zachodzące.

Jest szczególnie zalecany w przypadku cukrzycy typu 1. Zmniejsza glikemię na czczo.

Morwa 

W Azji morwa już od dawna stosowana jest w leczeniu cukrzycy. Podobnie jak koenzym Q10, zmniejsza glikemię na czczo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementów ?

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 wybierając suplementy, powinny zwrócić uwagę na to czy nie zawierają w swoim składzie cukru.

Przy ich wyborze powinno się kierować ilością zawartych pierwiastków.

Cukrzycy bez względu na to, jakiego jest typu, nie należy bagatelizować. To choroba wymagająca specjalnej diety, leków, aktywności fizycznej.

Chory zadbać musi również o odpowiednią suplementację. Konieczne, aby skonsultował ją z lekarzem.

Źródła

https://diagnozujmy.pl/cukrzyca-objawy-przyczyny/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x