Z problemem opuchniętych nóg walczy wiele Polek. Niemal co druga Polka doświadcza przykrych objawów chorobowych związanych z niedrożnością żylną, opuchlizną, kurczami łydek, uczuciem ciężkości, uciążliwymi bólami. Jak reagować na pierwsze objawy? Kiedy udać się do lekarza? Co zrobić aby uśmierzyć ból i zniwelować opuchliznę? O czym mogą świadczyć opuchnięte nogi? 

Opuchnięte nogi – wiek nie ma znaczenia

Dolegliwości związane z żylakami najczęściej zauważamy dopiero, gdy się one pojawią. Wcześniejsze objawy niedrożności żył lekceważymy – zwłaszcza w młodym wieku. Mylnie sądzimy, że dopóki jesteśmy młodzi nie możemy zachorować na choroby związane z niedrożnością żylną. Pomimo pierwszych objawów nie zgłaszamy się po pomoc do lekarza. Uważamy, że “poboli” i przestanie.

Pierwsze widoczne zmiany na nogach, tzw. pajączki  (niebieskofioletowe widoczne przez skórę naczynka) bardziej nas irytują niż skłaniają do konsultacji ze specjalistą. Jest to nie tylko pierwszy sygnał, że coś się dzieje, ale również znak, że należy udać się do lekarza. Warto go nie lekceważyć zwłaszcza, że kolejno pojawiające się w następstwie dolegliwości mogą być bardziej dokuczliwe. Po pierwszych oznakach w dalszej fazie rozwoju choroby pojawiają się opuchnięte nogi, nocne bolesne skurcze mięśni, zespół niespokojnych nóg (konieczność ciągłego zmieniania pozycji nóg), uczucie ciężkości, ból w okolicach kostek. Trudno przy takich symptomach czuć się komfortowo.

Opuchnięte nogi – przewlekła niewydolność żylna

Wyżej opisane dolegliwości to najczęściej symptomy związane z niewydolnością żylną. Przewlekła niewydolność żylna może doprowadzić do choroby zakrzepowej żył lub żylaków. Gdy choroba staje się bardziej zaawansowana żylaki uwypuklają się, a w następstwie nieleczenia i braku zmiany trybu życia mogą pojawić się również przebarwienia wokół kostek o brunatnym kolorze. W najcięższym stadium choroby obserwuje się rany na skórze i owrzodzenia. Jeden na dziesięć przypadków chorobowych boryka się z przewlekłą niewydolnością żylną.

Istotne jest, aby szybko reagować na pojawiające się  symptomy i nie lekceważyć ich, bowiem z wiekiem choroba szybko postępuje i trudniej jest ją leczyć. Problemy pojawiają się zazwyczaj wtedy gdy krew zamiast sprawnie krążyć zaczyna się cofać lub dochodzi do zastoju krwi w żyłach z powodu nieprawidłowej pracy zastawek. Równie niebezpiecznym stanem jest wzmożona krzepliwość krwi, która może prowadzić do zatoru płucnego lub świadczyć o zakrzepowym zapaleniu żył.

Opuchnięte nogi – jak poprawić krążenie krwi?

Pajączki a tym bardziej żylaki nie pasują do obrazu zdrowego człowieka. Co szkodzi naszym nogom i spowalnia krążenie? Przede wszystkim  ucisk. Wszelkiego rodzaju obuwie czy skarpetki, które nienaturalnie uciskają nasze nogi w miejscach krążenia krwi – szkodzą naszemu zdrowiu. Buty na wysokim obcasie czy zbyt gorące kąpiele również są niezalecane osobom, które borykają się z opuchniętymi nogami. To co utrudnia krążenie krwi uszkadza również naturalną pompę mięśniową łydek.

Zbyt długie stanie lub siedzenie w jednej pozycji również jest niewskazane, gdyż mięśnie naszych nóg kurcząc się ściskają żyły głębokie, uniemożliwiając przepływ krwi. Aby uniknąć opuchnięcia nóg warto stale ćwiczyć mięśnie łydek i stóp, aby dostarczać im dopływ krwi. W pracy biurowej istotne jest wygodne i dopasowane krzesło, tak aby stopy spoczywały na podłodze a ciężar ciała opierał się na pośladkach, a nie udach. Warto zainwestować również w podnóżek aby nogi były uniesione wyżej – to poprawi przepływ krwi.

Naturalne sposoby na opuchnięte nogi

Wśród zalecanych owoców i warzyw, które mają działanie przeciwzakrzepowe i świetnie poprawiają krążenie wymienia się między innymi grejfruty, żurawinę i buraki. Sok z grejfrutów obniża ciśnienie krwi ale też znacznie poprawia jej krążenie.

Wspaniale usprawnia krążenie pity regularnie sok z buraków. Sok z buraków udrażnia żyły, dzięki czemu wspomaga profilaktykę schorzeń takich jak miażdżyca lub zawał serca.

Bardzo dobre działanie ma wyciąg z kasztanowca dzięki zawartej w nim escynie, która hamuje aktywność enzymów niszczących ścianki naczyń włosowatych. Escyna zawarta w kasztanach uszczelnia i poprawia elastyczność naczyń, przeciwdziała ich rozszerzaniu i pękaniu, a także tworzeniu się żylaków. Dzięki uszczelnieniu ścian naczyń krwionośnych i poprawie ich elastyczności ograniczamy pojawienie się obrzęków. Escyna i obecne w kasztanowcach flawonoidy wpływają na krzepliwość krwi, zmniejszając lepkość krwi i zapobiegając tworzeniu się zakrzepów. A to z kolei poprawia krążenie i nasze samopoczucie, eliminując dyskomfort. 

Pamiętajmy o ruchu, zdrowym odżywianiu (dieta również ma tutaj znaczenie) i odciążaniu nóg po ciężkim dniu.

_____________________________________

 Literatura:

  1. Bukol-Krawczyk K., Sposoby na ciężkie, opuchnięte nogi i obrzęki, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/sposoby-na-ciezkie-opuchniete-nogi-i-obrzeki_34502.html (dostęp: 11-12.05.2017).
  2. Tomiczek M., Dlaczego puchną nogi – puchnięcie nóg – przyczyny, objawy, leczenie, http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-krazenia/dlaczego-puchna-nogi-puchniecie-nog-przyczyny-objawy-leczenie.html (dostęp: 12.05.2017).
  3. Łukasiewicz A., Kasztany dla zdrowych nóg, “Tylko Natura” 2017, nr 2, s. 22-24.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x