Piękny, szczery uśmiech pełen zdrowych, białych zębów jest nie tylko atrybutem urody, ale też wizytówką każdego z nas – świadczy o naszym dobrym zdrowiu, witalności i odpowiedzialnym podejściu do własnego zdrowia. Śnieżnobiałe zęby są obecnie marzeniem wielu osób, choć nie każdy może się nimi cieszyć. Aby umożliwić sobie osiągnięcie takiego celu, ciągle poszukujemy skutecznej metody na rozjaśnienie, wybielenie zębów bądź usunięcie przebarwień. Choćbyśmy byli posiadaczami idealnie białych zębów, zdarzają się sytuacje, gdzie kolor ten może ulec niewielkim zmianom. Przyczyną tego są niektóre zabiegi przeprowadzane w obrębie jamy ustnej, posiłki wywołujące przebarwienia, nikotyna, alkohol czy kawa lub mocna herbata. By zadbać o kondycję uzębienia, zlikwidować plamy i niedoskonałości oraz wspomóc tym samym dobre samopoczucie, powstała innowacyjna metoda usuwania przebarwień z pogranicza medycyny estetycznej, zachowawczej i profilaktyki, czyli metoda ICON.

Metoda ICON wspomagająca usuwanie przebarwień na zębach

Usuwanie przebarwień metodą ICON jest dedykowane osobom:

 • z aparatami ortodontycznymi – nieumiejętne i niewystarczające czyszczenie zębów przez osoby noszące aparaty ortodontyczne, często powoduje nieestetyczne białe i kremowe odbarwienia;
 • z początkową powierzchniową próchnicą (odwapnieniem) – białe, widoczne plamki próchnicze mogą być poddane rozjaśnieniu metodą ICON, jeśli zmiany próchnicze nie przekraczają 1/3 zewnętrznej warstwy zębiny;
 • z fluorozą – nadmiar fluoru w pastach do zębów, w pożywieniu czy w wodzie powoduje białe, biało-kremowe lub brązowawe pasma na zębach;
 • z uszkodzeniami szkliwa oraz najczęściej po borowaniu;
 • stosującym tetracykliny w leczeniu niektórych chorób.

Na czym polega usuwanie przebarwień metodą ICON

Usuwanie przebarwień metodą ICON nie wymaga nieprzyjemnego borowania i stosowania znieczulenia, którego obawia się wielu pacjentów, gdyż jest to zupełnie bezbolesna
i nieinwazyjna metoda, podczas której nie dochodzi do uszkodzenia ani utraty zdrowej tkanki zęba.

 1. Lekarz stomatolog najpierw aplikuje specjalny żel na zęby, którego zadaniem jest przygotowanie powierzchni, następnie nakładana jest płynna żywica, która wnika
  w strukturę zęba dzięki siłom kapilarnym i wypełnia wszystkie, nawet najmniejsze pory, przez co zatrzymuje wnikanie w głąb szkliwa kwasów, powodujących próchnicę.
 2. Następnie po nałożeniu żywicy zewnętrzna warstwa szkliwa zostaje dokładnie oszlifowana.
 3. Czas trwania takiego zabiegu zależny jest od ilości przebarwionych zębów jak i głębokości istniejących zmian chorobowych – Klinika Kwiatek oferująca swoim pacjentom takie zabiegi gwarantuje widoczną i trwałą zmianę tuż po zakończeniu wizyty – efekty są zauważalne od razu.
 4. Po zabiegu usuwania przebarwień obserwujemy nie tylko wyrównanie, ujednolicenie
  i rozjaśnienie kolorytu zębów, ale również:
 •  zatrzymanie rozwoju próchnicy bez konieczności borowania,
 •  likwidację białych plam spowodowanych rozwijającą się próchnicą,
 • wydłużenie żywotności zębów i zachowanie ich naturalnego koloru.
 1. Zabieg likwiduje również porowatość i demineralizację szkliwa, pozostawiając gładkie i mocne zęby, przez co ani drobnoustroje, ani próchnica nie mogą się łatwo przedostać w głąb zęba.

Żywica ICON to nowoczesna metoda we współczesnej stomatologii zachowawczej i estetycznej. Nie tylko wybiela zęby, ale przede wszystkim przedłużająca ich żywotność.

Jak postępować po zabiegu usuwania przebarwień zębów

Bezpośrednio po zabiegu, przez okres ok. tygodnia do dwóch, lekarz stomatolog zaleci stosowanie tzw. “białej diety”, czyli unikanie napojów i pokarmów, które mogą zabarwić szkliwo do czasu zupełnego utwardzenia płynnej żywicy wewnątrz zęba.

Unikać więc należy przez ten czas buraków, kawy i herbaty, barwiących przypraw jak kurkuma, curry, oraz czerwonego wina.

Przeciwwskazania do zastosowania żywicy ICON

Opisaliśmy zalety stosowania żywicy ICON w walce z przebarwieniami, a czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Jedyne przeciwwskazania to stany zapalne spowodowane mocno rozwiniętą próchnicą. Jeśli ogniska próchnicze przekraczają 1/3 warstwy zewnętrznej zębiny, to zabieg nie może być przeprowadzony.

Jeśli w obrębie jamy ustnej mamy stan zapalny dziąseł, przyzębia czy poważne ubytki
w zębach, to lekarz stomatolog zaleci leczenie, zanim poddamy się wybielaniu.

Jeśli ubytki są zbyt rozległe, lekarz stomatolog zaproponuje leczenie zębów lub inną metodę wybielania.

Im wcześniej odwiedzimy stomatologa, tym szybciej pozbędziemy się  plam i przebarwień spowodowanych próchnicą i mechanicznymi uszkodzeniami. Wówczas będą one mniejsze i łatwiejsze do zlikwidowania poprzez innowacyjne i bezbolesne zabiegi.

Podsumowanie

nowoczesna medycyna estetyczna w dentystyce, metoda Icon

Podczas jednej wizyty możemy pozbyć się przebarwień i plam bez znieczulenia, bólu
i borowania. Tak działa metoda ICON.

Jest to doskonała metoda dla osób, które posiadają dentofobię, czyli strach przed dentystą oraz mają nadwrażliwe zęby, a efekt tej metody jest spektakularny i natychmiastowy, a jego ogromną zaletą jest ujednolicenie koloru zębów i ich rozjaśnienie, co powoduje rosnące zainteresowanie i wzrost popularności stosowania tej metody.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x