Padłaś ofiara błędu medycznego i nie wiesz co robić? Poznaj porady eksperta i dowiedz się jakie należy podjąć kroki w takiej sytuacji, o jakie odszkodowanie możesz walczyć oraz na podstawie jakich przepisów prawnych.
Czym jest błąd medyczny?
Jako błąd medyczny, ogólnie uznajemy wszelkie działania niezgodne z aktualną nauką medyczną w zakresie dostępnym dla lekarza. Polega na celowym lub nieumyślnym naruszeniu przez lekarza (lub osobę wykonująca inny zawód medyczny i okołomedyczny) zasad ostrożności obowiązujących przy czynnościach lekarskich. Najczęściej dotyczy to reguł związanych z ich przeprowadzeniem. Najczęściej spotykamy następujące rodzaje błędów medycznych: błąd diagnostyczny (rozpoznania), błąd terapeutyczny (leczenia), błąd organizacyjny oraz błąd techniczny. W polskim prawie brak jednoznacznej definicji błędu medycznego (również błędu lekarskiego), jednak w tym przypadku sądy bez problemu opierają się o dotychczasowe wyroki,a ich treść skutecznie zastępuje tradycyjna regułę prawną.
Odszkodowanie za błąd medyczny – podstawy prawne
W Polsce istnieją trzy rodzaje odpowiedzialności za błąd medyczny. Najpopularniejsza odpowiedzialność cywilna lub administracyjna oraz najpoważniejsza odpowiedzialność karna. W przypadku dwóch pierwszych dotyczy to roszczeń majątkowych i niemajątkowych spowodowanych błędami medycznymi. Postępowanie cywilne poprzedza zgłoszenie szkody zobowiązanemu, w tym przypadku zazwyczaj placówce medycznej, w której doszło do uszczerbku na zdrowiu pacjenta (fizycznym lub psychicznym), lub w najgorszym przypadku jego zgonu. W razie odmowy zapłaty lub braku reakcji na nieprawidłowości., sprawę kieruje się do sądu cywilnego. Pamiętajmy, że sprawy cywilne ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, lub w wyjątkowych przypadkach 10, zgodnie z treścią art. 442 Kodeksu cywilnego:
„Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę”.
W przypadku odpowiedzialności karnej sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli decydujemy się na tą ścieżkę, wina lekarza nie może podlegać najmniejszej wątpliwości ze względu na powagę konsekwencji takiego postępowania. Pamiętajmy o zasadzie domniemania niewinności, która zawsze obowiązuje w prawie karnym. Lekarze i pracownicy medyczni zazwyczaj ponoszą odpowiedzialność karną z artykułów: 160 § 3 k.k. za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, 156 k.k. za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,, 157 k.k. za naruszenie czynności narządu lub rozstrój zdrowia, 155 k.k. za nieumyślne spowodowanie śmierci.
Gdzie, kiedy i jak zgłosić się po odszkodowanie?
Jeśli pacjent padł ofiarą błędu lekarskiego lub czuje, że placówka medyczna nie zajęła się nim w niewystarczający lub niewłaściwy sposób ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Zanim jednak wkroczy na drogę prawną warto aby poznał swoje prawa i upewnił się, że ma szansę wygrać postępowanie. Niestety szpitale i przychodnie są doświadczone w tego typu sprawach i robią wszystko aby chronić swój interes i lekarzy w nim pracujących. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zawalczyć o należyte odszkodowanie za błąd medyczny.
źródło: http://lazer-hudziak.pl/odszkodowania-za-bledy-medyczne/
Bardzo dobra kancelaria w zakresie błędów medycznych. Polecam