Nadciśnienie tętnicze w Polsce to problem na wielką skalę. Obecnie dotyczy on blisko 10 milionów ludzi i z każdym rokiem chorych przybywa. Spotyka osoby w każdym wieku, nie tylko ludzi starszych. Sami zainteresowani często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i bagatelizują charakterystyczne objawy nadciśnienia. Sprawdź, czym jest ciśnienie tętnicze krwi, jakie są normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz jakie są domowe sposoby na obniżenie ciśnienia.
Co to jest ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany największych tętnic w czasie skurczu serca, a potem z kolei jego rozkurczu. Teraz spróbujemy pokrótce omówić ten proces. Skurcz serca skutkuje wtłoczeniem do aorty określonej objętości krwi oraz niewielkim rozciągnięciem ściany aorty. Jak nietrudno się domyślić, wzrost poziomu krwi połączony ze stosunkowo małą zmianą rozmiaru skutkuje natychmiastowym wzrostem ciśnienia. Następnie rozchodzi się dalej wzdłuż przebiegu tętnic i tworzy falę ciśnieniową. W momencie, gdy rozciągnięty fragment tętnicy wraca do swojej pierwotnej wielkości następuje zmagazynowanie energii z aktywności serca, na które pozwala właśnie rozciągnięcie ściany aorty. Odbywająca się obwodowo wzdłuż przebiegu naczynia miana kształtu zapewnia nieustanne działanie ściany naczynia na obecną w jego wnętrzu krew, co jest nazywane efektem powietrzni. Zmiany średnicy tętnic mają rzecz jasna swą celowość. Zapewniają ciągłe tłoczenie krwi na obwód, utrzymanie jej prawidłowego przepływu i dodatnich wartości ciśnienia.
Ciśnienie tętnicze – skurczowe i rozkurczowe
W rzeczywistości mamy do czynienia z dwiema wartościami opisującymi ciśnienie tętnicze. Pierwszą z nich jest ciśnienie skurczowe, czyli największe ciśnienie jakie panuje w układzie krwionośnym. Jego pomiar ma miejsce w momencie skurczu lewej komory serca, tj. maksymalnego wyrzutu krwi. Druga wartość nazywana jest ciśnieniem rozkurczowym i jest ona notowane na chwilę przed wyrzutem krwi z serca. Jest to najniższe ciśnienie, jakie można zaobserwować w tętnicach. Pojawia się jeszcze pytanie, dlaczego wspomniana wartość nie spada do zera w czasie rozkurczu? Odpowiedź jest bardzo prosta – oddające zmagazynowaną energię ściany tętnic wywierają nacisk na znajdującą się w środku krew, stąd niezerowa wartość.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze?
Norma ciśnienia tętniczego krwi w dużej mierze zależy od wieku i jeszcze kilku innych czynników. Nie trzeba się martwić, jeśli inne wskazania ciśnieniomierza zaobserwujemy dla dzieci, inne dla dorosłych, a jeszcze inne dla osób starszych, gdyż wszystkie z nich mogą być prawidłowe. Trzeba mieć też na uwadze, że niektóre choroby mogą zaburzać wartości ciśnienia tętniczego. Mowa tutaj przede wszystkim o cukrzycy i chorobie nerek.
Zazwyczaj podczas pomiaru ciśnienia na aparacie ukazują się trzy wartości. Pierwszą z nich jest wspomniane wyżej ciśnienie skurczowe, czyli siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego. W przypadku osób dorosłych normą dla ciśnienia skurczowego jest wartość równa 120. W momencie, gdy regularnie przekracza 140, mamy do czynienia z nadciśnieniem. Gdy wskazania ciśnieniomierza wahają się pomiędzy 120 a 140, problem nadciśnienia może wystąpić w niedalekiej przyszłości. Jeśli dana osoba zaobserwuje, że wartość ciśnienia skurczowego jakkolwiek odbiega od normy, powinna systematycznie dokonywać pomiarów aby przekonać się, czy problem nie jest zdecydowanie większy, niż początkowo założyła.
Drugim wskazaniem ciśnieniomierza jest ciśnienie rozkurczowe, czyli siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku – pomiędzy uderzeniami. W tym przypadku prawidłowa wartość to 80. Jeśli podczas kolejnych pomiarów okaże się, że przekracza 90 to może to być znak, że danej osobie dolega nadciśnienia.
W trakcie pomiarów ciśnienia tętniczego na ciśnieniomierzu ukazuje się także trzecia wartość, którą jest puls, tj. liczba uderzeń serca na minutę. Jego wartość może być zupełnie inna w krótszych i dłuższych okresach. Krótkookresowe zmiany dotyczą cyklu pracy serca, średniookresowe mają miejsce w przeciągu dnia i nocy, są zależne od aktywności, stanu psychicznego i spożytych używek, a długookresowe są bezpośrednio związane z wiekiem i stanem zdrowia danej osoby. Prawidłowe tętno spoczynkowe dla nastolatka wynosi 85 uderzeń na minutę, dla dorosłego jest to 70 uderzeń na minutę, a dla osoby starszej 60 uderzeń na minutę.
Normy i klasyfikacje wyników pomiaru ciśnienia tętniczego:
120/80 mm Hg – optymalne ciśnienie
120–129/80-84 mm Hg – normalne ciśnienie
130–139/85-89 mm Hg – prawidłowe wysokie ciśnienie
140-159/90-99 mm Hg – łagodne nadciśnienie (stopień 1)
160-179/100-109 mm Hg – umiarkowane nadciśnienie (stopień 2)
180/110 mm Hg i powyżej – ciężkie nadciśnienie (stopień 3)
Czym objawia się nadciśnienie tętnicze?
Kluczowa w tym przypadku jest informacja, że nadciśnienie tętnicze przez wiele lat może nie dawać tak naprawdę żadnych objawów. Może zdarzyć się też tak, że pojawią się symptomy obecne także przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. W zidentyfikowaniu nadciśnienia tętniczego można poradzić sobie samemu. Najczęściej lekarz kardiolog zaleca częste pomiary ciśnienia tętniczego i notowanie wskazań ciśnieniomierza, gdyż w ten sposób można najszybciej zaobserwować odstępstwa od normy.
Nadciśnieniu tętniczemu zazwyczaj towarzyszą pewne charakterystyczne objawy, które można dostrzec gołym okiem. Im więcej objawów tym większe ryzyko, że cierpisz na nadciśnienie tętnicze. Najczęściej osoby uskarżające się na zbyt wysokie ciśnienie narzekają też na ucisk w głowie, który pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu głowy. Dokuczają im także wciąż nawracające zawroty głowy, nieustanne zmęczenie i krwawienie z nosa. Zdarza się, że zbyt wysokie ciśnienie daje się we znaki podczas snu, przez co chorzy budzą się i nie dają rady ponownie zasnąć, co można utożsamiać z typową bezsennością. Są też bardzo nerwowi i często miewają duszności. U chorych na nadciśnienie tętnicze pojawiają się też dolegliwości ze strony serca, które wyraźnie łomocze, dodatkowo występuje ciasnota lub ucisk w jego okolicy.
Jak obniżyć ciśnienie krwi – domowe sposoby
Chorujący na nadciśnienie tętnicze wciąż zadają sobie pytania: co obniża ciśnienie? jak obniżyć puls? Pomoże w tym zmiana codziennych nawyków, wysoką skuteczność wykazują też zioła na nadciśnienie. Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz swoje serce przed skutkami obecnego w Twoim życiu stresu czy napięcia nerwowego, a przy tym poprawisz komfort życia i samopoczucie. Jak się okazuje, niefarmakologiczne sposoby leczenia wysokiego ciśnienia skutecznie wspomagają leki, a w wielu przypadkach są dla nich doskonałą alternatywą. Bezpośredni wpływ na nasze zdrowie ma też to co jemy. Odpowiednia dieta (np. dieta pięciu przemian) pozwoli Ci odzyskać energię i harmonię ciała i ducha. A jak obniżyć ciśnienie krwi? Wypróbuj proponowane przez nas domowe sposoby i przekonaj się sam.
Sposób 1 – codzienne 30-minutowe spacery
Codzienne spacery na świeżym powietrzu wspomogą Twoje serce w pompowaniu krwi i efektywniejszym dotlenianiu wszystkich komórek ciała. Wybieraj tereny z dala od ruchliwych ulic, gdyż cisza i spokój jest nie tylko lekarstwem dla ciała ale też duszy. Aby jeszcze bardziej usprawnić pracę serca podczas spaceru zatrzymaj się i weź kilka głębokich wdechów. Przyczynią się one do zmniejszenia poziomu hormonów stresu, które mają bezpośredni wpływ na ciśnienie.
Sposób 2 – wyeliminuj sól z jadłospisu
Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym powinny bezwzględnie ograniczyć sól. Dzienna norma dla chorych wynosi pół łyżeczki i nie powinna być przekraczana, dlatego trzeba szczególnie uważać na przetworzoną żywność (konserwy, puszki) oraz niezdrowe przekąski zawierające w sobie duże pokłady soli (chipsy, krakersy, solone orzeszki, solone precelki).
Sposób 3 – wprowadź do swojej diety czosnek
Dotychczas przeprowadzone obserwacje wykazały, że w walce z nadciśnieniem tętniczym przydadzą się też naturalne antybiotyki, takie jak czosnek. W skuteczny sposób hamuje enzym ACE, bezpośrednio zaangażowany w regulację ciśnienia krwi. Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie czosnku przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego o 10 procent, co zapobiega zawałowi serca.
Sposób 4 – zastąp cukier dowolnym zamiennikiem
Niektórzy mówią, że cukier to biała śmierć, nie bez powodu. Spożywanie zbyt dużych ilości cukru obciąża zarówno żołądek jak i trzustkę, wpływa na nadprodukcję insuliny oraz kwasy żołądkowego, co może skutkować powstaniem wrzodów żołądka. Nadmiar cukru w organizmie jest też bezpośrednią przyczyną nadciśnienia. Wprowadź do swojej diety zamienniki cukru i przekonaj się, że syrop klonowy, miód pszczeli czy syrop z agawy jest nie tylko smaczny, ale też skuteczny w walce z nadciśnieniem.
Sposób 5 – pij wodę kokosową
Woda kokosowa jest bogata w potas, dzięki czemu dobrze sprawdzi się u osób narażonych na stres, który jest bezpośrednią przyczyną nadciśnienia. Może być zatem stosowana jako naturalny środek prewencyjny, gdyż zmniejszy ryzyko nie tylko nadciśnienia, ale też miażdżycy. Dodatkowo wspomoże pracę serca, która u osób nieustannie stresujących się może być nieco zaburzona.
Sposób 6 – rzuć palenie
Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jeśli dodatkowo palacz prowadzi niezdrowy tryb życia, czyli nie jest aktywny fizycznie, źle się odżywia i pije duże ilości alkoholu, to o nadciśnienie nietrudno. Wyeliminowanie z życia nałogu, jakim jest palenie papierosów ma wyłącznie zalety, dlatego nie czekaj i raz na zawsze pożegnaj się z papierosami.
Sposób 7 – jedz banany
Zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym? Wprowadź do swojej diety produkty bogate w potas, który pozwala w naturalny sposób zmniejszyć zbyt wysokie ciśnienie. Są nimi m.in. banany, awokado, ziemniaki, kiwi i grejpfruty. Normą dla osób dorosłych jest 4000-5000 mg potasu dziennie, co trzeba mieć na uwadze i samodzielnie zadbać o to, by nie brakowało nam tego cennego dla naszego organizmu pierwiastka.
Sposób 8 – schudnij
Nadciśnienie jest częstym problemem osób otyłych. Uważasz, że ważysz za dużo? Zrzuć kilka zbędnych kilogramów, a przekonasz się, że dużo lepiej się poczujesz, a przy tym przyniesiesz niemałą ulgę swojemu sercu i całemu układowi krążenia. Nadwaga sprawia, że serce ma znacznie więcej pracy do wykonania, przez co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia nadciśnienia. Wystarczy, że schudniesz a przekonasz się, że wskazania ciśnieniomierza znacznie częściej będą dużo niższe niż dotychczas. Aby wspomóc ten proces, możesz skorzystać z bogactwa naturalnych rozwiązań, które pomogą uzyskać organizmowi prawidłową wagę, m. in. błonnik czy koenzym Q10.
Sposób 9 – pij dużo herbaty
Jak się okazuje, na obniżenie ciśnienia może mieć wpływ zwykła herbata z hibiskusem. A wszystko to za sprawą obecnych w niej antyoksydantów. Przerwa na herbatę jest też dobrym sposobem na wyciszenie się i zregenerowanie sił. Koi nerwy i przywraca chęci do pracy, dlatego jeśli chcesz utrzymać swoje ciśnienie w granicach normy, rób sobie od czasu do czasu przerwę na filiżankę herbaty z hibiskusem.
Sposób 10 – jedz gorzką czekoladę
Obecne w ciemnej czekoladzie antyoksydanty i flawonoidy uelastyczniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich skurczom. Co za tym idzie, gorzka czekolada nie tylko skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi, ale też w prosty sposób zapobiega miażdżycy. Bez obaw można spożywać ją codziennie. Najlepiej jeść około 60 gramów gorzkiej czekolady dziennie, zawierającej min. 70 procent kakao, aby przekonać się, że problemy z ciśnieniem ustąpią jak ręką odjął.
Sposób naturalny i wspomagający
Sprawdź suplement diety Reishi, który pomaga w utrzymaniu optymalnego stanu układu krążenia, dlatego jest polecany osobom z chorobami układu krążeniowego.
Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/prawidlowe-cisnienie-krwi-norma-cisnienia-tetniczego_40112.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/cisnienie-tetnicze-krwi_45481.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/nadcisnienie-tetnicze-objawy-przyczyny-leczenie-dieta_36269.html#nadcisnienie-tetnicze-objawy
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/domowe-sposoby-na-nadcisnienie-jak-obnizyc-cisnienie-tetnicze-bez-leko_41463.html
https://portal.abczdrowie.pl/11-domowych-sposobow-na-obnizenie-cisnienia-krwi
Dawno, jeśli nie wieki temu, nie spotkałem się z tak prostym i przystępnym artykułem, który w możliwie najlepszy sposób obrazuje tak poważny problem, który dotknął także mnie. Wielkie dzięki dla autora.
Bardzo rzetelnie zrozumiay tekst.
Świetny artykuł, czytelnie i rzetelnie!
Wielkie dzieki za te wiadomosci, bardzo mi pomogly jako ze w obecnej fazie szukam wyjscia z sytuacji bez lekow farmakologicznych.!!!
Jestem pod wrazeniem!!