Witamina B12 wywiera szczególny wpływ na układ nerwowy i krwionośny. Jej odpowiedni poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Wśród populacji występują grupy osób, u których ryzyko powstania niedoboru B12 jest większe od przeciętnej. Kogo dotyczy ta sytuacja?
Rola B12 w organizmie
Kobalamina jest związkiem organicznym z grupy witaminy B i jedną z najbardziej „popularnych” witamin. W organizmie spełnia szereg funkcji, szczególnie oddziałując na układ krążenia i układ nerwowy. Magazynowana w wątrobie i szpiku kostnym, zostaje następnie rozprowadzana po całym organizmie. Witamina B12 pełni rolę modulatora procesów krwiotwórczych i produkcji czerwonych krwinek, wspiera układ nerwowy, syntetyzuje szpik kostny i otoczki mielinowe komórek nerwowych. Bierze udział w procesach podziału komórkowego i niweluje zbyt wysoki poziom lipidów we krwi. Odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu prawidłowego stężenia homocysteiny i jej metabolizmu.
Objawy niedoboru B12
Zbyt mała ilość B12 w organizmie manifestuje się głównie objawami ze strony układu nerwowego. Pacjenci cierpią na stan przewlekłego zmęczenia, trudności z utrzymaniem równowagi, wahania nastroju, mrowienie kończyn i drżenie mięśni. Niedobór związany jest także z wystąpieniem anemii (niedokrwistości), a także symptomami nieprawidłowo funkcjonującego układu pokarmowego, w tym braku apetytu, utraty wagi i dolegliwości żołądkowych. Skutkiem takiego stanu jest obciążenie serca i zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału i udaru.
U kogo może wystąpić niedobór witaminy B12?
Ryzyko powstawania niedoboru tyczy się wielu grup. Współwystępuje z innymi dolegliwościami lub jako skutek choroby. Może być także wynikiem przyjmowania leków. Problem może pojawić się u osób:
- będących na diecie wegańskiej lub laktoowowegetariańskiej, a także ubogiej w witaminy i niewłaściwie zbilansowanej,
- seniorów,
- borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego, układu immunologicznego (w tym chorych na AIDS i chorobę Leśniowskiego-Crohna – nieswoiste zapalenie jelit),
- przyjmujących metforminę (diabetyków i cierpiących na insulinooporność),
- o zaburzonej metylacji (w tym osób z mutacją genu MTHFR),
- z nadczynnością tarczycy,
- u których wystąpiła osteoporoza,
- nadużywających alkoholu.
Niedobór witaminy B12 najczęściej wywołuje anemię. Przedłużający się stan niskiego stężenia kobalaminy może doprowadzić do znacznie poważniejszych skutków, w tym do wystąpienia choroby Alzheimera.