Słowo “konopie” większości kojarzy się jednoznacznie – z narkotykami, lecz możliwości tej rośliny z pewnością niedługo przełamią ten stereotyp. Konopie przemysłowe dają duże pole do popisu w przemyśle – aby wykorzystać w pełni ich potencjał.

Konopie siewne

Inaczej konopie włókniste, zawierają śladowe ilości THC (0,2%), a więc nie mają właściwości narkotyzujących i żadna ich ilość nie wywołuje efektów psychoaktywnych. Rośliny te nie potrzebują oprysków ani środków ochronnych, a wręcz jest to nie wskazane. Rolnik zdecydowany na uprawę konopi siewnej musi jedynie przygotować pole, wysiać i zebrać plony. Nie jest potrzebna również wyspecjalizowana maszyneria – do zbioru wystarczy kombajn.

Zastosowanie konopi siewnych

Papier z konopi siewnych

Z łyka składającego się do 77% z celulozy można tworzyć papier oszczędzając życie wielu drzew. Z hektara konopi można pozyskać tyle masy papierowej, ile z czterech hektarów lasu. Aby wyprodukować jedną tonę masy celulozowej potrzeba 2,1 tony drewna iglastego, a konopi przemysłowej prawie dwukrotnie mniej: 1,4-1,5 tony.

Tkaniny z konopi siewnych

Włókno konopne, jako jedno z najmocniejszych włókien naturalnych na świecie, doskonale sprawdzi się w przemyśle tekstylnym. Od bardzo dawna służyło do produkcji płótna żaglowego, lin, plandek czy worków. Odporność na procesy gnilne jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność- w warunkach zwiększonej wilgotności może posłużyć do wyrobu m.in. węży pożarniczych, sieci czy nici chirurgicznych. Nowoczesne metody włókiennicze pozwalają na uzyskanie delikatniejszych włókien, a także łączenie ich z lnem, bawełną, jedwabiem. Dodatkowo, ubrania z włókna konopnego bardzo dobrze chronią przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych – z powodzeniem można tworzyć z nich odzież letnią, nakrycia głowy czy parasole.

Kompozyty i zastosowania techniczne  konopi siewnych

Konopie można wykorzystać również przy produkcji materiałów kompozytowych, z których tworzy się m.in. elementy wnętrz samochodowych, materiały izolacyjne i konstrukcyjne w budownictwie. Innymi produktami, do których produkcji można wykorzystać włókna konopne są, np. wykładziny ścienne, opakowania, pieluszki jednorazowe, bentomaty pochłaniające zanieczyszczenia, geowłókniny przydatne w rekultywacji wysypisk śmieci. Paździerze mogą posłużyć jako wyściółka dla koni czy podłoże w uprawach szklarniowych.

Biopaliwa z konopi

Paliwo z konopi można wytworzyć z wykorzystaniem metanolu – w połączeniu otrzymuje się zamiennik oleju napędowego. Jest przyjazny środowisku, ponieważ produkuje o ok. 70% mniej sadzy niż olej z ropy naftowej, a także o wiele mniej trujących substancji chemicznych przedostaje się do biosfery.

Nasiona konopne jako pożywienie

Nasiona konopne można wykorzystać na wiele sposobów- jako dodatek do sałatek, płatków śniadaniowych, produktów piekarniczych i wielu innych. Składają się w 20 procentach z łatwo przyswajalnego białka oraz dostarczają 8 aminokwasów potrzebnych w diecie człowieka. Z ziaren tłoczony jest też olej konopny o bardzo korzystnych właściwościach odżywczych. Jest bogaty w kawasy omega 3 i 6, a preparaty na jego bazie pomagają obniżać poziom cholesterolu czy łagodzić stany zapalne.

Zastosowanie konopi w przemyśle kosmetycznym

Z udziałem oleju konopnego i ekstraktu można tworzyć balsamy, szampony, mydła, a nawet perfumy. Olejki eteryczne z konopi działają łagodząco, zmiękczająco i leczniczo na skórę.


[1] http://hempoland.eu/pl/rolnictwo/

[2] http://www.pilik.pl/pl/show_page/107

[3] http://www.konopie.info/zastosowanie/

[4] http://wolnekonopie.org/2011/10/06/zastosowania-konopi-siewnej-cz-1/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x