Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na substancje występujące w otoczeniu, nazywane alergenami. Organizmy zdrowych osób po prostu je ignorują, podczas gdy u alergików mogą one wywołać nieprzyjemne, a nawet groźne dla życia dolegliwości. Co zrobić, gdy wykryjesz ją u swojego dziecka?
Alergia nie jest – jak mogłoby się wydawać – wrodzoną skłonnością do reagowania na określone alergeny. Jest to reakcja nabyta, czyli zachodząca tylko u organizmu, którego komórki nauczyły się w określony sposób reagować na daną substancję, i tylko podczas kontaktu z tą substancją. Bezpośrednią przyczyną występujących objawów jest uwalnianie się histaminy do krwi osoby uczulonej.
Najczęstsze objawy alergii
Alergia najczęściej objawia się katarem, zapaleniem spojówek lub skóry, pokrzywką albo astmą atopową. Objawy te mogą się pojawić u osób w każdym wieku, jednak można wskazać na pewną zależność. Alergie pokarmowe najczęściej dają o sobie znać po raz pierwszy w wieku niemowlęcym, a katar, astma i zapalenia spojówek często ujawniają się u dzieci i nastolatków. Najpóźniej – w wieku dorosłym – zaczynamy cierpieć na pokrzywki. U osób dorosłych mogą też ujawnić się uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych.
Jak złagodzić objawy alergii?
Najprostszym sposobem na łagodzenie objawów jest po prostu unikanie kontaktu z alergenem. Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiej możliwości? To zależy od stopnia intensywności objawów i ewentualnego zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Jeśli objawy mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka, należy jak najszybciej udać się z nim do szpitala. Jeżeli jednak nie wzbudzają naszych obaw, warto spróbować leków dostępnych w aptece bez recepty. Zwykle są to preparaty stworzone z tych samych substancji co te, które przepisuje lekarz, tylko z mniejszą dawką. Takie rozwiązanie można jednak zastosować tylko tymczasowo, dopóki nie uda się skontaktować z lekarzem. Leki bez recepty służą bowiem tylko do leczenia objawowego.
W przypadku pokrzywki lub uczulenia na jad owadów przyczyną objawów jest histamina. Dlatego skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości będzie maść histaminowa. Niektóre z tego typu preparatów są dostępne bez recepty. Natomiast na katar sienny skutecznie pomogą leki obkurczające naczynia krwionośne i leki alergiczne o działaniu miejscowym. Bez recepty można kupić krople bądź też aerozole do nosa, jednak trzeba pamiętać, że zazwyczaj można je stosować maksymalnie 7 dni.
W aptece znajdziemy także preparaty na łzawienie z oczu. Są to przede wszystkim przeciwalergiczne krople do oczu z kromoglikanem, tetrazoliną albo nafazoliną. Substancje te łagodzą łzawienie poprzez obkurczanie naczyń.
Alergia u dziecka – do kogo się zgłosić?
Jeśli alergia objawia się w stosunkowo łagodny sposób, wówczas najlepiej po prostu udać się do pediatry. Jeśli nie uda mu się zdiagnozować przyczyny dolegliwości, wystawi skierowanie do alergologa, który zleci zrobienie testów. Nie należy się obawiać, że w jakikolwiek sposób zaszkodzą one dziecku. Badania tego typu można robić już u niemowląt. Jeśli zostanie zdiagnozowana alergia, wówczas można rozpocząć leczenie stałe bądź też okresowe. Nie zawsze jednak będzie to konieczne.
Reakcje alergiczne jednak nie zawsze są łagodne. W skrajnych przypadkach zdarzają się nagłe, niebezpieczne dla zdrowia i życia ataki. Jak rozpoznać sytuację podbramkową? Niepokojącymi objawami mogą być:
- pokrzywka albo czerwony kolor skóry,
- gwałtowne pocenie się,
- bladość albo zasinienie twarzy,
- obrzęki (szczególnie w okolicach ust i w drogach oddechowych),
- problemy w oddychaniu,
- ostry kaszel,
- charczący albo świszczący oddech,
- ból brzucha,
- wymioty, nagły, wodnisty wysięk z nosa,
- zatrzymanie krążenia,
- utrata przytomności.
Jeśli te objawy nastąpiły po kontakcie dziecka z alergenem, wówczas należy podejrzewać ostrą reakcję alergiczną. Dziecko cierpiące na wstrząs przelewa się często przez ręce, a jego opuszki palców po ściśnięciu mogą nie wracać do tego samego koloru. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, wówczas należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.