Post sponsorowany

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznany, dziś stanowiący jedno z najpoważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Mowa oczywiście o smogu – czyli o szkodliwych cząsteczkach zatruwających powietrze, którym oddychasz. Zobacz, czym grozi jego długotrwałe wdychanie i jak z nim walczyć!

Jak smog wpływa na Twój organizm?

Wydaje Ci się, że to całe straszenie smogiem to tylko bajka? Uważaj – to naprawdę poważny problem, który może doprowadzić do sporych spustoszeń w Twoim organizmie. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, jak zwiększyła się liczba pacjentów z poważnymi chorobami układu oddechowego i nowotworami dróg oddechowych, od kiedy zaczęto nagłaśniać ten problem w mediach. Wdychając często takie powietrze, może nie odczujesz objawów od razu, jednak z biegiem czasu z pewnością zauważysz negatywną różnicę w stanie swojego zdrowia.

smog zagrożenia, smog zatrucie

Objawy zatrucia smogiem – jak je rozpoznać?

Myślisz, że widmo smogu to wyimaginowany problem i wcale nie odczuwasz jego skutków? Jesteś w błędzie – po prostu nie wiesz, po czym rozpoznać zatrucie nim. Oto oznaki, które można uznać za pierwsze symptomy długotrwałego wdychania powietrza w dni, gdy normy smogowe są przekroczone:

  • piekące oczy – drobne cząsteczki pyłu, choć niewidoczne, wpadają do oka i podrażniają wrażliwą śluzówkę – stąd uczucie pieczenia i zaczerwienienie spojówek;
  • bóle głowy – toksyny znajdujące się w smogu mogą oddziaływać na Twój układ nerwowy, powodując migrenowe bóle głowy, utrudniając skupienie myśli, a nawet powodując stany depresyjne, które nie ustępują pomimo leczenia – w końcu cały czas jesteś narażony na czynnik, który je wywołał;
  • nieustępujący z czasem kaszel – to chyba najczęstsze schorzenie kojarzone ze smogiem. Nic dziwnego – w końcu zgodnie z badaniami, wdychając zanieczyszczone smogiem powietrze, czujesz się tak, jak gdybyś wypalił kilka paczek papierosów naraz;
  • ciągle powracające choroby górnych róg oddechowych – czujesz się przeziębiony przez dłuższy czas, a stosowane leki wcale nie pomagają? Najpewniej jest to spowodowane smogiem – cząsteczki pyłu podrażniają śluzówkę i nie pozwalają jej się zregenerować, stąd np. długotrwały katar.

smog zagrożenia, smog zatrucie

Co zrobić, by smog szkodził jak najmniej?

Co możesz zrobić, aby chronić się przed smogiem? Przede wszystkim unikaj wychodzenia na dwór wtedy, gdy normy pyłu w powietrzu są kilkakrotnie przekroczone – albo przynajmniej noś maseczkę przeciwsmogową, która zatrzyma wszystkie szkodliwe związki, dzięki czemu będziesz oddychać czystym powietrzem. O tym, jak ją wybrać, możesz przeczytać tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-skuteczna-maska-antysmogowa-do-300-zl-top-6.bhtml.

Zadbaj też o czyste powietrze w domu i kup dobry oczyszczacz, który będzie filtrować powietrze, wyłapując z niego szkodliwe związki. W walce ze smogiem z domu pomogą Ci także… rośliny doniczkowe. Zielistka, dracena czy skrzydłokwiat doskonale radzą sobie z neutralizowaniem smogowego pyłu – postaw je w sypialni, a będziesz oddychać idealnie czystym powietrzem w czasie snu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x