Post sponsorowany

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, częste przenoszenie ciężkich przedmiotów, niewielkie dawki aktywności fizycznej – oto najczęstsi winowajcy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jedną z nich jest dyskopatia jego odcinka lędźwiowego. Na czym polega to schorzenie i jak należy je leczyć?

 

Dyskopatia – choroba krążków międzykręgowych

Dyskopatia jest schorzeniem krążków międzykręgowych, polegającym na uwypukleniu ich jądra. Taki stan powoduje najpierw ból samego kręgosłupa, a następnie promieniowanie bólu do innych części ciała: bioder, stóp czy kolan. Dyskopatia lędźwiowa rozwija się najczęściej na skutek siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Z jej powodu cierpią osoby przeważnie między 25. a 40. rokiem życia. Schorzenie objawia się pojawieniem się nagłego, silnego bólu w okolicy lędźwiowej, z możliwym promieniowaniem do innych części ciała.

Dyskopatia jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Przyczyny i skutki dyskopatii można na szczęście leczyć, jednak najważniejsza jest profilaktyka i niedopuszczanie do stanu zmian zwyrodnieniowych.

 

Dyskopatia – i co dalej?

W przypadku wystąpienia dyskopatii, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie objawowe: leki przeciwzapalne, maści rozgrzewające, zaleca się ograniczenie ruchu i spanie w odpowiedniej pozycji (często na specjalnej poduszce lub materacu).

Jeśli zawodzi rehabilitacja i leczenie farmakologiczne, sięga się po bardziej zaawansowane metody, z wykorzystaniem lasera lub ciepła.

W bardzo zaawansowanych przypadkach dyskopatii, wymagających interwencji chirurgicznej, leczenie podejmuje neurochirurg. Warszawa to jedno z miast, które bez wątpienia skupia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, pracujących na najnowocześniejszych sprzętach.

 

Operacyjne leczenie dyskopatii

Interwencja chirurgiczna to ostateczność stosowana w przypadku, gdy żadna inna metoda nie przyniosła pożądanego efektu. Operacja jest niezbędna także wówczas, gdy dochodzi do porażenia nerwów, drętwienia lub paraliżu, problemów z czuciem lub kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. W takim przypadku do akcji wkracza neurochirurg. W Warszawie, podobnie jak innych dużych miastach, łatwo znaleźć lekarza tej specjalizacji z odpowiednim zapleczem – zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i wyposażenie gabinetu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x