Węzły chłonne to jeden z najistotniejszych elementów układu immunologicznego człowieka. Są to małe gruczoły kształtem przypominające fasolę, przez które przepływają płyny ustrojowe. Powiększone węzły chłonne mogą być oznaką rozwijającej się w organizmie choroby, dlatego też zaobserwowanie u siebie wyraźnego powiększenia węzłów może wywołać niepokój, nie zawsze jednak słuszny.

Większości z nas taki symptom kojarzy się ze złośliwą chorobą nowotworową lub AIDS, o której rzeczywiście świadczy, ale powiększone węzły chłonne równie dobrze mogą oznaczać rozwijającą się w organizmie infekcję wirusową lub bakteryjną, która jest niegroźna i łatwa do wyleczenia. Są także objawem sugerującym nadwrażliwość na niektóre leki lub reakcję poszczepienną.

Jedno jest pewne – niepokojących objawów nie można zlekceważyć. Trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, który po wykonaniu szeregu badań będzie mógł postawić właściwą diagnozę. W niektórych przypadkach duże znaczenie ma czas, im szybsze rozpoznanie tym większa szansa na powrót do zdrowia.

Jak wyglądają powiększone węzły chłonne?

Zaobserwowanie u siebie powiększonych węzłów chłonnych daje nam do zrozumienia, że w organizmie rozwija się infekcja, a to co widzimy to tylko i wyłącznie reakcja obronna na to co się dzieje wewnątrz. Najczęściej spotykamy się z opuchlizną wokół szyi, dokuczliwym bólem gardła i gorączką. W takiej sytuacji prędzej czy później każdy zdecyduje się na wizytę u lekarza. Trzeba jednak mieć świadomość, że to nie widoczne gołym okiem objawy mówią o tym, czy sprawa jest poważna, czy raczej nie ma czym się przejmować. Wcale nie musisz mieć podwyższonej temperatury, ani przejmującego bólu, wręcz przeciwnie – może się zdarzyć, że to twarde i niebolesne węzły chłonne będą sygnałem alarmującym o rozwijającej się chorobie nowotworowej w organizmie.

Rozmieszczenie i funkcje węzłów chłonnych

Węzły chłonne są rozmieszczone na całym ciele człowieka. Mogą występować pojedynczo, jak również w grupach. Największe skupisko najlepiej wyczuwalnych węzłów chłonnych znajduje się na szyi i pod pachami, a także w pachwinach, pod żuchwą oraz za uszami, ale wszystkich węzłów limfatycznych jest kilkaset. Czasem do wizyty u lekarza skłania nas zaobserwowanie u siebie zupełnie innych objawów, a dopiero wykonanie badania USG lub RTG pozwala wykryć ewentualne zmiany w węzłach chłonnych.

Najważniejszym zadaniem węzłów chłonnych jest filtracja spływającej do nich z różnych obszarów ciała limfy oraz wytwarzanie przeciwciał. Służą do likwidowania wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych i wszelkiego rodzaju patogenów, a także komórek nowotworowych. Trafiające wraz z limfą do węzłów chłonnych substancje toksyczne są transportowane do nerek, a następnie wydalane z organizmu.

Powiększone węzły chłonne – przyczyny

Powiększone węzły chłonne szyjne mogą być objawem kataru lub bólu gardła. Dotyczy to węzłów znajdujących się po obydwu stronach szyi, pod żuchwą lub za uszami. Jakiekolwiek odstępstwa od normy mogą być także wynikiem doznanej kontuzji, zakażenia jamy ustnej lub zwykłego guza.

Węzły chłonne pachwinowe podobnie jak szyjne mogą być opuchnięte z powodu zaistniałego urazu, ale też rozwijającej się w stopie, nodze lub pachwinie infekcji. Niestety w niektórych przypadkach sprawa jest dużo poważniejsza. Powiększone węzły chłonne pachwinowe mogą oznaczać raka jąder, chłoniaka lub czerniaka. Dotyczy to jednak pojedynczych jednostek.

Odczuwanie bólu pod pachą może być wynikiem urazu lub infekcji ramienia. Nie powinny go lekceważyć przede wszystkim kobiety, gdyż powiększone węzły chłonne pod pachami mogą świadczyć o raku piersi lub chłoniaku.

Jak wyleczyć powiększone węzły chłonne?

Wszelkie nieprawidłowości w obrębie węzłów chłonnych i ich bolesność świadczy o walce organizmu z infekcją lub chorobą. Nie można ich lekceważyć i konieczna będzie pomoc lekarska. Dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań okaże się czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem lub poważną chorobą, nie da się tego stwierdzić bez diagnostyki.

To lekarz podejmuje decyzję w kwestii dalszego postępowania i obiera ścieżkę leczenia. Do oceny węzłów chłonnych w różnych częściach ciała stosuje się badanie USG, a w okolicy śródpiersia wykorzystuje się RTG klatki piersiowej. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się wykonanie biopsji lub badania histopatologicznego.

Pamiętaj, że zapalenia węzłów chłonnych nie można lekceważyć. Dopiero przeprowadzenie szerokiej diagnostyki może potwierdzić lub całkowicie wykluczyć chorobę. Bagatelizowanie problemu może zaszkodzić Twojemu życiu i zdrowiu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x