Post sponsorowany

Alkoholizm to postępująca, chroniczna i śmiertelna choroba, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Charakterystyczne dla alkoholizmu jest przede wszystkim to, że mózg stopniowo przyzwyczaja się do coraz większych dawek alkoholu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać dokładne fazy alkoholizmu i dowiedzieć się jednocześnie, w jaki sposób można poradzić sobie z tą chorobą.

Jakie są fazy alkoholizmu?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że w chwili obecnej możemy wymienić 4 główne fazy choroby alkoholowej (prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła). Jak łatwo się domyśleć w każdej kolejnej fazie przybywa objawów choroby i coraz bardziej się one nasilają. Pamiętać należy jednak o tym, że leczenie można tak naprawdę rozpocząć na każdym etapie i nawet najbardziej zapijaczona osoba, jest w stanie powrócić do całkowitej trzeźwości.

Faza prealkoholowa

Pierwsza faza prealkoholowa (wstępna) może trwać nawet kilka lat i co najważniejsze, może ona nie wzbudzać żądnych podejrzeć nie tylko u postronnych osób, ale również u samego alkoholika. Na pierwszy rzut oka charakterystyczne objawy dla tej fazy nie różnią się aż tak bardzo od zachować osób, które po alkohol sięgają okazjonalnie. W fazie prealkoholowej decydujące jest podejście danej osoby do spożywania alkoholu. Potencjalny alkoholik bardzo szybko odkrywa, że picie alkoholu jest dla niego bardzo przyjemne, dlatego też alkohol błyskawicznie staje się lekarstwem na całe zło. Przy systematycznym piciu bardzo szybko zwiększa się tolerancja na alkohol, dlatego też wymagana jest coraz większa ilość alkoholu, aby osiągnąć upragniony stan upojenia.

Faza ostrzegawcza

Przy drugiej fazie (ostrzegawczej) pojawiają się pierwsze zaniki pamięci. Charakterystyczne dla tej fazy jest powstawanie tzw. “palimpsestów”, które występują nawet po wypiciu bardzo niewielkiej ilości alkoholu. W fazie ostrzegawczej u osób poważnie zagrożonych alkoholizmem można zauważyć między innymi: przyśpieszenie tempa picia, picie potajemne oraz picie w samotności (bez żadnej okazji). Warto wspomnieć również i o tym, że w fazie tej pojawiają się pierwsze wyrzuty sumienia, ale są one bardzo szybko usprawiedliwiane.

Faza krytyczna

W trzeciej fazie alkoholik całkowicie traci kontrolę nad piciem. W wielu przypadkach pojawiają się krótkie stany abstynencji, ale szybko kończą się one powrotem do kieliszka. W fazie krytycznej praktycznie całe życie alkoholika zaczyna toczyć się wokół alkoholu. Chorzy zaniedbują nie tylko pracę i rodzinę, ale również swój wygląd i zdrowie. W fazie tej pojawiają się także pierwsze fizyczne symptomy uzależnienia. Mowa tutaj między innymi o głodzie alkoholowym. Ewentualne okresy abstynencji są jedynie sposobem na wmówienie sobie, że ma się pełną kontrolę nad piciem.

Faza przewlekła

Faza przewlekła jest najbardziej zaawansowaną fazą choroby alkoholowej. Na etapie tym alkoholik całkowicie wyzbywa się zahamowań i wyrzutów sumienia. Bardzo wysoki poziom etanolu we krwi ma oczywiście negatywny wpływ na zdrowie. Zaczyna chorować nie tylko wątroba, ale również poszczególne systemy nerwowe. Ewentualne próby wyjścia z ciągu alkoholowego kończą się zespołem abstynencyjnym, któremu towarzyszą wymioty, zaburzenia snu, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy i drżenie rąk. W fazie przewlekłej alkoholicy sięgają również po trujące surogaty alkoholowe. Picie bez przerwy może doprowadzić do wyczerpania organizmu i śmierci.

alkoholizm, leczenie alkoholizmu

Jak leczyć alkoholizm?

Jak wspomniano powyżej na każdym etapie alkoholizmu jest możliwe wyjście z nałogu. Kluczem do sukcesu jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z profesjonalnej pomocy doświadczonego ośrodka terapii uzależnień. W każdym przypadku niezbędne jest także wsparcie ze strony najbliższych.

Prywatny ośrodek – największe zalety

Największą zaletą prywatnych ośrodków jest to, że pracują w nich najlepsi specjaliści, którzy są w stanie dobrać optymalną terapię do indywidualnego problemu. Wbrew pozorom każdy przypadek alkoholizmu jest inny, dlatego też warto skorzystać z fachowej pomocy. Dla wielu osób dużą zaletą prywatnych ośrodków będzie również to, że zapewniają one pełną anonimowość. Nie można zapominać również i o tym, że prywatne ośrodki zazwyczaj oddalone są z dala od gwaru miasta w miejscach, gdzie panują idealne warunki do wyjścia z nałogu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x