Post sponsorowany

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii, której głównym zadaniem jest leczenie nawet najbardziej skomplikowanych i problematycznych wad zgryzu. Nie trudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach, coraz większa liczba osób ma problemy związane z dysfunkcją stawu żuchwowego. Choć większości ludzi wady zgryzu kojarzą się głównie z nieestetycznym uśmiechem wpływającym negatywnie na ogólną atrakcyjność, to niestety konsekwencje tego typu defektu są bardzo często dużo dalej idące. Podkreślić w tym miejscu należy, że nieleczone i bagatelizowane problemy związane ze zgryzem przyczyniają się do nieodwracalnych zmian w stawach żuchwowych a niejednokrotnie łączą się również z silnym bólem, powodując dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie. W końcu każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się z nieprzyjemnym bólem jakim jest ból zęba i może sobie śmiało wyobrazić jak bardzo uciążliwe były to chwile.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to nic innego jak zaburzenia związane z budową szczęki, które wiążą się ze sporym dyskomfortem zwłaszcza w postaci: trudności w mówieniu, oddychaniu, a niejednokrotnie obniżają także samoocenę gdyż wpływają negatywnie na wygląd zewnętrzny. Wady zgryzu najczęściej występują u dzieci w wieku między 6 a 17 rokiem życia, co jest związane z dorastaniem i zmianami fizjologicznymi jakie występują w tym okresie w organizmie ludzkim. Wady zgryzu podzielić możemy na następujące kategorie: wady wrodzone, nabyte, pionowe, poziome i poprzeczne. Pierwszy rodzaj jak sama nazwa wskazuje ma swoje podłoże w genetyce, mianowicie dana wada zgryzu jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Wada nabyta z kolei jest skutkiem nieprawidłowych nawyków, które występują już od pierwszych dni życia, są to na przykład ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Wady pionowe, poziome i poprzeczne są związane odpowiednio z dolnym i górnym łukiem zębowym.

Ortodonta i metody leczenia wad zgryzu

Zdecydowanie najpowszechniejszą, a zarazem najskuteczniejszą z metod w walce z zaburzeniami szczękowymi są – zapewne świetnie wszystkim znane – aparaty ortodontyczne. W dzisiejszych czasach z uwagi na znaczny rozwój nauki i technologii możemy wyróżnić mnóstwo rodzajów aparatów ortodontycznych. Podstawowy podział to zdecydowanie aparaty ruchome i stałe. Nie trudno się domyśleć, że ten pierwszy można swobodnie wyjmować, na przykład do jedzenia czy mycia zębów, z kolei drugi rodzaj przymocowany jest do zębów na określony czas, co uniemożliwia jego samodzielne ściągnięcie. Jednak jaki aparat będzie odpowiedni dla danego rodzaju wady powinien zadecydować lekarz ortodonta. Tak też na przykład decydując się na poprawę naszego uśmiechu, warto skorzystać z usług specjalisty z większego miasta jak chociażby ortodonty w Katowicach. Dzięki wysokiemu poziomowi, doświadczeniu oraz sprawdzonym metodom, ortodonta w Katowicach z pewnością zastosuje najlepszy dla nas sposób leczenia, a co za tym idzie osiągniemy nie tylko efekt o jakim marzymy, ale również taki którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.

Poznaj Ortodonta Katowice – Freshmed

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x