Post sponsorowany

Mastektomia, czyli amputacja piersi, pozostaje najbardziej skuteczną metodą leczenia raka piersi. Niestety po zabiegu pacjentki muszą borykać się z reperkusjami zarówno na tle psychicznym, społecznym, jak i czysto fizycznym, które znacząco utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dla wszystkich kobiet po mastektomii możliwością na powrót do zwyczajnego stanu psychospołecznego jest zabieg rekonstrukcji piersi.

Kto się decyduje na rekonstrukcję piersi?

Kobiety, które utraciły piersi w wyniku mastektomii, jeszcze do niedawna musiały mierzyć się ze znaczącym defektem estetycznym, a także głębokim urazem psychicznym. Dzięki rekonstrukcji piersi po zabiegu kobieta może w krótkim czasie wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety, pomimo że około 50% kobiet po mastektomii wykazuje zainteresowanie wykonaniem rekonstrukcji piersi, to ostatecznie decyduje się na niego niewiele z nich. Przyjrzymy się zatem, jak on wygląda.

Rekonstrukcja piersi wczoraj i dziś

W ciągu ostatnich 40 lat sporo zmieniło się w temacie rekonstrukcji piersi. Do lat 80 ubiegłego wieku rekonstrukcje piersi ograniczały się jedynie do wszczepienia implantu piersi pod skórę. Kilka lat później wprowadzono ekspandery tkankowe, które sprawiały, że estetyczny efekt pozabiegowy był zwyczajnie lepszy. Dzięki nim możliwe było umieszczenie implantu pod mięśniem.

Niestety mimo postępu, który poczynione w tamtych latach, instrumenty, które używano do rekonstrukcji piersi, nadal były tworami sztucznymi. Przez to ponowny zabieg był konieczny, bo kilkunastu lub kilkudziesięciu latach, gdyż organizm po czasie odrzucał ciało obce.

W związku z niedoskonałościami poprzednich metod rekonstrukcji piersi podjęto próby rekonstrukcji piersi za pomocą tkanek własnych. Pobierany płat skórno-mięśniowy z mięśnia prostego brzucha zapewniał lepsze rezultaty rekonstrukcji, a także był bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Jednak TRAM również nie był wolny od niedoskonałości, które związane były z poborem tkanki z brzucha, a także zaburzeniem unaczynienia przenoszonej tkanki.

Jednak wraz z rozwojem technik mikrochirurgicznych problem prawidłowego unaczynienia tkanki przestał istnieć. Jak można wyczytać na stronie kliniki Aesthetic Med – Tkanka jest teraz odcinana wraz z unaczynieniem, które zaopatruje ją w krew i doszywana do naczynia na klatce piersiowej, które krew będzie do niej dostarczać. Tkanki pobiera się z płata DIEP (okolicy tętnicy nabrzusznej dolnej), płata SIEA (nabrzusznej powierzchniowej), a także mięśnia najszerszego grzbietu.

Proteza, czy własna tkanka?

Zabieg rekonstrukcji piersi możliwy jest do przeprowadzenia kilkoma metodami. Każda z nich będzie nieco różnić się rezultatami, które uzyskamy. Spora większość kobiet decyduje się na rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem tkanek własnych, która zdaje się dawać najbardziej naturalne rezultaty. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że panie nie mają uczucia posiadania obcych tkanek we własnym ciele.

Niewątpliwie zachęcająco do przeprowadzenia takiego zabiegu może być fakt, że pobierana z brzucha tkanka pozwoli na pozbycie się z tej okolicy tłuszczu, a także sprawi, że skóra będzie bardziej napięta. Dzięki temu brzuch zdaje się być bardziej płaski, a blizna pozostawiona na skutek operacji jest łatwa do ukrycia pod bielizną.

Operacja z wykorzystaniem własnych tkanek sprzyja lżejszemu okresowi pooperacyjnemu, a także szybszej rekonwalescencji. Zabieg trwa około 5-8 godzin, pacjentka jest już w stanie poruszać się o własnych siłach kolejnego dnia. Na obserwacji pozostaje w klinice jeszcze przez okres tygodnia.

Po około 6 miesiącach od rekonstrukcji piersi możliwe jest również odtworzenie brodawki i otoczki. Wykonuje się je za pomocą tkanek ze zdrowych piersi. W tym przypadku możliwe jest również wykonanie drobnych korekt natury estetycznej — wyrównania piersi, wymodelowania, aby były one bardziej symetryczne.

Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tkanek własnych pozwala uniknąć pacjentkom wielu przykrych w konsekwencjach rekonstrukcji z zastosowaniem implantów, które stanowią najczęściej:

– wyciek implantu,

– przemieszczenie implantu,

– wytworzenie wokół implantu torebki łącznotkankowej,

– czy też pęknięcie implantu.

Rekonstrukcja piersi jednoczasowa, czy odroczona w czasie?

Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić już podczas samego zabiegu usuwania naturalnych piersi. Nazywana jest wtedy ona jednoczasową. Jednak nie wszystkie kobiety będą mogły się jej poddać. W przypadku, gdy decydujemy się na rekonstrukcję odroczoną w czasie, lekarz do zabiegu będzie mógł wykorzystać tkanki własne.

Rekonstrukcja piersi to zabieg skomplikowany, który wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Zanim się na niego zdecydujemy, wybierzmy dobrego specjalistę.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x