Opryszczka, nazywana też zimnem lub febrą, to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy HSV1 i HSV2, przybierająca postać małych pęcherzyków pojawiających się na powierzchni skóry. Nie tylko nieestetycznie wygląda i wywołuje dyskomfort, lecz również swędzi i sprawia ból w okolicach ust. Opryszczka wargowa jest zaraźliwa, ale zazwyczaj atakuje osłabiony organizm.

Prócz typowej opryszczki na ustach mamy też taką, która pojawia się na częściach intymnych. Co prawda żadna opryszczka nie jest groźna sama w sobie ale powikłania, które wywołuje mogą mieć tragiczne skutki. Widniejącą na skórze opryszczkę nie trzeba zakrywać, lecz należy od razu przejść do zwalczania źródła problemu, gdyż zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwoli uniknąć ewentualnego nawrotu.

Jak roznosi się opryszczka? Przyczyny opryszczki

Opryszczka na ustach to nawracający problem wielu ludzi, gdyż wywołującego ją wirusa nosicielem jest prawie każdy z nas. Naukowcy twierdzą, że zakażone jest prawie ¾ ludzkości, ale choruje tylko połowa zainfekowanych. Niestety do tej pory nie odkryto dlaczego tak się właśnie dzieje, wiadomo jednak, że bolesne wykwity w okolicy wargi czy nosa może pojawić się praktycznie w każdym momencie. Nie ma też reguły, który mówiłaby, że opryszczka na pewno na wróci ani takiej, dzięki której osoby nie mające przez kilkadziesiąt lat styczności z opryszczką miałyby pewność, że nigdy jej nie doświadczą.

Opryszczka przenosi się drogą kropelkową i jest zaraźliwa. Wystarczy jeden pocałunek z osobą, u której pojawiły się wykwity, skorzystanie z tego samego naczynia czy sztućca, a zakażenie gotowe. Kiedy wirus opryszczki jest w formie utajonej to przebywa w końcówkach nerwów, np. zwojach czuciowych w obrębie kręgosłupa. Gdy zostaje odpowiednio pobudzony, przesuwa się z głębi nerwów na powierzchnię skóry, najczęściej obierając sobie za cel granicę wargi. Opryszczki nie da się nie zauważyć. W pierwszej chwili pobolewa i pęka, by następnie przeistoczyć się w wypełnione cieczą pęcherzyki, które jeszcze bardziej swędzą i bolą. Po kilku dniach pęcherzyki zamienią się w strupek, który po jakimś czasie powinien całkowicie zniknąć, czasami pozostawiając po sobie brzydki ślad.

Wirus HSV1 wywołujący opryszczkę jest bardzo czuły na wahania cyklu menstruacyjnego, dlatego okazuje się, że niektóre kobiety wraz z miesiączką mają również nieestetyczne pęcherzyki na wardze. Trzeba mieć świadomość, że największe ryzyko zarażenia jest wtedy, gdy gołym okiem można dostrzec pęcherzyki wypełnione płynem (faza czynna). Gdy opryszczka chyli się ku końcowi to ryzyko zarażenia również spada. Pamiętaj, że nie tylko wirus HSV1 jest groźny dla organizmu, inne, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) również mogą być niebezpieczne dla zdrowia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://diagnozujmy.pl/wirus-brodawczaka-ludzkiego-hpv/).

Leczenie opryszczki

Bez względu na to, czy jest to opryszczka narządów płciowych czy opryszczka na ustach, trzeba ją leczyć. Jak już zostało wcześniej wspomniane, zimno na ustach wywołuje wirus, dlatego leczenie opryszczki opiera się na stosowaniu preparatów przeciwwirusowych. Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli akurat pod ręką odpowiednich medykamentów, z pomocą przyjdzie więc rozmoczona tabletka polopiryny, którą należy posmarować zainfekowane miejsce.

Dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi nam, czym leczyć opryszczkę. Najczęściej skuteczne okazują się miejscowo stosowane kremy (np. Avirol, Erazaban czy Zovirax), płyny do przemywania chorego miejsca (np. Sonol) i sztyfty do smarowania (np. Polvir). Wszystkie preparaty zazwyczaj stosuje się co 2 godziny lub według zaleceń widniejących na opakowaniu. Może okazać się, że opryszczka zostanie bakteryjnie nadkażona, i wtedy nie obejdzie się bez maści z antybiotykami.

Domowe sposoby na opryszczkę wargową

Co na opryszczkę? Jak szybko pozbyć się opryszczki? To pytania powracają jak bumerang do osób, których dotyczy ten problem. Jeśli przepisane przez lekarza środki nie dają oczekiwanych rezultatów wypróbuj domowe sposoby na opryszczkę. Według niektórych działają nawet lepiej, niż preparaty wykupione w aptece. Co najważniejsze, są skuteczne w momencie, gdy w okolicy ust pojawiają się pierwsze objawy opryszczki. W późniejszych stadiach najprawdopodobniej nie będą już tak efektywne. Osobom zmagającym się z opryszczką zaleca się również stosowanie zamienników cukru, gdyż prócz nadawania słodkości napojom i pokarmom, wykazują pozytywne dla organizmu działanie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://diagnozujmy.pl/zamienniki-cukru/).

Domowe sposoby na opryszczkę: melisa

Melisa należy do grona ziół wykazujących działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego na opryszczkę będzie jak znalazł. W wodnych roztworach tego zioła obecne są taniny oraz kwasy fenolowe, które umożliwiają zwalczenie wirusa opryszczki. Stosuj okłady z melisy lub smaruj zainfekowane miejsce olejkiem melisowym a przekonasz się, że środki z apteki nie będą Ci potrzebne.

Domowe sposoby na opryszczkę: miód

Miód, podobnie jak melisa posiada właściwości przeciwwirusowe. Podobnie jak w przypadku melisy, smarujemy chore miejsce niewielką ilością miodu, a skutecznie ograniczy on rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Trzeba jednak pamiętać, że aby kuracja była skuteczna musimy ją systematycznie powtarzać.

Domowe sposoby na opryszczkę: aloes

Mający spore doświadczenie z zimnem na ustach polecają również liście aloesu. Sposób łatwy i wypróbowany – wystarczy uciąć jeden liść aloesu, przełamać go i wydobywający się z niego miąższ przyłożyć do obolałego miejsca. Aloes przyspieszy proces gojenia i złagodzi swędzący ból.

Domowe sposoby na opryszczkę: czosnek i cebula

Czosnek i cebula to takie warzywa, które są w każdym domu. Są tanie i łatwo dostępne, a przy tym bardzo pomocne w leczeniu choroby wywołanej wirusem HSV1. Wystarczy przyłożyć do pęcherzyków przecięty na pół ząbek czosnku lub kawałek cebuli, a już po niedługim czasie pojawią się pierwsze efekty. Z tą kuracją nie można jednak przesadzać, a okłady trzymać przy wardze tylko kilka minut.

Domowe sposoby na opryszczkę: herbata

Wiele osób poleca też okłady ze świeżo zaparzonej torebki herbaty. Zalej torebkę gorącą wodą, poczekaj aż się zaparzy, wyciągnij z wody, żeby lekko przestygła i przyłóż do chorego miejsca. W herbacie obecne są taniny, które wykazują właściwości przeciwwirusowe, dlatego nadają się do leczenia opryszczki.

Jak uniknąć zakażenia opryszczką i jej powikłań?

Opryszczka u dzieci, podobnie jak i u dorosłych ma to do siebie, że może się powtarzać. Biorąc pod uwagę, że opryszczka jest chorobą zakaźną, musimy zachować wskazaną ostrożność, jeśli nie chcemy narazić się na powikłania i pragniemy uchronić przed zakażeniem. Jeśli masz opryszczkę i stosujesz na nią leczenie bezpośrednie to powinieneś myć ręce po każdym dotknięciu chorego miejsca. Zdecydowanie unikaj dotykania oczu, dlatego tutaj uwaga do pań – zachowajcie ostrożność przy robieniu makijażu i demakijażu, jak również pielęgnacji twarzy. Masz problemy z opryszczką? Nie całuj innych, zwłaszcza dzieci. Pamiętaj, by używać osobnego ręcznika, a także dezynfekować wodą z detergentem sztućce i naczynia, z których korzystałeś. Wszystkie opisane wyżej środki ostrożności zminimalizują ryzyko roznoszenia wirusa i zarażenia osób postronnych.

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/opryszczka-wargowa-objawy-leczenie-i-zapobieganie-nawrotom-opryszczki_33745.html
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,opryszczka—przyczyny-i-leczenie-opryszczki,artykul,1648246.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x