Post sponsorowany

Odstające, zbyt duże lub nieproporcjonalne do reszty twarzy uszy to dla wielu osób powód wieloletnich kompleksów. Próba ukrycia ich za dłuższymi włosami nie rozwiązuje problemu, który, pogłębiając się, może źle wpłynąć na naszą psychikę i poczucie własnej wartości. Co ważne, problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które z tego powodu mogą być wyśmiewane i poniżane przez rówieśników. Długotrwałe znoszenie takich prześladowań może skutkować wycofaniem społecznym oraz problemami natury depresyjnej.

Co może pomóc? Korekta uszu, czyli otoplastyka, to dobre i skuteczne rozwiązanie oferowane przez gabinety chirurgiczne. Na czym polega ta operacja? Kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować? I ile to kosztuje?

Na czym polega otoplastyka?

Korekta odstających uszu, czyli otoplastyka to zabieg kwalifikowany pod medycynę estetyczną, gdyż nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie, lecz jego głównym celem jest poprawienie wyglądu. Okazuje się, że jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w obrębie głowy oraz wśród dzieci. Zabieg korekty odstających uszu jest krótki i polega na odpowiednim nacięciu za małżowiną uszną, by odsłonić chrząstkę. Po jej wymodelowaniu zakładane są szwy oraz opatrunek na około 7 dni. Wymodelowanie chrząstki ma tu kluczowe znaczenie – należy zrobić to tak, by od przodu była półokrągła oraz bez żadnych śladów zagięć. Dzięki temu uszy po operacji wyglądają naturalnie.

Poprzez otoplastykę można usunąć też inne defekty uszu. Możliwe jest na przykład usunięcie wady nazywanej zwinięciem małżowiny usznej. Polega ona na tym, że szczyt małżowiny wydaje się niedostatecznie wysoki, niekiedy cała małżowina jest źle ukształtowana. Korekcja tej wady jest bardzo skomplikowana, ale nie niemożliwa. Często udaje się nawet odtworzyć całą małżowinę przy pomocy odpowiednich implantów. Operacyjnie można również usunąć inne wady wrodzone uszu, na przykład mikrocje i anocje oraz tak zwany guzek Darwina. Czas operacji jest oczywiście zależny od tego, jaką wadę korygujemy, na ogół jednak, przy nieskomplikowanych przypadkach, czas ten wynosi od 20 do 45 minut.

Co może wpłynąć na decyzję w sprawie operacji odstających uszu?

Jak już nieco wspomnieliśmy na wstępie, problem odstających uszu dotyka wielu osób, dorosłych i dzieci, i może negatywnie wpływać na ich poczucie własnej wartości. Wbrew pozorom wygląd naszych uszu mocno wpływa na atrakcyjność twarzy, a odstające uszy są traktowane jako zdecydowanie nieatrakcyjny defekt. Oczywiście nie każdy musi borykać się z tego powodu z prześladowaniami, wyśmiewaniem czy poniżaniem – to zależy w dużej mierze od środowiska, w jakim się obracamy, a także od naszego temperamentu i siły psychicznej. Jeżeli jednak odstające uszy to dla nas ogromny kłopot, sprawiający, że źle czujemy się wśród ludzi, unikamy nowych wyzwań i często miewamy zły nastrój z tego powodu, warto zdecydować się na operację.

Ten prosty zabieg może całkowicie odmienić jakość naszego życia, dodać nam pewności siebie i podnieść poczucie własnej wartości. Na tę sprawę powinni być wyczuleni zwłaszcza rodzice, których dzieci stykają się z wyśmiewaniem z tego powodu. W trosce o ich zdrowie psychiczne i emocjonalne warto zdecydować się na zabieg, by w przyszłości oszczędzić dzieciom wytykania palcami i odrzucenia z powodu wyglądu. Warto też pamiętać o tym, że im młodsze dziecko przejdzie operację odstających uszu, tym mniej bolesna będzie dla niego późniejsza rekonwalescencja. Wynika to z faktu, iż zakończenia nerwowe rozwijają się wraz z wiekiem, dlatego zabieg jest bardziej bolesny u osób starszych.

Czy zabieg zawsze przynosi zadowalające efekty?

Być może, stojąc przed decyzją o korekcie odstających uszu, zastanawiamy się, czy na pewno wszystko się uda oraz czy przyniesie ona zamierzone efekty. W przypadku tego typu zabiegów bardzo rzadko dochodzi do jakichś komplikacji, infekcji pooperacyjnych lub poważniejszych problemów, na przykład deformacji wymagających ponownego operowania. Zdecydowana większość pacjentów jest bardzo zadowolona z efektów. Co więcej, zwykle utrzymują się one do końca życia. Gdy ściśle zastosujemy się do zaleceń lekarza prowadzącego zarówno przed, jak i po operacji otoplastyki unikniemy powikłań i bólu. Ważne jest prawidłowe przygotowanie do zabiegu oraz późniejsze dbanie o sterylność opatrunku.

Przeciwwskazania do operacji plastycznej uszu

Zanim uda nam się zakwalifikować do operacji plastycznej uszu, musimy przejść wizytę kontrolną oraz poddać się szeregowi badań. Na około dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem pacjent musi wykonać rutynowe badania, szczególnie jeżeli podczas zabiegu będzie poddany narkozie. Do wymaganych badań należą: morfologia, OB., INR, APTT, oznaczenie antygenu HBs, oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości, wskaźnik PT oraz oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV. Ponadto przed operacją lekarz wykonuje zdjęcia głowy oraz fotografuje detale deformacji, mierzy kąt między ciemieniem głowy, a tylną częścią małżowiny i szczegółowo informuje pacjenta o planowanym przebiegu operacji.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do operacji plastycznej uszu, to nie powinny się jej podejmować kobiety w okresie okołomiesiączkowym, kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji. Inne przeciwwskazania to choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, infekcje skórne wirusowe i bakteryjne, miejscowe stany zapalne skóry, skłonność do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepnięcia krwi, opryszczka, antybiotykoterapia czy skazy naczyniowe i epilepsja.

Cena zabiegu korekcji odstających uszu

Z uwagi na to, iż operacja odstających uszu to zabieg medycyny estetycznej, nie możemy liczyć na refundację przez NFZ. Z jakimi więc kosztami musimy się liczyć? Cena zabiegu będzie się różnić w zależności od rodzaju zabiegu, sposobu jego przeprowadzenia, rodzaju znieczulenia, a także lokalizacji i renomy wybranej kliniki. Cena za korektę uszu oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych. Ciekawą możliwością jest rozłożenie płatności na raty lub wzięcie specjalnej pożyczki na leczenie na www.mediraty.pl.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x