Post sponsorowany

Dławica piersiowa stabilna (dusznica bolesna) to choroba, która najczęściej dotyczy osób po 40. roku życia, zazwyczaj mężczyzn. Panie chorują na nią po ukończeniu 65 lat. Czynniki ryzyka to m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i palenie papierosów.

Przyczyny dławicy piersiowej

Do napadu dławicy piersiowej dochodzi, kiedy do serca napływa niedostateczna ilość krwi. Mówi się wtedy o stanie niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest on odpowiedzialny za pompowanie krwi doprowadzającej składniki odżywcze oraz tlen do wnętrza narządu. W przypadku dużego stresu lub przy wysiłku fizycznym przepływ w naczyniach wieńcowych, którymi płynie krew powinien być odpowiednio większy. Nie zawsze się tak dzieje, najczęściej z powodu obecności blaszek miażdżycowych (źródło: Apteline). Ich skutkiem jest zmniejszenie światła tętnicy oraz osłabiona reakcja na czynniki rozszerzające naczynie. Zwężenie o więcej niż 50% powoduje bolesność dławicową. Z kolei w przypadku zwężenia tętnicy o 80% lub więcej pojawia się stan określany krytycznym zwężeniem. Do serca nie dopływa wtedy potrzebna ilość krwi nawet podczas odpoczynku i przy braku stresujących czynników. Pozostałe przyczyny pojawienia się dławicy piersiowej, inne niż miażdżyca, to:

  • zator tętnicy wieńcowej,
  • skurcz tętnic wieńcowych,
  • zapalenie tętnic wieńcowych,
  • nieprawidłowości w anatomicznej budowie tętnic wieńcowych,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • urazy,
  • choroby serca wpływające na prace lewej komory serca,
  • nadkrzepliwość krwi,
  • rozwarstwienie aorty,
  • niedokrwistość.

Dławica piersiowa – objawy

Główny objaw dławicy piersiowej to bóle w klatce piersiowej występujące w trakcie wykonywania wysiłku. Ustępują one kilka minut po zaprzestaniu aktywności lub też po przyjęciu nitrogliceryny. Dolegliwości pojawiają się także w czasie jedzenia, podczas stresujących sytuacji lub przy nagłej zmianie pogody bądź temperatury otoczenia. Chory odczuwa ból najczęściej po lewej stronie klatki piersiowej, za mostkiem. Bolesność może jednak promieniować w stronę lewego barku, ramienia, łokcia i dłoni, a nawet w kierunku pleców, szczęki i gardła. Dolegliwości mają rozrywający, palący, duszący, rozpierający, rwący, ściskający i tępy charakter. Inne symptomy, występujące zamiast bólu, to uczucie ciężaru na klatce piersiowej bądź duszność. Należy zwrócić uwagę, jeśli bolesność pojawia się w nocy, w sytuacji spoczynku, a więc niewymagającej wysiłku. Może to oznaczać dławicę piersiową niestabilną, która jest nazywana stanem przedzawałowym.

Zobacz także: Kwas salicylowy w chorobach krążenia

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x