Post sponsorowany

Współcześnie istnieje wiele różnych metod pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu. Samodzielne próby pokonania nałogu najczęściej nie przynoszą skutków, więc konieczne okazuje się zastosowanie wsparcia farmakologicznego. Wyjaśniamy na czym polega leczenie alkoholizmu Naltreksonem!

Wszywka alkoholowa od razu kojarzona jest z Esperalem. Lek ten powoduje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne w razie spożycia alkoholu, więc pacjent ze strachu przestaje spożywać napoje procentowe. Wiele osób uznaje taką terapię za zbyt radyklaną czy nawet niebezpieczną. Podobnym, łagodniejszym sposobem na farmakologiczne wsparcie osoby chorej jest leczenie alkoholizmu Naltreksonem. Tłumaczymy, jak wygląda ten proces i jakie daje efekty!

Czym jest Naltrekson?

Naltrekson jest organicznym związkiem chemicznym, będącym analogiem kodeiny i odwrotnym agonistą receptorów opioidowych. Najprościej rzecz ujmując, blokuje on działanie obszarów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności po spożyciu alkoholu lub narkotyków. W ten sposób można leczyć również osoby zmagające się z tzw. uzależnieniem krzyżowym, czyli podwójnym nałogiem. Wiele chorych przeplata ze sobą nadmierne spożywanie alkoholu i przyjmowanie środków psychoaktywnych, by uniknąć negatywnych skutków ubocznych oraz by utrzymać euforyczny stan. Naltrekson ma formę niewielkiej tabletki, wszywanej w małym nacięciu skóry.

Jakie jest działanie Naltreksonu?

Naltrekson blokuje uwalnianie endorfin (hormonu szczęścia), które odbywa się podczas zażywania substancji psychoaktywnych. Sprawia więc, że pacjent przestaje odczuwać jakąkolwiek przyjemność ze spożywania alkoholu. Odurzenie, poprawa nastroju, większa pewność siebie i rozluźnienie są najczęstszymi powodami, dla których przyjmuje się alkohol. Kiedy te się nie pojawiają, osoba chora nie widzi sensu w jego piciu. Naltrekson stanowi przy tym dodatkowe zabezpieczenie, gdyby pacjent próbował sięgać po inne używki. Środek wykazuje skuteczność także przy m.in.: heroinie, tramalu, kodeinie, opium, metadonie, fentanylu, dolarganie, buprenorfinie czy oksykodonie, a także amfetaminie, kokainie czy mefedronie.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu Naltreksonem?

Naltrekson umieszcza się pod skórą, w niewielkim nacięciu w okolicach podbrzusza, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny i zostawia ledwo widoczną bliznę. Taka wszywka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Substancja czynna uwalnia się do krwi przez okres nawet 100 dni, więc po ok. trzech miesiącach zabieg trzeba powtórzyć. Aplikacja powinna odbywać się jedynie w profesjonalnym, przystosowanym gabinecie lekarskim. Przed nią doktor musi przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny i serię badań, by wykluczyć ewentualne przeciwskazania.

Już w kilkanaście minut po zakończeniu zabiegu lek zaczyna działać. Gdy pacjent spożyje alkohol, nie odczuje żadnego pozytywnego skutku. W ten sposób powinien stracić ochotę na jego przyjmowanie, co niewątpliwie jest pomocne w przerwaniu ciągu. Oczywiście taka kuracja nie może być stosowana samodzielnie – konieczne jest połączenie ją z terapią psychologiczną i wsparciem od bliskich osób.

Czy leczenie Naltreksonem jest skuteczne?

Wykorzystanie Naltreksonu w leczeniu alkoholizmu zostało oficjalnie zatwierdzone już w 1994 roku przez WHO. Terapia tym lekiem wykazuje o wiele wyższą skuteczność niż wszywki z Esperalem (Disulfiramem WZF). Środek ten jest o wiele bezpieczniejszy, ponieważ nie powoduje żadnych drastycznych skutków ubocznych, nie uzależnia i nie stwarza zagrożenia życia. Lek jest niezwykle pomocny w utrzymaniu abstynencji, co jest kluczowe dla rozpoczęcia terapii. W połączeniu z leczeniem behawioralnym i motywacyjnym daje świetne efekty nawet w przypadku osób uzależnionych od wielu lat.

Leczenie Naltreksonem często okazuje się realną szansą na rozpoczęcie procesu wychodzenia z alkoholizmu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z tym uzależnieniem, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Detoks Fenix kompleksowo zajmuje się każdym pacjentem!

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x