Post sponsorowany

Sprawdź przyczyny bólu nadgarstka i dowiedz się, jak sobie z nim radzić!

Ból nadgarstka utrudnia ci pracę? Zobacz, jak sobie pomóc

Ból nadgarstków łączy przedstawicieli zawodów z pozoru niemających ze sobą wiele wspólnego. Niezależnie od tego czy jesteś fizjoterapeutą, dźwigasz na co dzień ciężary, pracujesz jako fryzjer lub nie ruszasz się sprzed komputera, prędzej czy później prawdopodobnie go odczujesz. Dziś prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z bólem nadgarstka.

Zimne okłady na bolący nadgarstek

Ból spowodowany nadwyrężeniem nadgarstka w trakcie pracy może objawiać się podobnie jak spowodowany kontuzją. Atakuje nagle i utrudnia nie tylko pracę, ale także codzienne funkcjonowanie. Dlatego chcąc uśmierzyć ból, warto sięgnąć po sprawdzone i dobrze znane metody. Jedną z najpopularniejszych są oczywiście zimne okłady. Możesz wykonać je z lodu lub z mrożonej wilgotnej ściereczki. Chłodzenie miejsca dotkniętego bólem polega nie tylko na jego znieczuleniu, ale także spowalnia rozwój ewentualnego stanu zapalnego i obkurcza naczynia krwionośne. Efektem jest więc nie tylko uśmierzenie bólu. W ten sposób zapobiegniesz potencjalnemu dalszemu rozwojowi dolegliwości, która może prowadzić nawet do zwyrodnienia.

Profesjonalne preparaty na nagły ból

Po wspomniane okłady warto sięgnąć szczególnie, gdy nie masz możliwości zyskania profesjonalnego wsparcia. Jeśli znajdujesz się w grupie zawodowej objętej ryzykiem bolącego nadgarstka, lepiej mieć w domu lub nawet nosić przy sobie odpowiednie preparaty. Środki przeciwbólowe można przyjąć doustnie, jednak w przypadku bolącego nadgarstka bardziej skuteczne może okazać się działanie miejscowe. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po preparat o podwójnym działaniu – chłodzącym i znieczulającym. W tej roli dobrze sprawdzi się na przykład DIP Rilif żel chłodzący. Zawarty w żelu mentol natychmiast chłodzi i znieczula nadgarstek dotknięty bólem. Preparat działa natomiast długotrwale dzięki zawartości ibuprofenu o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli ból nadgarstka spowodowany jest pracą, najlepiej zrobić sobie od niej odpoczynek. Jeśli jednak to niemożliwe, profesjonalny preparat powinien przynieść ulgę i pozwolić na kontynuowanie obowiązków.

Profilaktyczne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków

Każda dolegliwość ma swoją przyczynę, a ból nadgarstków nie jest tutaj wyjątkiem. Gdy pojawia się na skutek pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje dłonie potrzebują lepszego przygotowania – stopniowo wprowadzane ćwiczenia powinny je dostatecznie wzmocnić. Większość aktywności nie wymaga wysiłku, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to regularne wykonywanie. Nadgarstki możesz trenować, między innymi opierając się o ścianę przy wyprostowanych łokciach i stopniowo wędrując dłońmi ku górze aż do pełnego naciągnięcia. Następnie utrzymuj tę pozycję przez dłuższą chwilę. Proste ćwiczenie wykonywane na siedząco polega natomiast na zaciśnięciu dłoni w pięść i maksymalnym przechylaniu na przemian w prawo i lewo. W każdej z pozycji utrzymuj dłoń przynajmniej przez kilka sekund.

Dobre zwyczaje zawodowe i ergonomia pracy

Ogromną rolę w kwestii dobrej kondycji nadgarstków odgrywa ergonomia pracy, którą często bagatelizujemy, przede wszystkim pracując przy komputerze. Jeśli często odczuwasz ból nadgarstka silniejszej dłoni, prawdopodobnie pracujesz przy nieodpowiednio dobranej myszy komputerowej lub zbyt wysokim blacie. Pisząc na klawiaturze, musisz natomiast zapewnić swoim dłoniom wygodne oparcie. Nawet jeśli nie odczuwasz bólu, po godzinie staraj się zrobić kilkuminutową przerwę.

Dieta wzmacniająca nadgarstki

Częste bóle nadgarstków to powód, by udać się do lekarza. Jednak zanim to zrobisz, spróbuj samodzielnie zlikwidować źródło problemu. Niekiedy wiele możemy zdziałać dietą, zwłaszcza spożywając produkty odpowiedzialne za produkcję kolagenu, między innymi galaretki i podroby. Z kolei przyprawy takie jak kurkuma, imbir i kozieradka to naturalny sposób na uśmierzenie bólu odczuwanego w np. nadgarstkach, dlatego osoby narażone na niego powinny wprowadzić je do jadłospisu.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif

DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/003

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292. www.egis.pl [10.2018]

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x