Stosowana od wieków znalazła wielu zwolenników ze względu na swoją skuteczność. Jest sposobem na przywrócenie równowagi w ciele i szczupłą sylwetkę. Rekordzistom udało się zrzucić na tej diecie 4 kg w ciągu tygodnia. Chińska Dieta Pięciu Przemian jest uważana za dietę zgodną z naturą żywiołów rządzących światem. Na czym polega dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej?

Dla kogo jest Dieta Pięciu Przemian?

Dieta Pięciu Przemian to przede wszystkim dieta dostosowana do potrzeb naszego organizmu. Dieta Pięciu Przemian jest znana od setek tysięcy lat i stosowana przez Chińczyków. W Europie znalazła zastosowanie jako dieta do walki z chorobami cywilizacyjnymi. Dietę Pięciu Przemian zaleca się osobom żyjącym w stresie, które odczuwają zmęczenie, których dotknęły choroby cywilizacyjne.

Dieta Pięciu Przemian jest również dietą uważaną za profilaktyczną, która przywraca organizmowi siły witalne. Ma wiele zalet ponieważ:

 • chroni przed nowotworami,
 • poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci,
 • przyspiesza przemianę materii,
 • eliminuje problemy ze strony układu pokarmowego,
 • obniża ciśnienie tętnicze, łagodzi objawy cukrzycy,
 • poprawia samopoczucie i daje energię do działania,
 • pomaga zrzucić zbędne kilogramy bez efektu jojo.

Smak ma znaczenie

W Diecie Pięciu Przemian pięciu żywiołom takim jak: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda odpowiada pięć smaków: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony.

Smak gorzki reprezentują orzechy włoskie, czerwone wino, kawa, herbata, kasza gryczana,  papryka słodka, tymianek, bazylia.

Do grupy produktów ze smakiem słodkim zalicza się groch, ziemniaki, marchew, słodkie owoce, orzechy laskowe, miód, jaja.

Wśród produktów ostrych znajduje się ryż, cebula, czosnek, kalafior.

Smakiem słonym określa się  ryby morskie, sól, wieprzowinę, sery pleśniowe, wędliny, zimną wodę.

Jadłospis w diecie Pięciu Przemian

Podstawą diety “Pięciu Przemian” jest spożywanie produktów sezonowych, dojrzewających podczas aktualnej pory roku oraz zachowanie różnorodności dań. Jadłospis w Diecie Pięciu Przemian składa się z trzech posiłków i dwóch przekąsek, w skład każdego dania muszą wchodzić produkty ze wszystkich grup smakowych. Wyjątkiem jest smak słodki, który można jeść tylko samodzielnie.  Nie zaleca się aby w jadłospisie dominowały posiłki z kategorii kwaśnej ponieważ uważa się, że szkodzą wątrobie i trzustce. Słone potrawy znacznie spowalniają przemianę materii.

Charakterystyczne w Diecie Pięciu Przemian jest śniadanie bowiem jest ono uważane za najważniejszy posiłek. W tej diecie śniadanie jest posiłkiem najbardziej obfitym, obiad jest sycący, choć lekki,  a ostatni posiłek jest najbardziej skromny i musi być spożyty do godziny 18:00. Ponadto zwraca się uwagę na kolejność wkładania do garnka produktów, z których przyrządzamy posiłek.

Wedle Diety Pięciu Przemian w gotowaniu obowiązuje zasada koła: słodki – ostry – słony – kwaśny – gorzki – słodki – ostry itd.

Dieta Pięciu Przemian a równowaga organizmu

W Diecie Pięciu Przemian odwołanie do pięciu żywiołów i smaków nie jest przypadkowe bowiem jest również powiązane z odpowiednimi narządami organizmu.

Żywioł ziemi odpowiada słodkiemu smakowi i jest powiązany z żołądkiem i śledzioną.  

Żywioł metalu odpowiada smakowi ostremu i powiązany jest z płucami i jelitem grubym.

Żywioł wody odpowiada słonemu smakowi i powiązany jest z pęcherzem moczowym i nerkami.

Żywioł Drzewa odpowiada smakowi kwaśnemu i jest powiązany z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym.

Ostatni żywioł – Ogień odpowiada smakowi gorzkiemu i jest powiązany z sercem i jelitem cienkim.

Magazyn energii życiowej – Pałac Ognia i Wody

Dzięki diecie dobranej według walorów smakowych odpowiadającym organom wewnętrznym skupiamy się na zaspokajaniu konkretnych potrzeb naszego organizmu. Wśród wszystkich narządów naszego ciała na szczególną uwagę zasługują nerki (żywioł wody), gdyż według medycyny chińskiej są one magazynem energii życiowej, nazywanym Pałacem Ognia i Wody.

Warto wiedzieć, że według teorii Pięciu Przemian lewa nerka zawiera potencjał energetyczny, który przekazują nam rodzice w chwili poczęcia, budowę ciała, budowę i jakość kości, mózgu, włosów, zębów. Natomiast prawa nerka przechowuje energię z chwili naszych narodzin kontroluje temperaturę naszego ciała, zachowanie ciepła w żołądku i śledzionie, poruszanie płynami wewnętrznymi.

Odpowiednio zbilansowana Dieta Pięciu Przemian prawidłowo nawilża organizm i zapobiega utracie wody. Częste picie wody mineralnej w diecie Pięciu Przemian nie jest wskazane bowiem według medycyny chińskiej woda mineralna obciążą nerki i wychładza organizm. Nawadnianie organizmu wodą w tej diecie jest zastępowane spożywaniem wiosną soczystych, zimą gotowanych, a latem surowych, owoców i warzyw.

Dzięki różnorodności dań i komponowaniu ich z sezonowych warzyw i owoców organizm jest w stanie uzupełnić ewentualne niedobory. To pozwala nie tylko zapobiec chorobom ale również utrzymać równowagę organizmu. Dzięki Diecie Pięciu Przemian dostarczamy organizmowi wszystkiego czego potrzebuje.

_____________________________________

LIteratura:

 1. Puchacz K. M., Dieta według Pięciu Przemian, Białystok 2015, s. 45-66.
 2. Na czym polega chińska DIETA PIĘCIU PRZEMIAN?, http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/na-czym-polega-chinska-dieta-pieciu-przemian_34240.html (dostęp: 08.05.2017).
 3. Majewska M., CHIŃSKA DIETA przywraca równowagę w organizmie, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/chinska-dieta-przywraca-rownowage-w-organizmie_35587.html  (dostęp: 08.05.2017).
 4. Źródło grafiki tytułowej: http://www.egaga.pl/medycyna-chinska-uczy-jak-zapobiegac-chorobom/.
 5. Źródło obrazu w artykule: http://vumag.pl/styl-zycia/90dnidobikini-zdrowa-dieta-pieciu-przemian-oli-kowal/b8ekde

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x