Post sponsorowany

Mycie zębów to dla wielu osób czarna magia. Prawidłowe i regularne mycie zębów ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli nam się cieszyć białym, estetycznym i zdrowym uzębieniem. Równie ważna, co systematyczność, jest jednak dokładność oraz odpowiednia technika oczyszczania jamy ustnej.

Prawidłowa higiena jamy ustnej składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej.

Ogólne porady dotyczące szczotkowania zębów

  • Myj zęby po każdym posiłku, a koniecznie rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji;
  • Wybierz odpowiednią szczotkę oraz pastę do zębów;
  • Używaj szczoteczki z miękkim włosiem syntetycznym.

Ile razy myć zęby?

Wielu stomatologów zaleca, aby zęby myć po każdym posiłku. W przypadku braku takiej możliwości, co najmniej dwa razy dziennie – rano (po śniadaniu) oraz wieczorem (po zjedzeniu ostatniego posiłku).

Sposób mycia zębów, a także dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty czy płynu do płukania jamy ustnej, powinny być dostosowane do stanu uzębienia i ewentualnych chorób.

1. Przed przystąpieniem do szczotkowania zębów, za każdym razem należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmów przy pomocy nici dentystycznej;

2. Szczotkowanie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką. Przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Przy dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

  1. Szczotkowanie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
  2. Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
  3. Czyszczenie powierzchni żujących;
  4. Czyszczenie języka.

3. Po oczyszczeniu zębów i języka jamę ustną leży dokładnie wypłukać przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej. Produkt ten pozwala usunąć pozostałe po szczotkowaniu bakterie i zapewnić długie poczucie świeżości.

Jak długo myć zęby?

Zęby najczęściej myte są za krótko. Jesteśmy zmęczeni, spieszymy się, mamy lenia i zazwyczaj odbija się to, na jakości szczotkowania zębów. Systematyczne i regularne mycie zębów to podstawa dbania o higienę jamy ustnej. Zapobiega to rozwojowi próchnicy oraz innych chorób przyzębia.

Wielu stomatologów i dentystów zaleca, by mycie zębów przez około 2-3 minuty. Najlepiej podzielcie sobie szczękę na 4 części: lewa góra, lewy dół, prawa góra i prawy dół. Każdej ćwiartce warto poświęcić ok. pół minuty. W tym czasie substancje zawarte w paście zdążą zmiękczyć osad nazębny. Przez co łatwiej go usunąć, a fluor może wniknąć w głąb zębów i pozytywnie wpłynąć na ich strukturę.

A tak naprawdę zęby warto myć tak długo aż będą czyste i śliskie, gdy przejedziemy po nich językiem.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x