Przesilenie wiosenne zaczyna dawać się we znaki w okresie przejściowym między zimą, a wiosną. Możemy czuć nie tylko zmęczenie fizyczne, wzmożoną senność, dolegliwości takie jak bóle głowy czy problemy z koncentracją, ale także spadek nastroju czy motywacji do wykonywania codziennych czynności. Brzmi znajomo? Nie pozwól się temu poddać! Poniżej kilka rad, które zmniejszą bądź całkiem zniwelują objawy wiosennego przesilenia.
Przyczyny przesilenia wiosennego
Zegar biologiczny człowieka pod koniec zimy i na początku wiosny upomina się o odpoczynek. Niestety, wielu ludzi nie zwraca uwagi na sygnały płynące z ciała i zmaga się z wieloma dolegliwościami zamiast na chwilę się zatrzymać. W okresie zimowym czas głównie spędzamy w pomieszczeniach w większości ze sztucznym oświetleniem, jesteśmy niedotlenieni, nasza dieta najczęściej jest mało różnorodna i może nie zaspokajać zapotrzebowania organizmu na witaminy i inne substancje odżywcze.
Czynniki zewnętrzne także przyczyniają się do złego samopoczucia – skoki ciśnienia i temperatury, zmiany pogody, wydłużenie się dnia, a skrócenie czasu trwania nocy. Organizm potrzebuje zaadaptować się do nowych warunków, dlatego daje do zrozumienia, że czas na zmiany dotyczące dotychczasowego, zimowego funkcjonowania.
Higiena snu
Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie poprawi jakość snu oraz ułatwi zasypianie. Bardzo ważne są takie czynniki jak aktywność fizyczna, nie odsypianie w dzień czy spędzanie krótkiego czasu w łóżku, ponieważ w innym wypadku zaburzają naturalną potrzebę snu.
Oto kilka rad, które każdy może od zaraz wprowadzić w życie aby zminimalizować skutki przesilenia wiosennego:
- staraj się chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej porze- zegar biologiczny nie przepada za ciągłymi zmianami
- prowadź w miarę regularny tryb życia
- ogranicz czas spędzany w łóżku
- unikaj spędzania czasu w ciemnych pomieszczeniach w ciągu dnia i bardzo jasnych wieczorami
- nie objadaj się na noc- zjedz lekki posiłek 2-3 godziny przed snem
- staraj się unikać długich drzemek w ciągu dnia
- dotleń się, poćwicz zwłaszcza późnym popołudniem (godz. 17-18)
- nie staraj się zasnąć na siłę.
Aktywność fizyczna przy przesileniu wiosennym
Jak już wspomniano powyżej, aktywność fizyczna, jak powszechnie wiadomo, nie tylko doda energii, ale też poprawi jakość snu. Według zaleceń WHO (World Health Organization) osoba w wieku 18-64 lat powinna przeznaczyć tygodniowo 150 minut na umiarkowany wysiłek fizyczny (nieznacznie podnosi częstość oddechów, np. szybki marsz, obowiązki domowe, przenoszenie ciężarów do 20kg) lub 75 minut na intensywny (znacznie podnosi częstość oddechów, np. szybka jazda na rowerze, bieganie, przenoszenie dużych ciężarów powyżej 20kg).
Jednorazowo wysiłek ten powinien trwać przynajmniej 10 minut. Wysiłek fizyczny niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla ducha, jak i dla ciała – m. in. zapobiega chorobom układu krążenia, obniża poziom złego cholesterolu, obniża odczuwalny stres czy wpływa na poziom zadowolenia z życia. To niezbite argumenty na to, aby zacząć uprawiać sport i złagodzić objawy odczuwanego przesilenia wiosennego.
Przesilenie wiosenne a dieta
Na samym początku, pamiętajmy o tym, jak ważne jest śniadanie. Powinno być najbardziej kalorycznym i sycącym posiłkiem w ciągu dnia, a jego brak może skutkować szybkim spadkiem energii, ospałością czy trudnościami w koncentracji. Reszta posiłków także powinna być zbilansowana, a czas między jednym a drugim nie powinien przekraczać 3-4 godzin.
Warto zwrócić uwagę na to, ile porcji warzyw i owoców jemy. Są to produkty niskokaloryczne- nie ma potrzeby ograniczać ich spożywania. Zawarte w nich witaminy i pierwiastki wzmocnią organizm, wspomogą przy przeziębieniu, a także dodadzą energii. Powinniśmy też starać się zrezygnować z potraw, po których czujemy się ciężko i zastąpić je lekkostrawnymi posiłkami.
Relaks wiosną
Chcąc zadbać o siebie, nie można zająć się wyłącznie ciałem – duch jest równie ważny. Czując zmęczenie psychiczne, rozkojarzenie, stres postarajmy się znaleźć choć chwilę tylko dla siebie. Warto zastanowić się co sprawia nam przyjemność, daje radość, w czym spełniamy się poza pracą. Może to być hobby, wrócenie do wciągającej książki, której nie udało się dokończyć, spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu leniwy wieczór w domu z długą kąpielą. Ważne, żebyśmy czuli się potem odprężeni i zadowoleni. Aby postanowienia nie spełzły na niczym już za pierwszym razem, można rozpisać sobie cały tydzień i z góry wyznaczyć moment odpoczynku, a także zastanowić się nad planem B, gdy w ten dzień wypadnie coś nieoczekiwanego.
[1] Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen? http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen
[2] Jak znieść trudny początek wiosny? Pomoże zmiana diety i regularne ćwiczenia http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/jak-zniesc-trudny-poczatek-wiosny-pomoze-zmiana-diety-i-regularne-cwic_39097.html
[3 ]Sposoby na wiosenne zmęczenie. Jak radzić sobie ze skutkami wiosennego przesilenia? http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/Sposoby-na-wiosenne-zmeczenie-jak-radzic-sobie-ze-skutkami-wiosennego_34130.html
[4] Przesilenie wiosenne- zadbaj o siebie na koniec zimy http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/Przesilenie-wiosenne-zadbaj-o-siebie-na-koniec-zimy_35733.html
[5] Aktywność fizyczna http://aktywnediady.pl/aktywnosc-fizyczna/
Dobre rezultaty ograniczenia osłabienia przesilenia daje obecność w domu świeżych gałęzi iglaków sosny i świerku wykluczone tujowate . Czym więcej tym lepszy skutek Stawiamy w wodzie zanurzone 4-5cm . Stawiamy nie wyżej jak 60 cm nad podlogą na okres około 7dni